Materiał promocyjny

Biała Księga o priorytetach zdrowotnych polskiej prezydencji w Radzie UE – już dostępna

Biała Księga została zaprezentowana 21 lutego 2025 r. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym podczas konferencji „Zdrowie i bezpieczeństwo dla przyszłości”, siódmego wydarzenia z cyklu „Droga do Prezydencji”, organizowanego przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego.

IRSS
IRSS

Publikacja, pod redakcją naukową prof. Bolesława Samolińskiego, podsumowuje ponad dwuletnie dyskusje ekspertów, decydentów i przedstawicieli organizacji społecznych na temat priorytetów zdrowotnych polskiej prezydencji. Na niemal 400 stronach zgromadzono opinie stu kilkudziesięciu ekspertów, tworząc multidyscyplinarne wydawnictwo wspierające kształtowanie skutecznej i innowacyjnej polityki zdrowotnej na poziomie europejskim.

„Dziś, po ponad czterech dekadach od solidarnościowego zrywu, musimy dbać, aby prawa obywateli do wolności i pokoju były niezachwiane, a polityki Unii Europejskiej dbały o każdy zakres dobrostanu obywateli i osób przebywających na terytorium Wspólnoty” - napisał w słowie otwarcia do Białej Księgi Lech Wałęsa, były prezydent RP, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

„Przed Polską duże wyzwanie, ale i ponowna szansa wzięcia odpowiedzialności za losy Wspólnoty Europejskiej, pokazania, że to także nasza UE i potwierdzanie powrotu do głównego nurtu decyzyjnego naszego kontynentu. Wierzę, że skorzystamy z tej szansy” - zaznaczył Adam Jarubas, przewodniczący Komisji Zdrowia Publicznego Parlamentu Europejskiego (SANT).

Wśród autorów opracowania znaleźli się m.in.: Magdalena Sobkowiak, podsekretarz stanu ds. Unii Europejskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia; prof. Maciej Banach, prorektor ds. Collegium Medicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży; prof. Bartosz Karaszewski, konsultant krajowy ds. neurologii; Richard Price z European Cancer Organisation, prof. Janina Stępińska, przewodnicząca Krajowej Rady ds. Kardiologii oraz przedstawiciele organizacji pracodawców, towarzystw naukowych i organizacji sektora NGO.

Organizatorem cyklu konferencji „Droga do Prezydencji” jest Instytut Rozwoju Spraw Społecznych - obywatelski thinktank zajmujący się tematami ochrony zdrowia.

Publikacja „Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku. Biała Księga. Rekomendacje ekspertów w obszarze ochrony zdrowia” jest dostępna pod linkiem:

https://irss.org.pl/wp-content/uploads/Biala_Ksiega_IRSS.pdf

oraz kodem QR:

Image
IRSS
IRSS

 

Informacja prasowa w wersji elektronicznej dostępna jest pod kodem QR:

Image
IRSS
IRSS

 

Instytut Rozwoju Spraw Społecznych jest think-tankiem obywatelskim, stanowiącym miejsce pogłębionej debaty, opracowywania analiz, formułowania propozycji rozwiązań i wymiany poglądów między wieloma środowiskami. Koncepcją leżącą u podstaw stworzenia Instytutu jest analizowanie zjawisk ekonomiczno-społecznych przez pryzmat kwestii zdrowia i opieki zdrowotnej, które mają wpływ na każdą dziedzinę życia i aktywności gospodarczej.

Instytut realizuje szereg projektów edukacyjnych i naukowych m.in. konferencje, debaty i raporty naukowe poświęconej tematyce kształtowania opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej (dotychczas Instytut opracował i wydał 25 raportów analityczno-naukowych). Jedną z głównych inicjatyw fundacji jest unikalny format spotkań i debat eksperckich pod nazwą Healthcare Policy Summit, które są realizowane cyklicznie od 2022 roku.

Więcej informacji o IRSS na stronie: https://irss.org.pl

KONTAKT:
dr Łukasz Przybysz, Strategic Communication Advisor
Instytut Rozwoju spraw Społecznych
tel. +48 604 253 100
e-mail: l.przybysz@irss.org.plirss.org.pl 

Źródło informacji: Instytut Rozwoju spraw Społecznych
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Niedoceniane badania laboratoryjne

    Badania laboratoryjne są nieodzowne w procesie monitorowania chorób, ocenie odpowiedzi na leczenie; w oparciu o nie modyfikuje się postępowanie terapeutyczne i prognozuje potencjalne ryzyko rozwoju choroby – wyniki badań diagnostycznych wpływają na ok. 60–70 proc. wszystkich decyzji klinicznych. Tymczasem przeznacza się na nie zaledwie kilka procent ogólnych wydatków na leczenie.

  • Adobe

    Kliniki.pl z jedną z pierwszych w pełni wygenerowanych przez AI reklam wideo w Polsce - poruszająca kampania społeczna o kobietach i ginekologii

    Materiał promocyjny

    Platforma Kliniki.pl, łącząca pacjentów z placówkami medycznymi, zaprezentowała kampanię społeczną, której centralnym elementem jest reklama wideo w całości wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Spot, opublikowany na LinkedIn przez prezesa firmy Marcina Fiedziukiewicza, porusza trudny temat relacji kobiet - zwłaszcza młodego pokolenia - z ginekologiem oraz barier psychologicznych towarzyszących wizytom.

  • ALAB laboratoria Sp. z o.o.

    Nowy serwis alab.pl

    Materiał promocyjny

    ALAB laboratoria uruchomił nowy serwis - alab.pl, nowoczesną platformę online do zamawiania badań laboratoryjnych. Serwis został zaprojektowany z myślą o wygodzie, przejrzystości i łatwym dostępie do oferty diagnostycznej - na każdym etapie kontaktu z usługą.

  • Adobe/Robert Przybysz

    Peptyd z marchewki i buraka goi jelita

    Kiedy brytyjski chirurg Denis Burkitt pół wieku temu postawił tezę, że niedobór włókna w diecie łączy otyłość, cukrzycę i raka jelita, wydawało się to niemalże herezją. Dziś, w epoce sekwencjonowania DNA i personalizowanej suplementacji nikt już tego nie kwestionuje. Co więcej, z najnowszych badań wynika, że niektóre rodzaje błonnika potrafią nie tylko zapobiegać chorobom i regulować florę bakteryjną, lecz także np. naprawiać uszkodzony nabłonek jelitowy. 

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Opieka paliatywna – by uśmierzyć ból

    Pacjent objęty opieką paliatywną nie musi być wcale osobą w ostatnich chwilach życia. W tej specjalizacji chodzi o to, by uśmierzyć ból i nam się to w tej chwili z sukcesem udaje, bo mamy praktycznie refundowane wszystkie nowoczesne leki, ale też kilka absurdów, które można by rozwiązać jednym podpisem ministry zdrowia – zaznacza dr hab. n. med. Tomasz Dzierżanowski, kierownik Kliniki Medycyny Paliatywnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Przeszczep mikrobioty w chorobie alkoholowej

  • Senior Café – filiżanka kawy zmieniająca opiekę długoterminową

    Materiał partnerski
  • Sąd uznał „metodę pulsacyjną” w leczeniu boreliozy za nieskuteczną

  • Przełom w leczeniu cytomegalii wrodzonej

  • Adobe

    Sarkoidoza – zagadkowa choroba o wielu obliczach

    Na oddział onkologiczny trafia kobieta z niepokojącym guzkiem w piersi. Obraz radiologiczny i wyniki wstępnych badań wskazują na chłoniaka – lekarze szykują się do chemioterapii. Biopsja zmiany przynosi jednak niespodziankę: to nie nowotwór, lecz sarkoidoza – rzadka choroba zapalna, która potrafi doskonale imitować m.in. gruźlicę, chłoniaki, a nawet raka płuca. 

  • Niedoceniane badania laboratoryjne

  • Komórki macierzyste – nadzieja w leczeniu cukrzycy