-
Potrzeba większej edukacji w sprawie HIV
Materiał promocyjnyPolska potrzebuje edukacji, większego zainteresowanie testami w kierunku HIV i szerszego dostępu do profilaktyki przedekspozycyjnej - wnioski z panelu eksperckiego „Profilaktyka skojarzona jako odpowiedź na współczesne wyzwania związane z HIV/AIDS w Polsce”
7 minut czytania -
Test na HIV w gabinecie lekarza POZ
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może już zlecić bezpłatny test na HIV. Taki ruch zwiększy dostęp pacjentów do diagnostyki i pozwoli wcześniej wykrywać ewentualne zakażenie oraz skuteczniej je leczyć. To tym istotniejsze, że średnio 5–6 Polaków dziennie dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa. Mimo to blisko co piąta zakażona osoba pozostaje nieświadoma.
3 minuty czytania -
Lekarze rodzinni i testy HIV
Lekarze rodzinni być może będą mogli zlecać pacjentom test w kierunku wykrycia wirusa HIV. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dała zielone światło. To tym istotniejsze, że codziennie o zakażeniu dowiaduje się 5-6 osób, a obecna diagnostyka jest niewystarczająca przy rosnącej liczbie zakażeń.
3 minuty czytania -
HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy
Tylko co 10 osoba aktywna seksualnie wykonała test w kierunku HIV. Wirus powodujący AIDS przenosi się głównie przez kontakty intymne niezabezpieczone prezerwatywą. Nieświadomi nosiciele nie podejmują niezbędnego leczenia i przyczyniają się do dalszego rozprzestrzeniania HIV. Warto zatem bezpłatnie i anonimowo się przetestować. Z pomocą przychodzą tu specjalne punkty diagnostyki – PKD.
3 minuty czytania -
Nie mogę wypalić się jako wolontariusz HIV+
Gdy mówię, że osoba w trakcie leczenia ma niewykrywalny wirus, ludzie nie wierzą. Nie wierzą, że jako osoba niewykrywalna mogę uprawiać seks bez zabezpieczenia, bo nie jestem zakaźny, nie wierzą, że gdybym chciał mieć dziecko, ono będzie zupełnie zdrowe - mówi w HIVcaście Tomasz Markowski, aktywista wyróżniony przez Forbes Women i SEXEDPL jako osoba działająca na rzecz edukacji seksualnej.
4 minuty czytania -
Czy bać się HIV?
Epidemia HIV zatacza w naszym kraju coraz szersze kręgi – mamy najwięcej nowo wykrytych zakażeń HIV w historii Polski! Do połowy listopada zgłoszono 2590 przypadków, o 200 więcej niż w rekordowym dotychczas 2022 r. Warto o tym przypominać, nie tylko dziś, 1 grudnia w Światowym Dniu AIDS. Bo zakażeń jest więcej niż te wykryte.
4 minuty czytania -
Bajka o HIV, czyli jak powiedzieć dziecku, że jest zakażone
W Polsce nie ma wielu dzieci z zakażeniem HIV, ale ta relatywnie nieduża grupa rośnie. Coraz więcej osób ma też w rodzinie kogoś seropozytywnego. Dla opiekunów poinformowanie dziecka, że jest zakażone HIV, jest często dużym wyzwaniem. Dzięki stworzonej przez Stowarzyszenie Polityki Zdrowotnej bajce „Jeden Świat” będzie to łatwiejsze.
4 minuty czytania -
HIV nie odpuszcza. To nadal ruletka
Coraz częściej zapominamy o wirusie HIV, ale czy słusznie? W 2022 roku w Polsce podwoiła się liczba osób nowo zakażonych. Co drugi zakażony nie zdaje sobie sprawy z tego i przenosi wirusa dalej. To jak ruletka i to na wielką skalę. Problem faktycznie może dotyczyć każdego, bo statystycznie każdy z nas miał przynajmniej raz w życiu ryzykowną sytuację seksualną - podkreśliła dr n.med. Joanna Kubicka z Poradni Profilaktyczno-Leczniczej z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego Warszawie.
7 minut czytania -
Test na HIV. Dlaczego lepiej porozmawiać przed nim z doradcą w PKD?
W aptekach można kupić domowe testy w kierunku wykrycia HIV w krwi, można zlecić taki test w laboratorium czy przychodni, ale eksperci w dziedzinie opieki nad osobami zakażonymi zalecają, by - o ile jest możliwe - testować się tam, gdzie ktoś z nami wcześniej porozmawia o HIV. Paweł Kalinowski, doradca w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym PKD (HIV) na warszawskiej Pradze wyjaśnia, dlaczego.
7 minut czytania -
W odpowiedzi na rosnącą liczbę zakażeń HIV nowy portal
W pierwszym półroczu 2022 liczba nowych zakażeń HIV w Polsce była ponad dwukrotnie większa niż w analogicznym okresie 2021. Informacje o wirusie HIV, postępowaniu w razie podejrzenia infekcji, leczenia jej, życiu z HIV znajdują się na nowym portalu Akademia Pozytywnego Życia. Prowadzony jest w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.
2 minuty czytania
NAJNOWSZE
-
Spektrum autyzmu – konkretne drogowskazy
Zaburzenia ze spektrum autyzmu wiążą się z charakterystycznymi objawami, które występują w różnym nasileniu i konfiguracji. Ujawniają się najczęściej w pierwszych trzech latach życia dziecka, dlatego rodzic musi być czujny, a budzące niepokój zachowania konsultować ze specjalistą. Na co szczególnie zwracać uwagę, wyjaśnia dr Anna Budzińska, psycholożka, twórczyni i dyrektorka Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku.
-
Lot w kosmos odbija się na zdrowiu
-
Luki w diagnostyce raka płuca
-
Cukrzyca typu 2 w pigułce
-
Zęby w kosmosie