Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
06.07.2022 , 14:50 Aktualizacja: 07.07.2022, 18:13

W odpowiedzi na rosnącą liczbę zakażeń HIV nowy portal

W pierwszym półroczu 2022 liczba nowych zakażeń HIV w Polsce była ponad dwukrotnie większa niż w analogicznym okresie 2021. Informacje o wirusie HIV, postępowaniu w razie podejrzenia infekcji, leczenia jej, życiu z HIV znajdują się na nowym portalu Akademia Pozytywnego Życia. Prowadzony jest w trzech  językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

Fot.PAP Fot.PAP

Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, w pierwszym półroczu roku 2022 liczba nowo zdiagnozowanych przypadków HIV wyniosła 880, a rok wcześniej – 401.

Na świecie żyją miliony ludzi zakażonych HIV. Ci, którzy podejmują leczenie, mają normalne życie.

„Żyję z HIV i jestem w szczęśliwym związku, mam zdrowe dziecko, podróżuję po świecie i mam wielu przyjaciół” – te słowa, które znajdziemy na nowym portalu, to nie slogan reklamowy, a rzeczywistość wielu osób zakażonych. Warunkiem takiego życia z wirusem jest jednak testowanie się w kierunku HIV oraz przyjmowanie odpowiednich leków.

- W przypadku potwierdzonego wyniku dodatniego klienci punktów konsultacyjno-diagnostycznych, których w Polsce jest 29, dostają od doradców wszystkie niezbędne informacje na temat życia z HIV oraz leczenia. Jednak nie każdy pozytywny wynik wydawany jest w takich warunkach. Nowy portal ma zastąpić doradcę osobom, które nie mają możliwości zrobić badania w PKD lub chciałyby pogłębić swoją wiedzę – mówi Agnieszka Świderska, doradczyni ds. HIV/AIDS oraz współtwórczyni strony Akademii Pozytywnego Życia.

Warto pamiętać, że w Polsce test w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie i anonimowo. Bezpłatna jest też terapia bardzo drogimi lekami antyretrowirusowymi, która z jednej strony trzyma wirusa w szachu, co pozwala pacjentowi na normalne życie i nie dopuszcza do rozwoju AIDS, a z drugiej sprawia, że możliwość transmisji wirusa jest bardzo ograniczona. Niezależnie od tego, jaki jest nasz status serologiczny zawsze należy pamiętać o sposobach ochrony przed HIV, czyli przede wszystkim zabezpieczać się prezerwatywą w trakcie kontaktów seksualnych i unikać ryzykownych zachowań.

- Informacja o zakażeniu HIV budzi zazwyczaj wiele emocji. Pojawia się strach, niedowierzanie, wyparcie, ale też lęk o bliskich. Rodzą się pytania, których często nie ma komu zadać. Niektórzy, z obawy przed stygmatyzacją, boją się nawet rozmów z lekarzami. Nasza strona jest bezpieczną przestrzenią dla osób, które mogą czuć się zagubione w nowej dla siebie sytuacji. Odpowiadamy na ich pytania – mówi dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

Więcej na www.pozytywnezycie.eu

jw, zdrowie.pap.pl

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 2477

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.