HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

Tylko co 10 osoba aktywna seksualnie wykonała test w kierunku HIV. Wirus powodujący AIDS przenosi się głównie przez kontakty intymne niezabezpieczone prezerwatywą. Nieświadomi nosiciele nie podejmują niezbędnego leczenia i przyczyniają się do dalszego rozprzestrzeniania HIV. Warto zatem bezpłatnie i anonimowo się przetestować. Z pomocą przychodzą tu specjalne punkty diagnostyki – PKD.

Adobe Stock
Adobe Stock

„Mity i stereotypy związane z HIV sprawiają, że wciąż stosunkowo niski odsetek aktywnych seksualnie Polaków decyduje się na wykonanie testu. Tymczasem badanie w kierunku HIV powinien wykonać każdy, kto rozpoczął życie seksualne” – podkreśla Anna Marzec-Bogusławska, lekarka-epidemiolożka, dyrektorka Krajowego Centrum ds. AIDS, które rusza z kampanią #mójpierwszyraz. Jej celem jest uświadamianie, jak ważne są regularne badania. 

Osób zakażonych HIV przybywa!

W Polsce w 2021 roku było 16,9 tys. osób z rozpoznaniem HIV. W stosunku do 2012 roku to wzrost o 84 proc.! Eksperci wskazują przy tym, że liczba osób seropozytywnych (czyli mających we krwi swoiste przeciwciała, co sygnalizuje infekcję) jest niedoszacowana. 

„W Polsce tylko co 10 dorosła osoba zrobiła test w kierunku HIV. Brak dostępu do tych testów u lekarzy rodzinnych oraz brak świadomości lekarzy, że osoby heteroseksualne także mogą być zakażone, skutkuje coraz częściej późnymi diagnozami. HIV nie wyjdzie w morfologii. Trzeba zrobić test, który w 30 punktach konsultacyjno-diagnostycznych jest bezpłatny i anonimowy” – tłumaczy dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezeska Fundacji Edukacji Społecznej.

Organizacja w Polsce jest jednym z partnerów Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV, wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV) oraz kiły, czyli chorób przenoszonych drogą płciową. Rozpoczął się on 18 listopada, a szczegóły dotyczące tego wydarzenia dostępne są na stronie: https://www.testingweek.eu/

HIV – niewykrywalny równa się niezakażający

Pomimo wzrostu liczby zakażeń HIV, dr Anna Marzec-Bogusławska uspokaja, że dzięki nowoczesnym terapiom farmakologicznym osoby zakażone mogą w tej chwili żyć jak z każdą inną chorobą przewlekłą. 

„Osoba skutecznie leczona ma bardzo niski poziom wiremii (ilości wirusa we krwi), często niewykrywalny testami. Pacjent, u którego wiremia utrzymuje się przez co najmniej 6 miesięcy na niewykrywalnym poziomie, nie przenosi HIV podczas kontaktów seksualnych (także bez prezerwatywy), zgodnie z zasadą N = N, czyli Niewykrywalny = Niezakażający” – wyjaśnia dyrektorka Krajowego Centrum ds. AIDS. 

Przebadaj się pod kątem HIV – bezpłatnie i anonimowo

Diagnostyka jest kluczowa, bo objawy zakażenia HIV można pomylić z infekcją grypową czy przeziębieniem i zlekceważyć. W tym czasie patogen może się natomiast namnożyć i zacząć niszczyć odporność. 

By wykryć wirusa, wystarczy zrobić test – szybki, bezpłatny i anonimowy. Nie trzeba do tego żadnego skierowania. Można to zrobić w każdym województwie w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym (PKD). Ich adresy można znaleźć na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/pkd/

Badanie w kierunku HIV wykonać można również w publicznych placówkach medycznych, prywatnie w laboratorium lub nawet samodzielnie w warunkach domowych. 

„Aby rozpoznać zakażenie HIV, należy wykonać badanie krwi z żyły łokciowej lub opuszki palca. Nie trzeba się specjalnie przygotowywać ani być na czczo, a wynik dostępny jest już po 30 minutach (w przypadku tzw. testów szybkich). Wczesne rozpoznanie daje ogromne szanse na skuteczne leczenie. Żyjąc w nieświadomości, odbieramy sobie szansę na normalne życie” – wyjaśnia dr Anna Marzec-Bogusławska. 

Strona kampanii: mojpierwszyraz.aids.gov.pl

Poradnia Internetowa HIV/AIDS: https://aids.gov.pl/pi

Bezpłatny Telefon Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

Źródła

Kampania Krajowego Centrum ds. AIDS #mójpierwszyraz
"Co najmniej 50% osób dowiaduje się o tym zakażeniu zbyt późno – kampania #mójpierwszyraz zachęca do badań i przełamuje stereotypy"

Komunikat prasowy Fundacji Edukacji Społecznej nt. Europejskiego Tygodnia Testowania oraz strona https://www.testingweek.eu/

Krajowe Centrum ds. AIDS – TELEFON ZAUFANIA HIV/AIDS

 


 

 

Załączniki

  • Raport NFZ o zdrowiu HIV/AIDS
    1.39 MB

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Czego nie wiecie o wit. B

    Dlaczego witamin B jest kilka, a A i C tylko jedna? I czy potrzebujemy ich wszystkich, czy niektóre są ważniejsze? Może najlepiej suplementować „B-kompleks”? – to tylko niektóre z pytań, jakie przewijają się w internetowych dyskusjach. Warto poszerzyć wiedzę o wit. B, bo bywają one… niebezpieczne.

  • Marcin Oliva Soto

    Okrągły stół w Senacie RP: najwyższy czas na działania w profilaktyce stomatologicznej

    Materiał promocyjny

    Z okazji przypadającego w marcu Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej oraz trwającego Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki w Senacie RP zorganizowano obrady okrągłego stołu na temat profilaktyki stomatologicznej.

  • Adobe

    Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

    Wyobraźmy sobie materiał elastyczny jak gumka, który powstał z połączenia genów owada i człowieka – i który w przyszłości posłuży do regeneracji ludzkich tkanek czy wygładzania zmarszczek. Brzmi jak science fiction? A jednak w polskim laboratorium powstają właśnie takie białka rekombinowane o niezwykłych właściwościach. 

  • fot. Igor Kohutnicki

    Zdrowie jest siłą kobiet. W Warszawie odbył się IV Kongres Zdrowia Kobiet

    Materiał promocyjny

    Zdrowe kobiety to silniejsza gospodarka, lepsze społeczeństwo i bezpieczniejsza Polska - mówiła podczas IV Kongresu Zdrowia Kobiet, który odbył się w czwartek 27 marca w Warszawie Anna Clunes, ambasadorka Wielkiej Brytanii.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czego nie wiecie o wit. B

    Dlaczego witamin B jest kilka, a A i C tylko jedna? I czy potrzebujemy ich wszystkich, czy niektóre są ważniejsze? Może najlepiej suplementować „B-kompleks”? – to tylko niektóre z pytań, jakie przewijają się w internetowych dyskusjach. Warto poszerzyć wiedzę o wit. B, bo bywają one… niebezpieczne.

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Brak apetytu może być winą nowotworu

  • Adobe Stock

    Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

    Warto dziecku wyjaśniać od samego początku, czym jest śmierć, nazywając rzeczy wprost. Dziecko może nie zrozumieć, co znaczy „odeszła”, „jest w niebie” – mówi Serwisowi Zdrowie Milena Pacuda, psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się m.in. traumą i żałobą.

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać