Na stronie IH dowiesz się, który producent nie przestrzega norm, a który jest uczciwy

Od początku tego miesiąca UOKIiK i Inspekcja Handlowa będą mogły ujawniać m.in. to, pod jakim adresem została przeprowadzona, jakich konkretnie przedsiębiorców i produktów dotyczyła kontrola oraz jakie były nieprawidłowości. Będzie można sprawdzić na przykład to, czy konkretne zabawki, które chcemy kupić, są bezpieczne dla dzieci.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Ponadto decyzje Prezesa Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji oraz wojewódzkich inspektorów IH będą w całości publikowane na stronie urzędu lub wojewódzkich inspektoratów handlowych. Te zmiany wynikają z modyfikacji prawa. Jednocześnie IH utraciła prawo do kontrolowania w sklepach żywności – teraz zajmować się tym będzie podlegająca Ministrowi Rolnictwa Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS).

Decyzje prezesa UOKiK oraz wojewódzkich inspektorów IH będą w całości publikowane na stronie urzędu lub wojewódzkich inspektoratów handlowych za wyjątkiem informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. 

– Cieszę się, że dane przedsiębiorców sprzedających wadliwe produkty zostaną publicznie ujawnione. Teraz konsumenci łatwiej będą mogli sprawdzić, które wyroby warto kupować, a które lepiej omijać. To również ważny element dyscyplinujący samych przedsiębiorców – komentuje Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Fot. PAP

Można chronić słuch przed hałasem

Biuro prasowe UOKiK wyjaśnia, że na razie publikowane będą raporty z kontroli z podaniem konkretnych przedsiębiorców, którzy zostali sprawdzeni.

Zabawki dźwiękowe: czy są bezpieczne?

Na początku czerwca tego roku Inspekcja Handlowa opublikowała raport z kontroli zabawek dźwiękowych. Sprawdzała m.in., czy są bezpieczne dla dzieci, a w tym celu część zabawek została poddana badaniom w laboratorium UOKiK. Skontrolowano ogółem 136 zabawek: „gadających” pluszaków, dziecięcych telefonów, wydających dźwięki samochodów itp.

Najwięcej z nich (127) zostało wyprodukowanych w Chinach; do 37 z nich IH zgłosiła zastrzeżenia. Kontrolerzy zakwestionowali też jedną zabawkę wyprodukowaną w Polsce.

Okazało się, że aż w około połowie zabawek przeznaczonych dla dzieci w wieku do lat trzech znajdowały się małe elementy, które mogły powodować udławienie lub uduszenie dziecka. Nadto ponad jedna piąta zabawek była zbyt głośna (najczęściej dotyczyło to dziecięcych telefonów). W najgorszym przypadku poziom emisji dźwięku przekraczał 80 decybeli przy dopuszczalnym poziomie 70 decybeli. W niektórych zabawkach norma ciśnienia akustycznego była przekroczona o  15 proc. Tego rodzaju zabawki na pewno nie przysłużą się wrażliwemu narządowi słuchu u dzieci.

Raport był opublikowany w czerwcu tego roku, zatem nie zawierał danych konkretnych przedsiębiorców, których produkty zostały skontrolowane. Od początku tego miesiąca takie dane będą mogły być ujawniane.

Inspekcja Handlowa to instytucja kontrolująca rzetelność przedsiębiorców działających w dziedzinie handlu i usług.

Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl
 

Autorka

Justyna Wojteczek

Justyna Wojteczek - Pracę dziennikarską rozpoczęła w Polskiej Agencji Prasowej w latach 90-tych. Związana z redakcją społeczną i zagraniczną. Zajmowała się szeroko rozumianą tematyką społeczną m.in. zdrowiem, a także polityką międzynarodową, również w Brukseli. Była też m.in. redaktor naczelną Medical Tribune, a później także redaktor prowadzącą Serwis Zdrowie. Obecnie pełni funkcję zastępczyni redaktora naczelnego PAP. Jest autorką książki o znanym hematologu prof. Wiesławie Jędrzejczaku.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy