Nie przegrzewajmy naszych dzieci!

W jakiej temperaturze powinny spać dzieci? Jak je ubierać w zimne dni? Wbrew pozorom, rodzice i dziadkowie często popełniają w tej kwestii błędy, które odbijają się niekorzystnie na zdrowiu maluchów. Dowiedz się co w tym temacie radzą eksperci.

Fot. Jacek Pióro/ Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jacek Pióro/ Zdjęcie ilustracyjne

- Nie powinniśmy przegrzewać naszych dzieci. Wychowanie w chłodzie, tak popularne w krajach skandynawskich, powoduje, że tamtejsze dzieci zdecydowanie mniej chorują. W efekcie, nie ma tam takiego problemu z nawracającymi infekcjami w okresie żłobkowym czy przedszkolnym, jak np. w naszym kraju – mówi prof. Krzysztof Zeman, kierownik Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Zdaniem prof. Zemana, problem przegrzewania dzieci jest dosyć poważny, ponieważ mały organizm, który nie ma jeszcze precyzyjnych mechanizmów termoregulacji, bardzo łatwo reaguje na zbyt wysokie temperatury, podobnie jak i na zbyt niskie.

- Dlatego we wskazaniach, które przeciwdziałają nagłej śmierci niemowlęcej w okresie od 1. do 12. miesiąca życia, które każda matka posiada w książeczce zdrowia, umieszcza się informacje wskazujące na zależność pomiędzy nagłą śmiercią dziecka w czasie snu, a trzema głównymi elementami: spaniem na brzuchu, dymem tytoniowym w pomieszczeniu i przegrzewaniem dziecka - podkreśla ekspert.

Chłód sprzyja zdrowiu i poprawia humor

Obecnie uważa się, że optymalna temperatura w sypialni niemowlęcia powinna wynosić w granicach 18-20 stopni Celsjusza. Dodatkowo tę temperaturę warunkuje to, w jaki sposób niemowlę jest ubrane do spania.

- Należy też pamiętać, że niemowlęta w tym okresie bardzo często są dodatkowo przegrzewane z powodu zbyt ciepłych mieszanek mlecznych, zwłaszcza sztucznych, które im podajemy, co także sprzyja gromadzeniu ciepła. Dzieci często także, niestety, sypiają w tym okresie życia razem z matkami, co dodatkowo sprzyja ich przegrzewaniu. Tego typu zaburzenia w pierwszym okresie życia dziecka mogą prowadzić do tak dramatycznych sytuacji jak śmierć dziecka w czasie snu - ostrzega prof. Krzysztof Zeman.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Prątki nie uznają granic państw – szczepmy dzieci!

Patogeny nie uznają granic państwowych. Polska graniczy z krajami np.: Ukrainą, w których wskaźnik zapadalności na gruźlicę jest wysoki - zatem wciąż stanowi ona zagrożenie dla polskiej populacji. Ochronę dają szczepienia.

Zdaniem eksperta, dzieci przyzwyczajone do chłodniejszego „wychowu” w pierwszych miesiącach życia łatwiej tolerują chłód później, gdy są nieco większe. Maluchy, które chorują np. na alergie, zdecydowanie lepiej znoszą niekorzystne objawy choroby, zwłaszcza alergii skórnej, wtedy kiedy jest chłodniej, ponieważ ciepło powoduje pocenie się i większy świąd. Profesor zwraca też uwagę, że dzieci nieprzegrzewane mają lepszy humor i są bardziej aktywne.

Jak ubierać dzieci w zimie?

Ekspert podkreśla, że zupełnie inaczej zachowuje się organizm dziecka, które jest w ruchu, od takiego, które np. siedzi na saneczkach i się w ogóle nie rusza. Przy ubieraniu dzieci na czas spacerów, czy zabaw na świeżym powietrzu także to powinniśmy uwzględnić.

- Poleca się, żeby nie używać syntetycznych tkanin, które sprzyjają nadmiernemu gromadzeniu ciepła i żeby ubierać dzieci na „cebulkę”, bo wtedy możemy w zależności od zmiany temperatury łatwo regulować odbieranie przez jego termoreceptory bodźców cieplnych - dodaje ekspert.

Jego zdaniem, dzieci przegrzane będą częściej chorowały chociażby przez to, że się pocą.

- Kiedy potem staną gdzieś w trochę chłodniejszej temperaturze, spowoduje to nagłe oziębienie ciała, które sprzyja aktywacji wirusów, które znajdują się w okolicach jego dróg oddechowych - wyjaśnia prof. Zeman.

Fot. PAP

Ile dzieci mogą spędzać czasu przed telewizorem?

Dzieci do trzeciego roku życia w ogóle nie powinny oglądać telewizji. Do 7 roku życia, mogą przed telewizorem lub komputerem siedzieć pół godziny dziennie, starsze - do 12. r. ż. - maksymalnie godzinę. Skutki zbyt długiego przesiadywania przed ekranem nie kończą się na wadach postawy i wzroku.

Ekspert zwrócił też uwagę, żeby nie przegrzewać dzieci w czasie podróży.

- Jeżeli do autobusu wsiada matka z dzieckiem i podróż ma trwać np. godzinę lub dwie, i matka się rozbiera, to powinna rozebrać również swoje dziecko. Tu trzeba zawsze odwoływać się do rozsądku rodziców i trzeba powiedzieć, że zwłaszcza matki intuicyjnie wiedzą, co jest najlepsze dla dziecka - podsumowuje prof. Zeman.

Kamil Szubański (zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Choroby są demokratyczne - na raka może zachorować nawet prezydent

    Publiczne ogłoszenie diagnozy raka prostaty u prezydenta Joe Bidena zwraca uwagę na ten rodzaj nowotworu. Zazwyczaj występuje on u mężczyzn w starszym wieku. Wcześnie wykryty ma dobre rokowania, ale długo nie daje objawów – dlatego tak ważne jest, aby regularnie się badać.

  • Gen inteligencji nie istnieje

  • Pozbądź się presji, ruszaj się dla przyjemności

  • Opieka długoterminowa pod jednym parasolem

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Adobe Stock/NewFabrika

    Świadomość śmierci dana człowiekowi

    Jesteśmy jedynym gatunkiem, który ma świadomość własnej śmierci i przeżywa trwogę z nią związaną. Na różne sposoby staramy się wydłużyć życie i dążymy do nieśmiertelności. O tym, jakie procesy zachodzą w naszym organizmie wraz z wiekiem, dlaczego życie ma kres i jak sobie radzimy z przemijaniem, dyskutowali eksperci w kontekście polskiej premiery książki noblisty Venkiego Ramakrishnana zatytułowanej „Dlaczego umieramy”.

  • Życie duchowe sprzyja zdrowiu

  • VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

Serwisy ogólnodostępne PAP