Kupujesz w aptece internetowej? Sprawdź, czy legalnej

Leki wydawane bez recepty można kupić w aptece internetowej. Wystrzegać się jednak należy innych miejsc w sieci – prawdopodobnie oferują sfałszowane preparaty, które w najlepszym razie – nie zadziałają, a w najgorszym – zaszkodzą.

Fot. PAP
Fot. PAP

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji we wrześniu tego roku zlikwidowali pod Bydgoszczą największą w Europie fabrykę produkującą sfałszowane leki, podrabiającą medykamenty czterech znanych koncernów farmaceutycznych. Funkcjonariusze zabezpieczyli 48 maszyn: wykrojniki, sitodrukarkę, tampodrukarkę, naświetlarkę, tabletkarki, blistrownice, powlekarki, ampułkarki, zasobniki, pakowaczki,  mieszalniki i inne. Ponadto 377 stempli do produkcji, 23 sita drukarskie, 28 matryc drukarskich. Oprócz komponentów do produkcji policjanci zabezpieczyli także gotowe produkty: sterydy anaboliczne w ampułkach, fiolkach i tabletkach, jak również 100 tys. tabletek „na potencję”.

- Często specjaliści z nadzoru farmaceutycznego czy nawet oryginalni producenci nie są w stanie odróżnić leku sfałszowanego od prawdziwego – mówi rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego Paweł Trzciński. Tabletki, blistry, opakowania, kolor tabletek czy fiolek są po prostu nie do odróżnienia.

Jak ustalili policjanci, część gotowych produktów, jak również półfabrykaty przerabiane w nielegalnej fabryce pod Bydgoszczą, były sprowadzane z Chin kanałem przerzutowym przez Grecję, Wielką Brytanię oraz Rumunię, a dystrybucja odbywała się w większości z wykorzystaniem Internetu.

- Produkty te zagrażały życiu i zdrowiu kupujących ze względu na warunki produkcji, jak również różnice w składzie – podkreśla policja w komunikacie na stronie www.policja.pl.

- Rzeczywiście handel sfałszowanymi lekami odbywa się głównie w sieci – mówi rzecznik GIF. To nawet 80 proc. obrotu fałszywkami.

Niespodzianki w sfałszowanych specyfikach

Co znajduje się w sfałszowanych lekach? Mogą to być substancje obojętne dla zdrowia i życia, jak na przykład glukoza, cukier, skrobia, albo substancje, które mogą szkodzić zdrowiu a nawet życiu, jak na przykład… składniki pasty do podłóg.

Trzciński tłumaczy, że groźne jest nie tylko przyjęcie leku zawierającego szkodliwe substancje. Jeśli ktoś powinien się leczyć, a kupi sfałszowany specyfik z substancjami obojętnymi, terapia po prostu nie będzie działać, co z kolei nie powstrzyma rozwoju choroby.

Gdzie bezpiecznie kupować leki?

Leki, zarówno te na receptę, jak i wydawane bez recepty, trzeba kupować w aptece. Te na receptę można – zgodnie z polskim prawem – odebrać wyłącznie w aptece stacjonarnej. Możliwe jest zamówienie go w aptece internetowej, ale odebrać go można wyłącznie w stacjonarnej. W pełni sprzedaż internetowa jest dozwolona wyłącznie w wypadku leków wydawanych bez przepisu lekarza – niemniej jednak także wyłącznie w zarejestrowanej aptece, która ma zezwolenie na sprzedaż internetową.

Jak poznać prawdziwą aptekę internetową?

By otworzyć sprzedaż internetową, apteka musi mieć swoją stacjonarną placówkę – takie są wymogi polskiego prawa. Dodatkowo, na stronie takiej apteki znajduje się graficzny znak białego krzyża w otoczeniu szarego i zielonych pasów, po kliknięciu na który internauta zostanie skierowany na stronę rejestru aptek inspekcji farmaceutycznej.

Jakie specyfiki są najczęściej podrabiane?

Dominują leki na potencję oraz sterydowe. Podrabiane też są często specyfiki na odchudzanie. Większość z nich wydaje się wyłącznie z przepisu lekarza. Taka regulacja ma swoje uzasadnienie. To lekarz może określić, czy dany lek może być u konkretnego pacjenta stosowany.

Skala zjawiska

Od lat nie ma miesiąca, kiedy policja nie zatrzyma podejrzanych o obrót nielegalnymi środkami farmaceutycznymi. W świetle prawa osoba, która wyrabia lub wprowadza do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze czy środki farmaceutyczne podlega karze pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Jeżeli następstwem jej działania jest śmierć człowieka, może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Justyna Wojteczek

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

    Oprócz problemów z układem krwionośnym i nerkami, nadmiar soli może sprzyjać różnym zaburzeniom ciała oraz umysłu. Naukowcy donoszą o zwiększonym ryzyku cukrzycy, alergii czy depresji.

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • AdobeStock

    Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

    Niemal 30 proc. dzieci w wieku szkolnym choruje przewlekle, spora część z nich wiele czasu spędza w szpitalu. Częsta lub dłuższa hospitalizacja sprawia, że po powrocie do szkoły mają zaległości, które trudno im nadrobić. Aby tego uniknąć, mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły przyszpitalnej. Ale edukacja to nie jedyna rola tych placówek.

  • Czego nie wiecie o wit. B

  • Szybki test diagnozujący endometriozę