Depresja – choroba, której nie widać (komunikat)

Ludzie zbyt często mają problemy z tym, aby znaleźć w sobie współczucie dla osób chorych, u których objawów choroby nie widać na zewnątrz. Dlaczego? Odpowiedz jest prosta, o wiele łatwiej zrozumieć dlaczego człowiek po amputacji nogi, jeżdżący na wózku, czuje się źle. Kiedy widzimy człowieka, który pozornie wygląda normalnie, to nie zamierzamy traktować go z taryfą ulgową. A tymczasem każdego dnia mnóstwo ludzi na całym świecie walczy z depresją, i chociaż nie chcą oni specjalnego traktowania – warto mieć na uwadze ich stan i to, że potrzebują więcej wsparcia oraz zrozumienia.

Zdj. Canva Pro
Zdj. Canva Pro

Depresja na pewno jest chorobą trudną. U niektórych może mieć łagodniejszy przebieg – a inni nie potrafią całymi tygodniami wyjść nawet z łóżka. Nic więc dziwnego, że czasami nie wiemy, czego wymaga od nas osoba chora i jak mamy się zachować w jej otoczeniu. Warto uzupełnić sobie przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat, bo chorych może być z roku na rok coraz więcej - a nikt z nas nie jest też w stanie przewidzieć, czy sam nie zachoruje. Z tego trzeba zdać sobie sprawę na samym początku - nas też w każdej chwili może dopaść depresja.

Pierwsze objawy

Przy depresji może się tak zdarzyć, że przez długi czas nawet nie przyjdzie nam do głowy, że mamy taki problem. Dlaczego? Dlatego, że objawy bywają niezbyt konkretne. Jesteśmy częściej zmęczeni, nie mamy na nic ochoty i najchętniej byśmy tylko spali. Coś takiego można “zrzucić” na zmiany w pogodzie lub stresujący czas w pracy. Niekoniecznie od razu przychodzi nam do głowy, że to depresja.

Nad konsultacją ze specjalistą powinniśmy zacząć zastanawiać się wtedy, gdy tracimy zainteresowanie tym, co do tej pory było dla nas ważne. Może to być nasz związek, hobby, praca – cokolwiek. Jeśli nie widzimy w tym już sensu i zaczynamy zaniedbywać każdą sferę swojego życia - nadszedł czas na to, aby poprosić o pomoc. Można na przykład wejść na stronę receptomat.pl.

Najtrudniejsze przypadki

Zdarza się też tak, że depresja atakuje nagle – ale z pełną mocą. Tutaj łatwiej można rozpoznać objawy, bo chory całkowicie rezygnuje ze swojego życia. Przestaje wychodzić z mieszkania, nie interesuje się niczym, traci apetyt i nie ma nawet siły zatroszczyć się o higienę. W takich momentach bardzo ważne jest to, aby bliska osoba pomogła umówić się na wizytę do psychiatry, który być może zaleci leczenie farmakologiczne. Może też zdiagnozować dodatkowe zaburzenia psychiczne.

Chociaż chcemy zwykle wiedzieć, co konkretnie jest przyczyną naszego problemu – przy depresji nie zawsze jest to możliwe. Czasami winna jest genetyka, traumatyczne wydarzenie, dużo stresu – albo nie ma żadnej przyczyny i to też trzeba zaakceptować.

Sprawdź mapę problemów Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow

Źródło komunikatu: receptomat.pl

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "komunikat" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło komunikatu”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

ZOBACZ PODOBNE

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

    Siedemdziesięciokilkuletni ogrodnik z zaawansowaną demencją powrócił za kierownicę i do pracy po dwóch latach terapii przeciwgrzybiczej – brzmi to jak cud medyczny, ale jest faktem udokumentowanym w naukowym piśmiennictwie. Czy odkrycie mikrobiomu mózgu może zmienić neurologię?

  • Adobe Stock/myboys.me

    Spektrum autyzmu – konkretne drogowskazy

    Zaburzenia ze spektrum autyzmu wiążą się z charakterystycznymi objawami, które występują w różnym nasileniu i konfiguracji. Ujawniają się najczęściej w pierwszych trzech latach życia dziecka, dlatego rodzic musi być czujny, a budzące niepokój zachowania konsultować ze specjalistą. Na co szczególnie zwracać uwagę, wyjaśnia dr Anna Budzińska, psycholożka, twórczyni i dyrektorka Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku.

  • HOLO vectors Sp. z o.o.

    Czy klasyczne atlasy odchodzą do lamusa? Przewaga modeli 3D w edukacji medycznej

    Materiał promocyjny

    Papierowe atlasy anatomiczne przez dekady stanowiły podstawę nauki anatomii. Jednak rozwój technologii 3D znacząco zmienia sposób przyswajania wiedzy. Obecnie możesz nie tylko oglądać statyczne ilustracje, ale również interaktywnie eksplorować struktury anatomiczne w przestrzeni - w pełnym trójwymiarze. Co więcej, rozwiązania cyfrowe pozwalają zrozumieć powiązania między układami, a także ich funkcjonowanie w czasie rzeczywistym. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

  • Źródło: Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce

    Główny Inspektorat Sanitarny powołuje pierwszy w Polsce Zespół Nauk Behawioralnych w Zdrowiu Publicznym

    Materiał promocyjny

    Przy wsparciu biura UNICEF ds. reagowania na potrzeby uchodźców w Polsce, Główny Inspektorat Sanitarny powołał właśnie nowy Zespół Nauk Behawioralnych w Zdrowiu Publicznym “BOND”. Celem zespołu jest łączenie nauk o ludzkich zachowaniach z projektowaniem polityk zdrowotnych.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

    Mięśnie dna miednicy wymagają ćwiczeń. Świadomość tego miejsca w ciele okazuje się nieoceniona, gdy mierzymy się z chorobami ginekologicznymi. Kiedy i jak ćwiczyć dno miednicy – wyjaśnia mgr Katarzyna Grodzica, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

  • Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

  • Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

  • AdobeStock

    Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

    Podczas pocałunku partnerzy wymieniają się mniej więcej 80 milionami bakterii – policzyli to holenderscy naukowcy z muzeum mikroorganizmów Micropia w Amsterdamie i Netherlands Organisation for Applied Scientific Research (TNO). Taki kontakt z innym, zdrowym mikrobiomem buduje naszą odporność. Niestety, czasami „w pakiecie” dostajemy chorobotwórcze drobnoustroje.

  • Klimatyzacja w aucie? Tak, ale rozsądnie.

  • Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca

Serwisy ogólnodostępne PAP