Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

Kobiety żyją dłużej niż mężczyźni we wszystkich regionach Unii Europejskiej. Najbardziej długowieczne są Hiszpanki, a najmniej Bułgarki. W Polsce największą szansę na długie życie mają mieszkanki wschodnich i południowo-wschodnich województw.

PAP/P. Werewka
PAP/P. Werewka

W 2022 r. oczekiwana długość życia w chwili urodzenia w Unii Europejskiej dla kobiet była o ponad 5 lat wyższa niż dla mężczyzn i wynosiła 83 lata. Różnica płci na korzyść kobiet utrzymywała się we wszystkich regionach. 

Życie jak w Madrycie – Hiszpanie żyją najdłużej w UE

Dostatnie, wygodne, pozbawione trosk – takie zgodnie z popularnym powiedzeniem jest życie mieszkańców hiszpańskiej stolicy. Okazuje się, że jest ono również długie. Oczekiwana długość życia przy urodzeniu osiągnęła w Madrycie najwyższy poziom w całej UE. W przypadku kobiet to prawie 87 lat, a w przypadku mężczyzn – ponad 82 lata.

Nie tylko w okolicach Madrytu kobiety żyją dłużej niż w innych częściach Unii Europejskiej. Trend ten utrzymuje się również w hiszpańskich regionach Nawarra oraz Kastylia i León, gdzie ich oczekiwana długość życia wyniosła prawie 87 lat. 

W przypadku mężczyzn następne najwyższe poziomy odnotowano w regionie Trydentu we Włoszech i w metropolii sztokholmskiej – ponad 82 lata.

Jaki jest klucz do długowieczności?

– Jeżeli patrzymy na mapę dotyczącą długości życia, to oprócz Hiszpanii mamy też dużą długość życia we Włoszech. Przyglądając się tzw. niebieskim strefom, czyli tym, w których jest dużo stulatków w doskonałej formie, zawsze podkreśla się oddziaływania społeczne, czyli czas, który spędza się z rodziną, z przyjaciółmi. Myślę, że jest to bardzo ważne w europejskich krajach basenu Morza Śródziemnego. W Hiszpanii czy we Włoszech widzimy popołudniami osoby gromadzące się przed domami, na ławeczkach w parkach, które po prostu sobie siedzą, rozmawiają, spędzają razem czas. Kultura takiego funkcjonowania społecznego jest niezwykle ważna dla długiego życia, ale też dla dobrego starzenia – mówi prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, lekarka-specjalistka geriatrii i medycyny paliatywnej, kierowniczka Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W Bułgarii żyje się najkrócej

Najniższą oczekiwaną długość życia kobiet odnotowano w peryferyjnym regionie Francji – Majotcie (74 lata), a kolejne miejsca zajęły trzy regiony Bułgarii: Północno-Zachodni (76 lat) oraz Północno-Środkowy i Południowo-Wschodni (średnio 77 lat).

Mężczyźni w Unii Europejskiej przeciętnie żyją najkrócej (poniżej 70 lat) w Bułgarii Północno-Zachodniej (68 lat), a następnie na Łotwie i w Bułgarii Północno-Środkowej (69 lat). 

– Tylko 20–25 proc. starzenia jest uwarunkowane genetycznie. Reszta to czynniki środowiskowe, na które mamy wpływ. Aktywność fizyczna i prawidłowa dieta przekładają się na wolniejszy proces starzenia. W związku z tym w poszczególnych etapach naszego życia mamy mniej zmian narządowych sprzyjających występowaniu chorób. Mówimy o tzw. rezerwie czynnościowej na poziomie wszystkich narządów, która pozwala nam nie zachorować, gdy oddziałuje czynnik potencjalnie chorobotwórczy. Do tych niekorzystnych oddziaływań oprócz braku aktywności i nieodpowiedniej diety należą też palenie i zanieczyszczenie powietrza. Wszystkie oddziaływania razem wpływają na to, że w niektórych regionach żyje się krócej – wyjaśnia prof. Wieczorowska-Tobis.

Adobe Stock

Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku

Osoby pozytywnie nastawione do starości na ogół cieszą się wyższą sprawnością intelektualną i lepszym zdrowiem w późnych latach życia – sugerują badania sondażowe przeprowadzone wśród amerykańskich seniorów. Naukowcy stwierdzili, że znaczące mogą być nie tylko własne przekonania, ale też męża lub żony.

Duże różnice płci w oczekiwanej długości życia w poszczególnych regionach

Największe regionalne różnice płci odnotowano w krajach bałtyckich oraz kilku regionach Polski i Rumunii. W tej kategorii przoduje Łotwa, gdzie oczekiwana długość życia przy urodzeniu dla kobiet była aż o 10 lat wyższa niż dla mężczyzn.

Różnice w oczekiwanej długości życia przy urodzeniu między kobietami i mężczyznami były generalnie znacznie mniejsze w Danii, Irlandii, Holandii i Szwecji. Jednak najmniejszą różnicę zaobserwowano we francuskim zamorskim departamencie Majotta w Kanale Mozambickim. Oczekiwana długość życia przy urodzeniu dla kobiet była tam zaledwie o 0,4 roku wyższa niż dla mężczyzn.

– Dłuższa długość życia kobiet wynika trochę z oddziaływań hormonalnych. Natomiast mówi się o tzw. ryzykownych zachowaniach, takich jak picie dużej ilości alkoholu, palenie tytoniu, o zgonach w wyniku wypadków samochodowych w młodym wieku. To wszystko zdecydowanie bardziej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Oprócz tego mężczyźni inaczej podchodzą do swojego zdrowia. Dużo rzadziej wykonują badania profilaktyczne i później, w razie dolegliwości, zgłaszają się do lekarza, a zatem podejmowane leczenie jest zawsze wtedy trudniejsze – tłumaczy prof. Wieczorowska-Tobis.

Na Podkarpaciu i w Małopolsce żyje się dłużej 

W Polsce na najdłuższe życie mogą liczyć mieszkanki województwa podkarpackiego i podlaskiego oraz małopolskiego – ponad 82 lata. 

W przypadku mężczyzn najbardziej długowieczni są mieszkańcy woj. małopolskiego, u których oczekiwana długość życia w chwili urodzenia wyniosła prawie 75 lat, a także regionu warszawskiego.

– Osoby starsze w miastach mają lepszy dostęp do opieki medycznej, ale na tradycyjnej wsi lepiej funkcjonują więzi społeczne, a te czynniki mają m.in. znaczenie dla długości życia. Generalnie mężczyźni żyją dłużej w miastach, w przypadku kobiet różnica ta nie jest tak wyraźna. Myślę, że z czasem będzie się to wyrównywało, bo warunku życia na wsi dynamicznie się zmieniają – prognozuje prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis.

Najkrócej w Polsce, bez względu na płeć, żyją mieszkańcy woj. łódzkiego. W przypadku mężczyzn oczekiwana długość życia w chwili urodzenia wyniosła tam 72 lata i była o 8 lat niższa niż u kobiet (80 lat). 

– We wszystkich rozwiniętych krajach na świecie oczekiwana długość życia kobiet jest zdecydowanie wyższa niż mężczyzn. Ta różnica jest dużo większa w Polsce niż w krajach Europy Zachodniej. U nas różnica pomiędzy mężczyznami a kobietami wynosi nadal ponad 7 lat. Warto jednak podkreślić, że wraz z upływem czasu różnica ta maleje, gdyż przed 10 laty wynosiła dokładnie rok więcej i mamy nadzieję, że trend ten się utrzyma. Różnica ta zmniejsza się też wraz z wiekiem i dla osób 60-letnich wynosi już niecałe 5 lat; mężczyźni mają też wyższy odsetek trwania życia w zdrowiu – zauważa prof. Wieczorowska-Tobis.

W Polsce największe różnice w oczekiwanej długości życia przy urodzeniu między kobietami i mężczyznami odnotowano w woj. podlaskim, świętokrzyskim i mazowieckim – prawie 9 lat, a najmniejsze w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim – 7 lat. 

ZOBACZ PODOBNE

  • Dr Rabczenko: mężczyźni palą więcej niż kobiety, co przekłada się na poważne skrócenie długości życia.

    Materiał promocyjny

    Behawioralne czynniki ryzyka jak np. palenie papierosów silnie wpływają na zdrowie całej populacji, często te nawyki wyrabiane są w dzieciństwie pod wpływem domu i otoczenia - wskazał dr Daniel Rabczenko z Zakładu Monitorowania i Analiz Stanu Zdrowia Ludności Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB podczas konferencji prezentującej raport pt.: „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowaniach 2025”. Ekspert zwrócił uwagę, że mężczyźni palą więcej niż kobiety w każdej grupie wiekowej, co mocno skraca im życie.           

  • AdobeStock

    Proste sposoby na upały

    Uwaga - gdy jest zbyt gorąco, wentylator może nawet zaszkodzić – przestrzegają specjaliści. Istnieją jednak różne, proste metody, które w razie naprawdę wysokich temperatur pomogą zachować zdrowie i komfort.

  • Adobe

    Rodzina w podróży

    Materiał promocyjny

    O szczepionkowym wirusie polio, który w ściekach nabiera zjadliwości, bagatelizowanych meningokokach i o zapomnianej wściekliźnie. Ale przede wszystkim o tym, jak bezpiecznie wyjechać na egzotyczne wakacje rozmawiamy z dr Joanną Stryczyńską-Kazubską, lekarzem pediatrą ze Steps Clinic Poznań.

  • iStock

    Tak klimat uderza w nasze zdrowie

    Materiał promocyjny

    Zmiana klimatu oznacza realne zagrożenia dla zdrowia Polek i Polaków. Rosnąca liczba i długość fal upałów, ekstremalne zjawiska pogodowe i coraz częstsze przypadki chorób wektorowych to tylko wierzchołek góry lodowej. Ale dobra wiadomość jest taka, że wiemy, jak się na to przygotować.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czy dieta wpływa na ADHD?

    Choć nadal brakuje jednoznacznych naukowych dowodów łączących zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ze sposobem odżywiania, coraz więcej przesłanek skłania badaczy do uważniejszego przyglądania się temu zagadnieniu.

  • Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

  • Zanim kupisz przeczytaj skład

  • Proste sposoby na upały

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Adobe Stock

    Jak rzucić palenie

    Wychodzenie z nałogu nikotynowego bywa długotrwałe, ponieważ nikotyna silnie uzależnia – pobudza mózgowy układ nagrody, wyzwalając dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia. To sprawia, że organizm zaczyna kojarzyć palenie z przyjemnością i ulgą, a zerwanie z tym mechanizmem wymaga czasu i zmiany nawyków. Trzeba nauczyć się zajmować i mózg, i ręce czymś innym oraz radzić sobie w sytuacjach, które uruchamiają odruch sięgania po nikotynę. O sposobach wychodzenia z nikotynizmu opowiada dr n. med. Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB.

  • Afazja – odbiera język, zostawia rozum

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP