Tag:
  • Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”

    Samorządowcy przyłączają się do apelu: niemal 2 mln Polaków nie ma apteki w gminie

    Materiał promocyjny

    Jak wskazują dane rządowego Rejestru Aptek oraz GUS, niemal 2 miliony (1,8 mln) mieszkańców nie ma apteki na terenie swojej gminy. Z kolei około 400 tys. osób nie ma dostępu nawet do punktu aptecznego.

    3 minuty czytania
  • grafika: Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”

    Większość seniorów chciałoby apteki dyżurującej w ich okolicy

    Materiał promocyjny

    Środowisko pacjenckie coraz częściej zwraca uwagę na pogarszającą się dostępność aptek. Ten problem dotyka, szczególnie osoby starsze oraz mieszkańców mniejszych miejscowości. 90 proc. respondentów w wieku powyżej 56 lat chciałoby, by dyżurująca apteka była w ich najbliższej okolicy. Z kolei 80 proc. badanych przy wyborze apteki kieruje się kryterium odległości - wynika z najnowszego ogólnopolskiego badania Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

    6 minut czytania
  • Fot. PAP

    Gdzie trafiają niewykorzystane psychotropy i leki o potencjale odurzającym?

    Co należy zrobić z wykupionymi na receptę środkami odurzającymi lub substancjami psychotropowymi, których pacjent nie wykorzysta z różnych powodów? W przepisach jest luka – prawnie posiadacz takich leków nie jest zobligowany do zachowania w ich kwestii wyjątkowej ostrożności. W związku z tym nierzadko trafiają one do ogólnodostępnych koszy na śmieci, a stąd już prosta droga, by znalazły się w niepowołanych rękach.

    5 minut czytania
  • Zdj. Koalicja na Pomoc Niesamodzielnym

    Gdzie w Polsce znikają apteki?

    Materiał promocyjny

    2000. Tyle aptek zniknęło z mapy Polski od 2018 roku [1], czyli od ostatnich wyborów samorządowych. Niechlubny poczet „znikających aptek” otwiera województwo dolnośląskie, za nim plasuje się łódzkie i podkarpackie. Dostęp do aptek, czyli do produktów ratujących zdrowie i życie, stanowi o jakości życia mieszkańców. Przy utrzymującej się tej tendencji spadkowej w województwie dolnośląskim do 2051 roku znikną wszystkie apteki.

    5 minut czytania
  • fot. Canva

    Stanowisko Naczelnej Rady Aptekarskiej w sprawie Apteki dla Aptekarza 2.0

    Naczelna Rada Aptekarska wyraża całkowite poparcie dla zmian przepisów, których celem jest zatrzymanie obchodzenia prawa regulującego funkcjonowanie aptek w Polsce. Działania podmiotów, które posługują się firmami słupami, spółkami zarejestrowanymi w rajach podatkowych, przejmujących strategiczny rynek, są zagrożeniem dla bezpieczeństwa lekowego polskich pacjentów.

    1 minuta czytania
  • PAP/M. Kmieciński

    Właściciele aptek nie chcą kolejnej regulacji przepisów dotyczących rynku farmaceutycznego

    Reprezentatywne organizacje pracodawców apelują do premiera i rządu o niewprowadzanie kolejnych przepisów uszczelniających tzw. ustawę „Apteka dla aptekarza”. W ich opinii są one oparte na błędnych przesłankach, a ponadto doprowadzą do rozchwiania rynku aptecznego w Polsce.

    4 minuty czytania
  • zdj. PAP

    Farmaceuci: apteki chcą być bardziej angażowane w porady i usługi dla pacjentów

    Przedstawiciele sieci aptek z Czech, Polski, Słowacji, Rumunii, Serbii oraz Węgier debatowali na spotkaniu w Warszawie o wpływie regulacji rynkowych na jakość świadczonej opieki oraz o kwestiach  promocji produktów leczniczych. Najważniejszym wątkiem debat było jednak wprowadzanie nowych usług w aptekach, takich jak szczepienia czy przeglądy lekowe.

    2 minuty czytania
  • Fot. PAP/S. Leszczyński

    Farmaceuci powinni być mocniej zaangażowani w system ochrony zdrowia

    Farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w systemie ochrony zdrowia. Pierwszym krokiem do zmiany modelu działania aptek, ze sprzedawcy w doradcę pacjenta, były szczepienia. Kolejnymi mogą być przeglądy lekowe i wypisywanie recept – przekonywali uczestnicy wydarzenia „Bo pacjent jest najważniejszy – Gala ReFarmatorzy 2021/2022”.

    3 minuty czytania
  • Fot. Kadr z materiału wideo

    GIF: w liczbie i dostępności aptek tkwi ogromny potencjał 

    W wysoko wykwalifikowanej kadrze farmaceutów oraz w liczbie i dostępności aptek w Polsce tkwi ogromny potencjał – oceniła na Forum Ekonomicznym w Karpaczu główny inspektor farmaceutyczny Ewa Krajewska.

    3 minuty czytania
  • Fot. Kadr z materiału wideo

    W 75 aptekach trwa pilotaż przeglądu lekowego

    Jesteśmy na etapie realizacji pilotażu z dziedziny przeglądu lekowego w 75 aptekach w całym kraju – wskazała na Forum Ekonomicznym w Karpaczu główny inspektor farmaceutyczny Ewa Krajewska. 

    2 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Endoprotezy – od cementu po druk 3D i sensory

    Endoprotezy to jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej medycyny, łączące w sobie najnowsze zdobycze chirurgii oraz inżynierii biomedycznej, czerpiące też z technologii kosmicznych. Stałe implanty wszczepiane do wnętrza ciała mogą zastąpić nie tylko uszkodzone stawy lub kości, ale nawet zniszczoną chorobą krtań czy drogi żółciowe

  • Płynna cytologia w programie profilaktyki raka szyjki macicy

  • Jaskra – czynniki ryzyka i diagnoza

  • Bakteryjne zapalenie pochwy – warto leczyć też partnera

  • Do czego potrzebne są nam kwasy omega 3

  • Adobe Stock/Paulina

    Rośnie liczba noworodków pozostawianych w szpitalach po urodzeniu

    Z roku na rok przybywa noworodków, które po urodzeniu są pozostawiane przez rodziców w szpitalu. Jest dopiero początek marca, a już mamy w naszej klinice pięcioro takich dzieci, tyle co przez cały rok 2024 – mówi prof. dr hab. n. med. Renata Bokiniec, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej.

  • Lekarze rodzinni i testy HIV

  • Woreczki nikotynowe groźne dla jamy ustnej