Nie można pić kawy ani palić przed pomiarem ciśnienia tętniczego?
To FAKT. Wystarczy wypić filiżankę kawy, mocnej herbaty czy zapalić papierosa, by otrzymać fałszywy, zawyżony wynik pomiaru ciśnienia. Dlatego zaleca się, by przed pomiarem unikać nie tylko używek, ale także ćwiczeń fizycznych.
Stymulujących substancji i aktywności należy unikać w okresie co najmniej 30 minut bezpośrednio poprzedzających pomiar ciśnienia tętniczego. Ważne jest też, by nie mierzyć ciśnienia tuż po posiłku, bo wtedy dodamy do wyniku 10-15 mm Hg. Ostatnie 5 minut przed badaniem powinniśmy poświęcić na odpoczynek. Najlepiej w tym celu usiąść, z podpartymi plecami, w cichym i spokojnym miejscu.
Eksperci zalecają, aby pomiar ciśnienia wykonywać rano, na czczo, przed przyjęciem jakichkolwiek leków. Ciśnienie mierzy się w pozycji siedzącej (wówczas konieczne jest oparcie pleców, zachowanie lekko rozsuniętych nóg, stabilne położenie stóp na podłodze) lub leżącej.
Aby pomiar był wiarygodny, warto pamiętać także o tym, by opaskę ciśnieniomierza zakładać na nagie ramię, ok. 5 cm powyżej zgięcia łokcia. Mankiet nie powinien być założony ani zbyt luźno, ani zbyt ciasno. W szczelinie między ramieniem a mankietem powinny się zmieścić tylko dwa palce.
Ręka, na której dokonuje się pomiaru, powinna być oparta na stole lub łóżku i znajdować się na wysokości serca. Ciśnienie trzeba mierzyć zawsze na tej samej ręce. W czasie pomiaru warto się rozluźnić i nie rozmawiać.
Prawidłowe ciśnienie to 90/60 do 140/90 mm Hg. Jeśli masz równe lub wyższe od górnej granicy lub niższe niż dolna, koniecznie udaj się do lekarza.
gap (www.zdrowie.pap.pl)
Źródło:
„Poziom glukozy i ciśnienia tętniczego pod kontrolą”, dzienniczek osoby z cukrzycą typu 2 i nadciśnieniem tętniczym”, opracowanie: dr Marcin Barylski