Rzuć palenie, żyj sto lat!

Jak wynika ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, pokolenie naszych dzieci może być pierwszym, dla którego dożycie stu lat będzie rzeczą całkiem zwyczajną - pod pewnymi warunkami wszakże.

Fot. PAP
Fot. PAP

Działania zaczynają się od marzeń. Organizatorzy międzynarodowej konferencji „100 zdrowych lat - czy dzieci są do tego przygotowane?" w niemieckim Darmstadt sprawdzili, jaką wizję swoich 100-letnich urodzin mają dzisiejsze dzieci.

Na specjalnie nagranym filmie wideo dzieci odpowiadały na pytanie: „Co zrobiłbyś w swoje setne urodziny?”

„Pływałabym z wielorybami i delfinami”- rozmarzyła się dziewczynka.

„Kupiłbym Ferrari” – optymistycznie rzucił chłopiec.

„Wypiłbym filiżankę herbaty” – odpowiedział minimalistycznie jego kolega, który osobiście zna pewnego stulatka.

Rodzice nie widzą, że dzieci za dużo ważą

Aż 85 proc. uczestniczących w sondażu The Economist Intelligence Unit rodziców twierdziło, że stan zdrowia ich dzieci jest „dobry” lub „znakomity”. Mniej optymistyczni byli nauczyciele - dobry lub znakomity stan zdrowia dzieci dostrzegało 62 proc. z nich.

Podobne zjawisko niedostrzegania problemów zdrowotnych u swoich dzieci zauważyła koordynująca badania COSI w Polsce prof. Anna Fijałkowska z Instytutu Matki i Dziecka. Z pomiarów badanych ośmiolatków wynikło, że co trzeci z nich ma nadwagę i otyłość, ale jedynie 11 proc. ich matek przyznawało, że ich dzieci ważą za dużo.

Specjaliści obawiają się, że gdy dzisiejsze dzieci osiągną wiek 65 lat, to mimo postępu medycyny, ich stan zdrowia będzie gorszy niż dzisiejszych 65-latków. Dlaczego?

Fot. PAP

Jak bezpiecznie opóźniać procesy starzenia?

Łykanie antyoksydantów czy hormonów może być nie tylko mało skuteczną strategią opóźniania starości, ale wręcz ryzykowną. Na przedłużenie młodości są może mniej spektakularne, ale bezpieczne metody.

5 grzechów głównych

1. Tytoń

Najsilniejszy negatywny wpływ na zdrowie ma palenie – statystycznie rzecz biorąc wyklucza długie i zdrowe życie. Tymczasem w Polsce, zgodnie z badaniami HBSC (sprawdzającymi styl życia nastolatków), pali ok. 20 proc. chłopców i 17 proc. dziewcząt w wieku gimnazjalnym.

2. Alkohol

Badanie ESPAD na ogólnopolskiej grupie 3526 uczniów trzecich klas szkół gimnazjalnych oraz 2770 uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych wykazało, że alkohol chociaż raz w ciągu całego swojego życia piło 84 proc. uczniów z młodszej grupy i 96 proc. uczniów ze starszej grupy, zaś w czasie ostatnich 30 dni przed badaniem piło 49 proc. piętnasto-szesnastolatków i 82 proc. siedemnasto-osiemnastolatków. W Polsce niepokoi na dodatek brak kultury picia.

3. Narkotyki

Niestety, nieobce młodym Polakom. Według wspomnianego badania amfetaminę zażywało przynajmniej raz ok. 4,6 proc. gimnazjalistów oraz 8,3 proc. uczniów szkół wyższego poziomu. Warto pamiętać, że marihuana i haszysz są kilkakrotnie częściej używanymi substancjami psychoaktywnymi, co również znalazło odzwierciedlenie w badaniach.

4. Nadwaga

Na świecie ponad 223 miliony dzieci w wieku szkolnym waży za dużo, przy czym ponad 100 milionów jest otyłych. Do roku 2025 liczba dzieci z nadwagą i otyłością może wzrosnąć do 268 milionów. W Polsce już co trzeci ośmiolatek ma nadwagę, a co dziesiąty – nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi.

Jak przewidują specjaliści, 12 milionów będzie miało zaburzoną tolerancję glukozy, 4 miliony – cukrzycę typu 2, a 27 milionów podwyższone ciśnienie tętnicze, z kolei  38 mln - pierwsze stadium stłuszczenia wątroby.

5. Psyche

Eksperci podkreślają, że zbyt mało uwagi poświecą się zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży. W Niemczech problemy ze zdrowiem psychicznym (na przykład depresję) ma 20 proc. dzieci. Jaka jest skala w Polsce? Zapewne spora, jak dowodzą badania przeprowadzone na reprezentatywnej grupie siedemnastoletnich uczniów i uczennic w Krakowie, w których wykazano, za pomocą badań przesiewowych, objawy depresyjne u 33,6 proc. dziewcząt oraz 22,7 proc. chłopców, objawy zaburzeń jedzenia u 18,7 proc. dziewcząt i 7,3 proc. chłopców, a objawy obsesyjno-kompulsywne u 5,4 proc. dziewcząt i 3,4 proc. chłopców.

Co można zrobić, by mieć szansę na 100 lat?

Choć teoretycznie wiadomo, co należy zrobić (prowadzić osławiony zdrowy tryb życia), trzeba jeszcze przekonać do zmiany stylu życia zarówno rodziców, jak i same dzieci.

Lepiej niż programy edukacyjne sprawdza się moda, a przede wszystkim dobry przykład - dawany zarówno przez celebrytów, jak i rodziców, i nauczycieli. A także zdrowe relacje w rodzinie.

Paweł Wernicki, Justyna Wojteczek

Źródła:

http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_4_2010/ModrzejewskaPP2010n4s579.pdf

http://www.cinn.gov.pl/portal?id=907006

http://jakrzucicpalenie.pl/palenie-tytoniu-w-polsce-dzieci-i-dorosli/

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Pierwsza pomoc emocjonalna w kryzysie – zasada czterech „Z”

    Pierwszej pomocy emocjonalnej może udzielić każdy, kto dostrzeże u innej osoby niepokojące objawy, które mogą być sygnałem kryzysu psychicznego. Obowiązuje tutaj zasada czterech „Z”. Na czym ona polega — wyjaśnia Lucyna Kicińska, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Samobójstwom w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

  • Profil hazardzisty

  • Sauna – sposób na zdrowie

  • Ludzkie kamienie: barwy, kształty i tajemnice

  • Próby samobójcze częstsze u dziewczyn

  • Dwie twarze eteru

    Eter to substancja o dwóch twarzach: z jednej strony przyczynił się do rewolucji w chirurgii, otwierając erę bezbolesnych operacji; z drugiej szybko stał się używką, a nawet, jak to miało miejsce w Polsce międzywojennej, prawdziwą plagą społeczną. Mimo to do dziś jest w medycynie ceniony. 

  • Brak łóżek i specjalistów – największe wyzwania polskiej geriatrii

  • Mleko kobiece to nie tylko pokarm