Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
19.09.2022 , 15:37 Aktualizacja: 19.09.2022, 16:05
Materiał partnerski

Farmaceuci powinni być mocniej zaangażowani w system ochrony zdrowia

Farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w systemie ochrony zdrowia. Pierwszym krokiem do zmiany modelu działania aptek, ze sprzedawcy w doradcę pacjenta, były szczepienia. Kolejnymi mogą być przeglądy lekowe i wypisywanie recept – przekonywali uczestnicy wydarzenia „Bo pacjent jest najważniejszy – Gala ReFarmatorzy 2021/2022”.

Farmaceuci znaleźli się w ważnym momencie. Decyduje się los aptek, które mogą przestać być jedynie „sklepami z lekami”, a stać się punktami opieki nad pacjentami, funkcjonującymi w ramach systemu ochrony zdrowia. Pierwszymi próbami zmiany roli aptek było uruchomienie w nich szczepień przeciw COVID-19 i grypie oraz rozpoczęcie pilotażu przeglądów lekowych.

- Farmaceuci są gotowi. Trwający obecnie pilotaż przeglądu lekowego już teraz pokazuje, jak znaczącą rolę w optymalizacji farmakoterapii może odegrać  farmaceuta. Aby poradził  on sobie z trudnymi  klinicznymi wyzwaniami przeglądu lekowego  potrzebne jest bardzo praktyczne przygotowanie. Aktualnie prowadzony pilotaż ma zdefiniować nie tylko kształt przyszłej usługi ale także model i kształt szkolenia farmaceutów oraz stworzyć standard współpracy z lekarzami – tłumaczyła dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, koordynator Ministerialnego Pilotażowego Programu Przeglądu Lekowego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

- Naszymi działaniami powinniśmy dążyć do maksymalnego skrócenia ścieżki pacjenta. Farmaceuci okazują się w tym procesie kluczowi, co mogliśmy zresztą zaobserwować w minionym sezonie szczepień” - podkreślał dr n. farm. Piotr Merks, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji (ZZPF). - Dzisiejszą galą chcieliśmy docenić ich zaangażowanie w dbanie o stan zdrowia Polaków i pokazać wszystkim, jak dużo może zdziałać sektor farmaceutyczny w Polsce – dodał.

Jak zauważył dr hab. nauk med. Filip Szymański, dziekan Wydziału Medycznego Collegium Medicum UKSW, informowanie i promowanie szczepień to obowiązek wielu środowisk. Lekarze i farmaceuci, ale też naukowcy, nauczyciele, dziennikarze powinni stale przypominać, że szczepienia są ważne, gdyż zmniejszają ryzyko zgonu.

- Szczepienia to dobro. Dziękuję środowisku farmaceutów, że wsparli nas prowadząc szczepienia. Covid jest ważny, ale nie zapominajmy o grypie, która także daje poważne powikłania – powiedziała Agnieszka Gorgoń-Komor, Senator RP.

Wtórował jej Artur Białoszewski, konsultant wojewódzki ds. epidemiologii.

- Zmiany były trudne, bo dopuszczenie szczepień w aptekach było nierozumiane przez wiele środowisk. Udowadniacie, że się da, jesteście ambasadorami sukcesu – mówił.

Podczas gali prof. Paweł Piątkiewicz z Wydziału Medycznego Collegium Medicum UKSW przedstawił wyniki badania „Wpływ szczepień przeciwko COVID-19 na przebieg COVID-19 w populacji polskiej”.

- Ocenialiśmy wpływ rodzaju szczepionki na przebieg COVID-19. Pacjenci, u których od szczepienia minęły więcej niż 24 tygodnie, zdecydowanie najrzadziej wymagali pobytu na oddziale intensywnej terapii. Nie ma innej opcji niż program szczepień, a decyzje dotyczące milionów pacjentów muszą być oparte na badaniach – mówił przedstawiając wnioski z badania prof. Piątkiewicz.

Kluczowym wydarzeniem dnia była debata ekspercka „Rola farmaceuty w propagowaniu szczepień w Polsce i na świecie”, moderowana przez dr n. farm. Piotra Merksa.

Prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG), przyznał, że przyjął wprowadzenie szczepień w aptekach z entuzjazmem. Według niego paradoksalnie pandemia uczyniła wiele dobrego – przyspieszyła informatyzację służby zdrowia, nadała uprawnienia farmaceutom.

- Nie ma powodów, by taka wykształcona grupa nie pomagała w systemie ochrony zdrowia, żeby nie szczepiła, nie wypisywała recept. Szczepienie w aptece to doskonały krok, apeluję żeby podjąć kolejne – przekonywał prof. Adam Antczak.

Marcin Piskorski, prezes zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, zauważył, że od lipca 2021 r., kiedy miały miejsce pierwsze szczepienia, apteka przestała być tylko sklepem, a zajęła się pomocą pacjentom, świadczeniem usług. Według niego tą drogą idzie rynek światowy, gdzie połowa przychodów aptek pochodzi ze sprzedaży, a druga połowa z usług m.in.: szczepień, porad, wypożyczania sprzętu medycznego.

- Farmaceuci mogą być częścią szeroko pojmowanego zespołu medycznego. Szkoda marnować ich potencjał jedynie na sprzedaż leków – dodał dr hab. Filip Szymański.

Po raz pierwszy, od czasów rozpoczęcia prowadzenia statystyk, żyje ponad 1 mln Polaków mających ponad 85 lat. A to oznacza, że system ochrony zdrowia jest i będzie coraz mocniej obciążony. Według uczestników debaty nieuchronne jest przeniesienie części opieki do aptek.

Źródło informacji: PAP Mediaroom

Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.

WIDEO DO BEZPŁATNEGO WYKORZYSTANIA W CAŁOŚCI (BEZ PRAWA DO EDYCJI LUB WYKORZYSTANIA FRAGMENTÓW)

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2588

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.