Kupujesz w aptece internetowej? Sprawdź, czy legalnej

Leki wydawane bez recepty można kupić w aptece internetowej. Wystrzegać się jednak należy innych miejsc w sieci – prawdopodobnie oferują sfałszowane preparaty, które w najlepszym razie – nie zadziałają, a w najgorszym – zaszkodzą.

Fot. PAP
Fot. PAP

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji we wrześniu tego roku zlikwidowali pod Bydgoszczą największą w Europie fabrykę produkującą sfałszowane leki, podrabiającą medykamenty czterech znanych koncernów farmaceutycznych. Funkcjonariusze zabezpieczyli 48 maszyn: wykrojniki, sitodrukarkę, tampodrukarkę, naświetlarkę, tabletkarki, blistrownice, powlekarki, ampułkarki, zasobniki, pakowaczki,  mieszalniki i inne. Ponadto 377 stempli do produkcji, 23 sita drukarskie, 28 matryc drukarskich. Oprócz komponentów do produkcji policjanci zabezpieczyli także gotowe produkty: sterydy anaboliczne w ampułkach, fiolkach i tabletkach, jak również 100 tys. tabletek „na potencję”.

- Często specjaliści z nadzoru farmaceutycznego czy nawet oryginalni producenci nie są w stanie odróżnić leku sfałszowanego od prawdziwego – mówi rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego Paweł Trzciński. Tabletki, blistry, opakowania, kolor tabletek czy fiolek są po prostu nie do odróżnienia.

Jak ustalili policjanci, część gotowych produktów, jak również półfabrykaty przerabiane w nielegalnej fabryce pod Bydgoszczą, były sprowadzane z Chin kanałem przerzutowym przez Grecję, Wielką Brytanię oraz Rumunię, a dystrybucja odbywała się w większości z wykorzystaniem Internetu.

- Produkty te zagrażały życiu i zdrowiu kupujących ze względu na warunki produkcji, jak również różnice w składzie – podkreśla policja w komunikacie na stronie www.policja.pl.

- Rzeczywiście handel sfałszowanymi lekami odbywa się głównie w sieci – mówi rzecznik GIF. To nawet 80 proc. obrotu fałszywkami.

Niespodzianki w sfałszowanych specyfikach

Co znajduje się w sfałszowanych lekach? Mogą to być substancje obojętne dla zdrowia i życia, jak na przykład glukoza, cukier, skrobia, albo substancje, które mogą szkodzić zdrowiu a nawet życiu, jak na przykład… składniki pasty do podłóg.

Trzciński tłumaczy, że groźne jest nie tylko przyjęcie leku zawierającego szkodliwe substancje. Jeśli ktoś powinien się leczyć, a kupi sfałszowany specyfik z substancjami obojętnymi, terapia po prostu nie będzie działać, co z kolei nie powstrzyma rozwoju choroby.

Gdzie bezpiecznie kupować leki?

Leki, zarówno te na receptę, jak i wydawane bez recepty, trzeba kupować w aptece. Te na receptę można – zgodnie z polskim prawem – odebrać wyłącznie w aptece stacjonarnej. Możliwe jest zamówienie go w aptece internetowej, ale odebrać go można wyłącznie w stacjonarnej. W pełni sprzedaż internetowa jest dozwolona wyłącznie w wypadku leków wydawanych bez przepisu lekarza – niemniej jednak także wyłącznie w zarejestrowanej aptece, która ma zezwolenie na sprzedaż internetową.

Jak poznać prawdziwą aptekę internetową?

By otworzyć sprzedaż internetową, apteka musi mieć swoją stacjonarną placówkę – takie są wymogi polskiego prawa. Dodatkowo, na stronie takiej apteki znajduje się graficzny znak białego krzyża w otoczeniu szarego i zielonych pasów, po kliknięciu na który internauta zostanie skierowany na stronę rejestru aptek inspekcji farmaceutycznej.

Jakie specyfiki są najczęściej podrabiane?

Dominują leki na potencję oraz sterydowe. Podrabiane też są często specyfiki na odchudzanie. Większość z nich wydaje się wyłącznie z przepisu lekarza. Taka regulacja ma swoje uzasadnienie. To lekarz może określić, czy dany lek może być u konkretnego pacjenta stosowany.

Skala zjawiska

Od lat nie ma miesiąca, kiedy policja nie zatrzyma podejrzanych o obrót nielegalnymi środkami farmaceutycznymi. W świetle prawa osoba, która wyrabia lub wprowadza do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze czy środki farmaceutyczne podlega karze pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Jeżeli następstwem jej działania jest śmierć człowieka, może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Justyna Wojteczek

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy