Zdjęcia mają zniechęcać do palenia

Zaczęła się sprzedaż papierosów z nowymi tekstowymi ostrzeżeniami i fotografiami chorych organów wewnętrznych oraz zniszczonych rakiem tkanek. Badania wskazują, że umieszczane na opakowaniach zdjęcia ukazujące negatywne skutki palenia wywołują emocje i mogą skłaniać do rzucenia nałogu.

Komisja Europejska
Komisja Europejska

Zmiana etykiet na terenie Unii Europejskiej ma ograniczyć palenie tytoniu. Trzy czwarte powierzchni każdej nowej paczki zajmą: kolorowa fotografia prezentująca – czasami dość drastyczne - skutki zdrowotne palenia oraz jedno z haseł tekstowych. Wśród nich pojawia się informacje typu: " Palenie zabija – rzuć teraz!”, „Dym tytoniowy zawiera ponad 70 substancji powodujących raka”, "Palenie obniża płodność" czy "Palenie zwiększa ryzyko impotencji".

„Rzuć palenie – masz dla kogo żyć. Zadzwoń pod numer telefonu 0 801 108 108” – to kolejne z 14 nowych ostrzeżeń, które będą umieszczane na opakowaniach paczkach papierosów.

- Od stycznia rozpoczynamy sprzedaż wyrobów z nowymi ostrzeżeniami – zapowiada Aneta Kurowska-Siuda, kierownik ds. korporacyjnych Imperial Tobacco Polska.

Magdalena Włodarczyk z Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego podkreśla, że to indywidualna decyzja, kiedy poszczególni producenci zaczną wprowadzać na rynek wyroby w nowych opakowaniach. – Mają czas do 20 maja 2017. Później  na rynku będą musiały być sprzedawane już tylko opakowania z nowymi ostrzeżeniami – mówi Włodarczyk. - Stare opakowania można produkować do końca lutego tego roku.

Opakowania były za ładne

Obowiązek wprowadzenia nowych etykiet wynika z unijnej dyrektywy. Komisja Europejska podkreśla, że nikotyna jest substancją toksyczną. Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, układu oddechowego i krążenia. W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów.

Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również ich bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest także przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego.

Korzyści zdrowotne z rzucania palenia:

Już po 20 minutach od zgaszenia ostatniego papierosa, puls i ciśnienie krwi wraca do normy. Po 24 godzinach płuca zaczną się oczyszczać. Po 3 dniach nikotyna zostaje usunięta z organizmu, intensywniej czuć smaki i zapachy. Po 5 latach abstynencji ryzyko zachorowania na raka płuca, jamy ustnej, krtani, przełyku zmniejszy się o połowę, obniży się też ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Drastyczne zdjęcia, by skłonić do przemyśleń

Wprowadzając zmianę etykiet KE podkreślała, że dotychczasowe opakowania wyrobów tytoniowych mogły wprowadzać konsumentów w błąd, w szczególności młodych ludzi, sugerując, że dane wyroby są mniej szkodliwe. Chodzi o takie napisy jak „niska zawartość substancji smolistych”, „light”, „ultralight”, „bez dodatków”, „bez substancji aromatyzujących”, „slim”.

Fot. PAP

Rzuć palenie, żyj sto lat!

Jak wynika ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, pokolenie naszych dzieci może być pierwszym, dla którego dożycie stu lat będzie rzeczą całkiem zwyczajną - pod pewnymi warunkami wszakże.

- Te zdjęcia, zwłaszcza na początku, na pewno będą robić wrażenie i właśnie o to chodzi, by skłoniły palaczy do przemyśleń i rzucenia palenia - mówi Jakub Łobaszewski z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie. - Na nowych opakowaniach jest podany także numer  Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. Wcześniej znajdował się on tylko na co czternastej paczce. Z naszych badań wynika, że połowa palaczy myśli o rzuceniu palenia. Teraz będą mieć lepszy dostęp do informacji, jak to zrobić.

Łobaszewski dodaje, że w ostatnich tygodniach – gdy na rynku zaczęły pojawiać się paczki z nowymi etykietami – pracownicy Centrum odnotowali wyraźny wzrost liczny osób dzwoniących na podany na paczkach numer, zatem jego zdaniem widoczne już są pozytywne skutki wprowadzonych zmian.

Trzy zestawy, by się nie opatrzyły  

Etykiety wyrobów tytoniowych, które będą obowiązkowe po 20 maja 2017, mają zniechęcać do ich zakupu.

 - Są trzy zestawy mieszanych ostrzeżeń zdrowotnych. Należy wykorzystywać je kolejno. Każdy zestaw należy stosować przez 12 miesięcy. Po tym czasie producent jest zobowiązany do zastosowania kolejnego zestawu - mówi Milena Kruszewska, rzecznik ministerstwa zdrowia.

Zgodnie z prawem unijnym papierosy mentolowe będzie można kupić do 2020  rok.

Ile osób pali w Polsce?

Spada liczba osób palących tytoń w Polsce. W roku 1996 odsetek codziennych palaczy wynosiły 35 proc., a w 2004 r. 30 proc.

Zdjęcie ilustracyjne/ PAP/ M.Kmieciński

E-papierosy: argumenty za i przeciw

Polskie Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że e-papierosy nie są zdrowszą alternatywą dla palenia tytoniu. Resort podkreśla, że najzdrowiej jest nie palić w ogóle. Tymczasem po e-papierosy coraz chętniej sięgają młodzi ludzie.

Według danych z raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego opublikowanego w 2015 roku w ciągu ostatnich pięciu lat odsetek osób palących spadł z 29 proc. do 26 proc. Codziennie tytoń pali 29 proc mężczyzn i 17 proc. kobiet w Polsce.

Znacznie zmniejszyła się liczba palaczy okazjonalnych. W 2009 r. - ponad 5 proc. dorosłych paliło tytoń od czasu do czasu, w końcu 2014 r. tylko 3 proc.

Prawie trzy czwarte ludności zadeklarowało, że nie pali tytoniu, choć prawie 32 proc. tej zbiorowości stanowili dawni palacze.

Najczęściej codziennie papierosy palą osoby w wieku 30-59 lat. Szczególnie często nałóg palenia występował wśród pięćdziesięciolatków. W tej grupie wieku paliło prawie 36 proc. mężczyzn i 27 proc. kobiet.

Osoby mocno uzależnione, tj. palące co najmniej 20 papierosów dziennie, stanowiły 55 proc. ogółu palących mężczyzn; natomiast wśród palących kobiet mocno uzależnionych było ponad 30 proc.

Rzucili, bo palenie szkodzi

Z danych Globalnego Sondażu Dotyczący Używania Tytoniu przez osoby dorosłe (GATS) Polska 2009-2010 wynika, że większość byłych palaczy przestała palić, ponieważ zdali oni sobie sprawę z tego, że palenie im szkodzi (57,5 proc).

Fot. PAP

Rzuć palenie – zyskasz zdrowie i górę pieniędzy!

Palaczu, zastanawiałeś się kiedyś ile pieniędzy kosztuje Cię twój nałóg? Paląc paczkę papierosów dziennie w ciągu 50 lat z dymem puścisz blisko 300 tys. zł, czyli równowartość luksusowej limuzyny.

Drugim istotnym powodem był wzrost ceny papierosów (12,9 proc). Znacznie mniej ankietowanych przestało palić, ponieważ ktoś bliski lub znajomy postanowił rzucić palenie (5 proc.) lub ze względu na mniejszą liczbę miejsc publicznych, w których można palić (0,3 proc.).

Około jedna czwarta ankietowanych (24 proc.) wybrała kategorię „inny powód”.

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska

Źródło: Portal jakrzucicpalenie.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock, Natalia

    Woreczki nikotynowe groźne dla jamy ustnej

    Choć nie ma jeszcze naukowych dowodów na szkodliwość saszetek z nikotyną, zdaniem specjalistów to tylko kwestia czasu. Przewidują, że wieloletnie stosowanie woreczków z nikotyną w dużych dawkach osłabi zdolności obronne i regeneracyjne tkanek, a więc nałogowcom grożą stany zapalne dziąseł czy zaburzenie równowagi flory bakteryjnej jamy ustnej.

  • anasttrofimova20/Adobe

    Cukier szkodzi, a nie krzepi

    Zrozumienie, że cukier szkodzi, przychodzi ludziom z oporami. Może dlatego, że nadmiar słodkości kojarzony jest przede wszystkim z otyłością i próchnicą, a rzadziej się mówi o poważnych schorzeniach, którym sprzyja: stłuszczeniu wątroby, chorobach trzustki, trwałych zmianach w metabolizmie, a nawet demencji.

  • AdobeStock/terovesalainen

    Czy da się uchronić dziecko przed uzależnieniem?

    Maltretowanie w dzieciństwie sprzyja późniejszym nałogom. Podobnie stres w ogóle. Duże znaczenie ma też narażenie na uzależniające substancje w okresie płodowym czy późniejsza łatwa ich dostępność oraz stosowanie przez rówieśników. Jeszcze zanim młodzi ludzie się uzależnią, ich mózgi mogą pracować w zmieniony sposób – donoszą naukowcy.

  • zdj. AdobeStock

    Alkoholik w garniturze

    Wysokofunkcjonujący alkoholicy są w stanie oszukiwać świat przez wiele lat i trudno jest przekonać ich, że mają problem. Dopiero jakaś strata – relacji, stanowiska albo zdrowia - jest w stanie sprawić, że zechcą coś z tym zrobić - mówi Adam Nyk kierownik Poradni Monar Warszawa Hoża.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B