Materiał promocyjny

Biała Księga o priorytetach zdrowotnych polskiej prezydencji w Radzie UE – już dostępna

Biała Księga została zaprezentowana 21 lutego 2025 r. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym podczas konferencji „Zdrowie i bezpieczeństwo dla przyszłości”, siódmego wydarzenia z cyklu „Droga do Prezydencji”, organizowanego przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego.

IRSS
IRSS

Publikacja, pod redakcją naukową prof. Bolesława Samolińskiego, podsumowuje ponad dwuletnie dyskusje ekspertów, decydentów i przedstawicieli organizacji społecznych na temat priorytetów zdrowotnych polskiej prezydencji. Na niemal 400 stronach zgromadzono opinie stu kilkudziesięciu ekspertów, tworząc multidyscyplinarne wydawnictwo wspierające kształtowanie skutecznej i innowacyjnej polityki zdrowotnej na poziomie europejskim.

„Dziś, po ponad czterech dekadach od solidarnościowego zrywu, musimy dbać, aby prawa obywateli do wolności i pokoju były niezachwiane, a polityki Unii Europejskiej dbały o każdy zakres dobrostanu obywateli i osób przebywających na terytorium Wspólnoty” - napisał w słowie otwarcia do Białej Księgi Lech Wałęsa, były prezydent RP, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

„Przed Polską duże wyzwanie, ale i ponowna szansa wzięcia odpowiedzialności za losy Wspólnoty Europejskiej, pokazania, że to także nasza UE i potwierdzanie powrotu do głównego nurtu decyzyjnego naszego kontynentu. Wierzę, że skorzystamy z tej szansy” - zaznaczył Adam Jarubas, przewodniczący Komisji Zdrowia Publicznego Parlamentu Europejskiego (SANT).

Wśród autorów opracowania znaleźli się m.in.: Magdalena Sobkowiak, podsekretarz stanu ds. Unii Europejskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia; prof. Maciej Banach, prorektor ds. Collegium Medicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży; prof. Bartosz Karaszewski, konsultant krajowy ds. neurologii; Richard Price z European Cancer Organisation, prof. Janina Stępińska, przewodnicząca Krajowej Rady ds. Kardiologii oraz przedstawiciele organizacji pracodawców, towarzystw naukowych i organizacji sektora NGO.

Organizatorem cyklu konferencji „Droga do Prezydencji” jest Instytut Rozwoju Spraw Społecznych - obywatelski thinktank zajmujący się tematami ochrony zdrowia.

Publikacja „Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku. Biała Księga. Rekomendacje ekspertów w obszarze ochrony zdrowia” jest dostępna pod linkiem:

https://irss.org.pl/wp-content/uploads/Biala_Ksiega_IRSS.pdf

oraz kodem QR:

Image
IRSS
IRSS

 

Informacja prasowa w wersji elektronicznej dostępna jest pod kodem QR:

Image
IRSS
IRSS

 

Instytut Rozwoju Spraw Społecznych jest think-tankiem obywatelskim, stanowiącym miejsce pogłębionej debaty, opracowywania analiz, formułowania propozycji rozwiązań i wymiany poglądów między wieloma środowiskami. Koncepcją leżącą u podstaw stworzenia Instytutu jest analizowanie zjawisk ekonomiczno-społecznych przez pryzmat kwestii zdrowia i opieki zdrowotnej, które mają wpływ na każdą dziedzinę życia i aktywności gospodarczej.

Instytut realizuje szereg projektów edukacyjnych i naukowych m.in. konferencje, debaty i raporty naukowe poświęconej tematyce kształtowania opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej (dotychczas Instytut opracował i wydał 25 raportów analityczno-naukowych). Jedną z głównych inicjatyw fundacji jest unikalny format spotkań i debat eksperckich pod nazwą Healthcare Policy Summit, które są realizowane cyklicznie od 2022 roku.

Więcej informacji o IRSS na stronie: https://irss.org.pl

KONTAKT:
dr Łukasz Przybysz, Strategic Communication Advisor
Instytut Rozwoju spraw Społecznych
tel. +48 604 253 100
e-mail: l.przybysz@irss.org.plirss.org.pl 

Źródło informacji: Instytut Rozwoju spraw Społecznych
 

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock

    Ludzkie ciało z termostatem

    Temperatura ludzkiego ciała w spoczynku jest stabilna nawet przy zmianach temperatury otoczenia. Termostat, który wewnętrznie ją reguluje, znajduje się w mózgu, w podwzgórzu. Nie jest jednak niezawodny – czasem dochodzi do przegrzania organizmu, czyli hipertermii, której najwyższym stopniem jest udar cieplny.

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pod hasłem #zachowajchłodnągłowę zainaugurowała w Polsce kampanię KeepCool, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat skutków fal upałów i zmian klimatycznych dla zdrowia. Kampania ma charakter paneuropejski i obejmuje działania informacyjne z poradami w zakresie zdrowia publicznego w mediach społecznościowych oraz materiały edukacyjne w wielu językach – również po polsku.

  • AdobeStock

    Proste zasady na upalne dni

    Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że wysoka temperatura powietrza wpływa na zdrowie wielu ludzi, szczególnie osób starszych, niemowląt, przewlekle chorych i pracujących na świeżym powietrzu. Jeśli pojawiają się nietypowe objawy np. gorączka, drgawki, sucha skóra lub majaczenie, trzeba wezwać lekarza lub pogotowie. By ograniczyć ryzyko złego samopoczucia, przestrzegaj prostych zasad.

  • Adobe

    Trwają prace nad szczepionką przeciw „amebie zjadającej mózg”

    Śmierć 11-letniego chłopca, który w czerwcu 2025 roku zaraził się Naegleria fowleri podczas szkolnej wizyty w kompleksie termalnym Vadaš, a zmarł trzy dni później w szpitalu w Bratysławie, ponownie skierowała uwagę naszej części Europy na – skrajnie rzadką – „amebę zjadającą mózg”. Rok wcześniej na łamach „Gene” naukowcy opisali eksperymentalną szczepionkę peptydową zaprojektowaną tak, aby blokować inwazję pasożyta na nabłonek węchowy. 

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Ludzkie ciało z termostatem

    Temperatura ludzkiego ciała w spoczynku jest stabilna nawet przy zmianach temperatury otoczenia. Termostat, który wewnętrznie ją reguluje, znajduje się w mózgu, w podwzgórzu. Nie jest jednak niezawodny – czasem dochodzi do przegrzania organizmu, czyli hipertermii, której najwyższym stopniem jest udar cieplny.

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

  • Proste zasady na upalne dni

  • Trwają prace nad szczepionką przeciw „amebie zjadającej mózg”

  • Czarny bez – superfood czy toksyczna pułapka?

  • AdobeStock

    Dieta planetarna wydłuża życie

    Coraz więcej badań potwierdza, że sposób, w jaki się żywimy, może znacząco wpływać na tempo starzenia się organizmu oraz na jakość życia w starszym wieku. W kontekście starzejącego się społeczeństwa naukowcy zwracają szczególną uwagę na tzw. zdrowe starzenie się, czyli takie, które pozwala jak najdłużej zachować sprawność fizyczną, psychiczną i poznawczą, przy jednoczesnym braku poważnych chorób przewlekłych - mówi dr Katarzyna Wolnicka, ekspertka think tanku Żywność dla Przyszłości Interdyscyplinarnego Centrum Analiz i Współpracy.

  • Nowy wariant koronawirusa w Europie

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

Serwisy ogólnodostępne PAP