Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.
Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl
Reprezentatywne organizacje pracodawców apelują do premiera i rządu o niewprowadzanie kolejnych przepisów uszczelniających tzw. ustawę „Apteka dla aptekarza”. W ich opinii są one oparte na błędnych przesłankach, a ponadto doprowadzą do rozchwiania rynku aptecznego w Polsce.
Przedstawiciele sieci aptek z Czech, Polski, Słowacji, Rumunii, Serbii oraz Węgier debatowali na spotkaniu w Warszawie o wpływie regulacji rynkowych na jakość świadczonej opieki oraz o kwestiach promocji produktów leczniczych. Najważniejszym wątkiem debat było jednak wprowadzanie nowych usług w aptekach, takich jak szczepienia czy przeglądy lekowe.
Farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w systemie ochrony zdrowia. Pierwszym krokiem do zmiany modelu działania aptek, ze sprzedawcy w doradcę pacjenta, były szczepienia. Kolejnymi mogą być przeglądy lekowe i wypisywanie recept – przekonywali uczestnicy wydarzenia „Bo pacjent jest najważniejszy – Gala ReFarmatorzy 2021/2022”.
W wysoko wykwalifikowanej kadrze farmaceutów oraz w liczbie i dostępności aptek w Polsce tkwi ogromny potencjał – oceniła na Forum Ekonomicznym w Karpaczu główny inspektor farmaceutyczny Ewa Krajewska.
Jesteśmy na etapie realizacji pilotażu z dziedziny przeglądu lekowego w 75 aptekach w całym kraju – wskazała na Forum Ekonomicznym w Karpaczu główny inspektor farmaceutyczny Ewa Krajewska.
W Dzień Farmaceuty, 14-tego maja, wystartowała kampania edukacyjna „Farmacja jest kobietą”, której celem jest promocja nowych kompetencji zawodowych farmaceutów przez pryzmat farmaceutek, zwrócenie uwagi na ich obecną, ważną rolę w procesie dbania o zdrowie Polaków oraz wsparcie kobiet farmaceutek, które stanowią 83 proc. sektora.
Dostępność do szczepień jest obecnie w Polsce olbrzymia. Można się zaszczepić nie tylko w punktach szczepień w przychodniach, ale i w wielu aptekach – obecnie w programie bierze udział około pół tysiąca z nich. Szczepionkę mogą podawać farmaceuci. Nie jest to europejska nowość.
Leki wydawane bez recepty można kupić w aptece internetowej. Wystrzegać się jednak należy innych miejsc w sieci – prawdopodobnie oferują sfałszowane preparaty, które w najlepszym razie – nie zadziałają, a w najgorszym – zaszkodzą.
Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.