Materiał promocyjny

Polacy i stres: czy umiemy sobie z nim radzić?

Firma Zentiva, właściciel marki Persen, we wrześniu br. zleciła przeprowadzenie badań poziomu stresu wśród społeczeństwa. Wynika z nich, że w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 70% Polaków zauważyło wzrost poziomu stresu w swoim życiu. Co trzecia osoba odczuwa go codziennie, a ponad połowa respondentów przyznaje, że ich metody na stres nie do końca działają. Tymczasem przewlekły stres może mieć poważne negatywne skutki zdrowotne i dlatego warto mu poświęcić szczególną uwagę w naszym życiu. Podejmując odpowiednie działania, możemy zredukować ryzyko wiążące się z ekspozycją na długotrwały stres.

Zentiva
Zentiva

Celem badania i raportu firmy Zentiva, właściciela marki Persen jest lepsze zrozumienie częstotliwości oraz przyczyn odczuwania stresu w polskim społeczeństwie, a także określenie, jakie metody radzenia sobie ze stresem są najczęściej stosowane. Wyniki mają na celu nie tylko uświadomienie skali problemu, ale także zachęcenie do refleksji nad sposobami radzenia sobie ze stresem oraz, w razie potrzeby, rozważenie profesjonalnego wsparcia.

Co nas stresuje i odstresowuje?

Stres jest nieuchronną częścią życia, psychologiczną reakcją na różne nowe sytuacje, trudne wydarzenia i stawiane przed nami wymagania. Każdy z nas odczuwa go regularnie, gdy podejmuje nowe wyzwania lub doświadcza zmiany. Może mieć wpływ pozytywny taki jak większa gotowość do działania, jak i negatywny, gdzie pozostajemy w ciągłym stanie napięcia i zdenerwowania. Różnymi metodami można też sobie z nim radzić. Jak robią to Polacy?

Według najnowszego raportu pt. „Stres pod lupą: jak radzą sobie z nim Polacy” przygotowanego na podstawie badania opinii przeprowadzonego w październiku 2024 r. na reprezentatywnej grupie Polaków wielu z nas stresuje się często, aż kilka razy w tygodniu (30%). Co niepokojące, tyle samo respondentów (30%) odpowiedziało także, że stres dotyka ich codziennie. Powody są różne, z czego najczęściej wskazywane to własne zdrowie oraz sytuacja finansowa (po 37% respondentów). Na drugim miejscu uplasowały się relacje z rodziną i bliskimi (32%) oraz praca (31%). Wysokie pozycje zajęły także życie w ciągłym biegu (27%) oraz zmiany w życiu osobistym (26%).

Zapytani o metody radzenia sobie ze stresem Polacy wskazali kilka najczęstszych. Zaliczamy do nich słuchanie muzyki (37%), spędzanie czasu na świeżym powietrzu (35%), oglądanie filmów lub seriali (33%), czy oddawanie się swojemu hobby (29%). Na kolejnych miejscach uplasowały się rozmowy z bliskimi i drzemki.

Image
PAP
PAP

Jak nieprzepracowany stres wpływa na zdrowie?

Jednocześnie, jak wynika z badania, ponad połowa respondentów – 56% – przyznaje, że ich metody na stres nie są do końca skuteczne. A 48% pytanych stwierdza, że jeśli ich metody na stres nie działają, to nic z tą sytuacją nie robią.

Tymczasem chroniczny stres, nieprzepracowany w sposób świadomy, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób, takich jak bezsenność, stany lękowe i depresja. Ponadto stres osłabia nasz organizm na poziomie hormonalnym, wpływa na układ nerwowy oraz zdolność do regeneracji. Może mieć także negatywne skutki dla układu krążenia – wynika z badania z 2023 roku, przedstawionego na konferencji American Heart Association, które wykazało, że chroniczny stres prowadzi do zwiększonego ryzyka zawału serca, udaru i innych problemów sercowych.

Szczególnie ważne jest, aby zwrócić uwagę na objawy somatyczne stresu takie jak: różnego rodzaju bóle, zawroty głowy, obniżenie odporności, podwyższone ciśnienie i problemy żołądkowo-jelitowe.Stres to problem, który dotyka coraz większą część społeczeństwa, dlatego ważne jest, aby podejmować aktywnie kroki w kierunku lepszego zrozumienia i zarządzania sytuacjami stresowymi. 

Firma Zentiva, której misją jest dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich pokoleń, prowadzi działania budujące świadomość nt. stresu, dostarczając materiały edukacyjne dotyczące sposobów na jego skuteczne redukowanie. W uzasadnionych przypadkach specjaliści zalecają stosowanie wysokiej jakości skutecznych leków, które redukując stres, podnoszą jakość życia.

[1] Badanie zrealizowane w dniach 26-29 września 2024 r. przez firmę Opinia24 techniką ankiety internetowej (CAWI) na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 18+.

[2] https://newsroom.heart.org/news/depression-anxiety-and-stress-linked-to-poor-heart-health-in-two-new-studies

Źródło informacji: Zentiva

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

    Przemoc relacyjna jest zjawiskiem powszechnym wśród dziewcząt. Zaczyna się coraz wcześniej. Jest jak uderzenie w splot słoneczny. Jak wspierać i budować poczucie wartości młodych kobiet – dyskutowały uczestniczki spotkania poświęconego premierze książki Katie Hurley pt. „Wredne dziewczyny i twoja córka”.

  • AdobeStock

    Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

    Jak wynika z pierwszego badania przeprowadzonego na ten temat przez amerykańskich naukowców, modny trend promujący na TikToku wielogodzinną pielęgnację skóry wieloma preparatami jest nie tylko nieskuteczny, ale może być wręcz szkodliwy – wynika z pierwszego badania przeprowadzonego na ten temat przez amerykańskich naukowców.

  • Envato

    Świadome rodzicielstwo to nie tylko edukacja i dieta, ale też plan na... nieprzewidywalne

    Materiał promocyjny

    Współczesne rodzicielstwo to znacznie więcej niż tradycyjne aspekty wychowania. Świadome rodzicielstwo wykracza daleko poza edukację i dietę, obejmując głębokie zrozumienie potrzeb dziecka oraz przygotowanie całej rodziny na nieprzewidywalne sytuacje. W dzisiejszym niestabilnym świecie rodzice muszą nie tylko reagować na bieżące potrzeby dzieci, ale również wyposażyć je w umiejętności radzenia sobie z nieoczekiwanymi wyzwaniami. To holistyczne podejście wymaga od rodziców świadomości własnych reakcji oraz umiejętności adaptacji do zmieniających się okoliczności.

  • Adobe Stock/kieferpix

    „Ciche dni” to przemoc emocjonalna

    Mimo że większość osób będących w związkach deklaruje, że potrafi rozmawiać z partnerem na każdy temat to – gdy pojawia się spór – często zapada milczenie. Jest w tym pewna sprzeczność. Nieraz rozmowa przypomina bardziej wydawanie oświadczeń niż dialog – komentują eksperci wyniki badania zleconego przez Gedeon Ritcher Polska.

NAJNOWSZE

  • Archiwum prywatne

    Polski lekarz wśród 100 najlepszych na świecie

    Dr n. med. Maciej Michalak został uznany za jednego ze 100 najlepszych lekarzy na świecie. Tytuł ten otrzymał za znaczący wkład w rozwój stomatologii i szeroko rozumianej medycyny oraz inspirowanie innych wzorową postawą lekarza.

  • Złośliwe nadciśnienie tętnicze wciąż istnieje

  • Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

  • Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Adobe

    Czy rak szyjki macicy przejdzie do historii?

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Włoszka, która trzykrotnie zlekceważy zaproszenie na cytologię, może spodziewać się wizyty położnej środowiskowej w domu. Szwedka musi "odhaczyć" badanie, bo to jej zobowiązanie wobec ubezpieczyciela. Brytyjka dostaje pocztą zestaw do samodzielnego pobrania wymazu. A jak wygląda profilaktyka raka szyjki macicy i innych nowotworów kobiecych w Polsce? O to pytamy dr hab. n. med. Iwonę Gabriel – ginekolog-onkolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP