Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

Kobiety żyją dłużej niż mężczyźni we wszystkich regionach Unii Europejskiej. Najbardziej długowieczne są Hiszpanki, a najmniej Bułgarki. W Polsce największą szansę na długie życie mają mieszkanki wschodnich i południowo-wschodnich województw.

PAP/P. Werewka
PAP/P. Werewka

W 2022 r. oczekiwana długość życia w chwili urodzenia w Unii Europejskiej dla kobiet była o ponad 5 lat wyższa niż dla mężczyzn i wynosiła 83 lata. Różnica płci na korzyść kobiet utrzymywała się we wszystkich regionach. 

Życie jak w Madrycie – Hiszpanie żyją najdłużej w UE

Dostatnie, wygodne, pozbawione trosk – takie zgodnie z popularnym powiedzeniem jest życie mieszkańców hiszpańskiej stolicy. Okazuje się, że jest ono również długie. Oczekiwana długość życia przy urodzeniu osiągnęła w Madrycie najwyższy poziom w całej UE. W przypadku kobiet to prawie 87 lat, a w przypadku mężczyzn – ponad 82 lata.

Nie tylko w okolicach Madrytu kobiety żyją dłużej niż w innych częściach Unii Europejskiej. Trend ten utrzymuje się również w hiszpańskich regionach Nawarra oraz Kastylia i León, gdzie ich oczekiwana długość życia wyniosła prawie 87 lat. 

W przypadku mężczyzn następne najwyższe poziomy odnotowano w regionie Trydentu we Włoszech i w metropolii sztokholmskiej – ponad 82 lata.

Jaki jest klucz do długowieczności?

– Jeżeli patrzymy na mapę dotyczącą długości życia, to oprócz Hiszpanii mamy też dużą długość życia we Włoszech. Przyglądając się tzw. niebieskim strefom, czyli tym, w których jest dużo stulatków w doskonałej formie, zawsze podkreśla się oddziaływania społeczne, czyli czas, który spędza się z rodziną, z przyjaciółmi. Myślę, że jest to bardzo ważne w europejskich krajach basenu Morza Śródziemnego. W Hiszpanii czy we Włoszech widzimy popołudniami osoby gromadzące się przed domami, na ławeczkach w parkach, które po prostu sobie siedzą, rozmawiają, spędzają razem czas. Kultura takiego funkcjonowania społecznego jest niezwykle ważna dla długiego życia, ale też dla dobrego starzenia – mówi prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, lekarka-specjalistka geriatrii i medycyny paliatywnej, kierowniczka Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W Bułgarii żyje się najkrócej

Najniższą oczekiwaną długość życia kobiet odnotowano w peryferyjnym regionie Francji – Majotcie (74 lata), a kolejne miejsca zajęły trzy regiony Bułgarii: Północno-Zachodni (76 lat) oraz Północno-Środkowy i Południowo-Wschodni (średnio 77 lat).

Mężczyźni w Unii Europejskiej przeciętnie żyją najkrócej (poniżej 70 lat) w Bułgarii Północno-Zachodniej (68 lat), a następnie na Łotwie i w Bułgarii Północno-Środkowej (69 lat). 

– Tylko 20–25 proc. starzenia jest uwarunkowane genetycznie. Reszta to czynniki środowiskowe, na które mamy wpływ. Aktywność fizyczna i prawidłowa dieta przekładają się na wolniejszy proces starzenia. W związku z tym w poszczególnych etapach naszego życia mamy mniej zmian narządowych sprzyjających występowaniu chorób. Mówimy o tzw. rezerwie czynnościowej na poziomie wszystkich narządów, która pozwala nam nie zachorować, gdy oddziałuje czynnik potencjalnie chorobotwórczy. Do tych niekorzystnych oddziaływań oprócz braku aktywności i nieodpowiedniej diety należą też palenie i zanieczyszczenie powietrza. Wszystkie oddziaływania razem wpływają na to, że w niektórych regionach żyje się krócej – wyjaśnia prof. Wieczorowska-Tobis.

Adobe Stock

Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku

Osoby pozytywnie nastawione do starości na ogół cieszą się wyższą sprawnością intelektualną i lepszym zdrowiem w późnych latach życia – sugerują badania sondażowe przeprowadzone wśród amerykańskich seniorów. Naukowcy stwierdzili, że znaczące mogą być nie tylko własne przekonania, ale też męża lub żony.

Duże różnice płci w oczekiwanej długości życia w poszczególnych regionach

Największe regionalne różnice płci odnotowano w krajach bałtyckich oraz kilku regionach Polski i Rumunii. W tej kategorii przoduje Łotwa, gdzie oczekiwana długość życia przy urodzeniu dla kobiet była aż o 10 lat wyższa niż dla mężczyzn.

Różnice w oczekiwanej długości życia przy urodzeniu między kobietami i mężczyznami były generalnie znacznie mniejsze w Danii, Irlandii, Holandii i Szwecji. Jednak najmniejszą różnicę zaobserwowano we francuskim zamorskim departamencie Majotta w Kanale Mozambickim. Oczekiwana długość życia przy urodzeniu dla kobiet była tam zaledwie o 0,4 roku wyższa niż dla mężczyzn.

– Dłuższa długość życia kobiet wynika trochę z oddziaływań hormonalnych. Natomiast mówi się o tzw. ryzykownych zachowaniach, takich jak picie dużej ilości alkoholu, palenie tytoniu, o zgonach w wyniku wypadków samochodowych w młodym wieku. To wszystko zdecydowanie bardziej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Oprócz tego mężczyźni inaczej podchodzą do swojego zdrowia. Dużo rzadziej wykonują badania profilaktyczne i później, w razie dolegliwości, zgłaszają się do lekarza, a zatem podejmowane leczenie jest zawsze wtedy trudniejsze – tłumaczy prof. Wieczorowska-Tobis.

Na Podkarpaciu i w Małopolsce żyje się dłużej 

W Polsce na najdłuższe życie mogą liczyć mieszkanki województwa podkarpackiego i podlaskiego oraz małopolskiego – ponad 82 lata. 

W przypadku mężczyzn najbardziej długowieczni są mieszkańcy woj. małopolskiego, u których oczekiwana długość życia w chwili urodzenia wyniosła prawie 75 lat, a także regionu warszawskiego.

– Osoby starsze w miastach mają lepszy dostęp do opieki medycznej, ale na tradycyjnej wsi lepiej funkcjonują więzi społeczne, a te czynniki mają m.in. znaczenie dla długości życia. Generalnie mężczyźni żyją dłużej w miastach, w przypadku kobiet różnica ta nie jest tak wyraźna. Myślę, że z czasem będzie się to wyrównywało, bo warunku życia na wsi dynamicznie się zmieniają – prognozuje prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis.

Najkrócej w Polsce, bez względu na płeć, żyją mieszkańcy woj. łódzkiego. W przypadku mężczyzn oczekiwana długość życia w chwili urodzenia wyniosła tam 72 lata i była o 8 lat niższa niż u kobiet (80 lat). 

– We wszystkich rozwiniętych krajach na świecie oczekiwana długość życia kobiet jest zdecydowanie wyższa niż mężczyzn. Ta różnica jest dużo większa w Polsce niż w krajach Europy Zachodniej. U nas różnica pomiędzy mężczyznami a kobietami wynosi nadal ponad 7 lat. Warto jednak podkreślić, że wraz z upływem czasu różnica ta maleje, gdyż przed 10 laty wynosiła dokładnie rok więcej i mamy nadzieję, że trend ten się utrzyma. Różnica ta zmniejsza się też wraz z wiekiem i dla osób 60-letnich wynosi już niecałe 5 lat; mężczyźni mają też wyższy odsetek trwania życia w zdrowiu – zauważa prof. Wieczorowska-Tobis.

W Polsce największe różnice w oczekiwanej długości życia przy urodzeniu między kobietami i mężczyznami odnotowano w woj. podlaskim, świętokrzyskim i mazowieckim – prawie 9 lat, a najmniejsze w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim – 7 lat. 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Szkorbut – czy na pewno choroba przeszłości? Pamiętajmy o witaminach

    Szkorbut wywoływał dawniej potworne cierpienia, a wystarczyłby choćby sok z cytryn, aby się przed nim uchronić. Dzięki postępowi nauki i większej dostępności świeżych warzyw i owoców dzisiaj choroba jest już bardzo rzadka, chociaż nadal zdarzają się jej przypadki. Szczególnie wyczuleni na to ryzyko powinni być pacjenci dializowani oraz po operacji bariatrycznej.

  • PAP

    Lekarze i pacjenci apelują o szersze udostępnienie terapii podskórnej w leczeniu hemofilii

    Materiał promocyjny

    Udostępnienie terapii podskórnej dorosłym chorym na hemofilię wpłynęłoby na poprawę jakości życia pacjentów, zmniejszając u nich ilość krwawień, wizyt lekarskich i hospitalizacji – podkreślają lekarze i organizacje wspierające pacjentów.

  • Adobe Stock

    Apiterapia: pszczoły i leczenie nowotworów

    Patronat Serwisu Zdrowie

    W Polsce rocznie odnotowuje się ponad 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe. W ich rozwoju ma znaczenie również dieta. Czy produkty pszczele mogą hamować powstawanie zmian nowotworowych? Naukowcy wiedzą coraz więcej.

  • Adobe Stock

    Podróżowanie w ciąży – co warto wiedzieć?

    Kobieta w ciąży może bezpiecznie podróżować. Należy jednak pamiętać, że ciąża to nie czas na eksperymenty. Wyjazd trzeba odpowiednio zaplanować i omówić z lekarzem prowadzącym. W podróż warto zabrać ze sobą kartę ciąży i zdrowy rozsądek.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Szkorbut – czy na pewno choroba przeszłości? Pamiętajmy o witaminach

    Szkorbut wywoływał dawniej potworne cierpienia, a wystarczyłby choćby sok z cytryn, aby się przed nim uchronić. Dzięki postępowi nauki i większej dostępności świeżych warzyw i owoców dzisiaj choroba jest już bardzo rzadka, chociaż nadal zdarzają się jej przypadki. Szczególnie wyczuleni na to ryzyko powinni być pacjenci dializowani oraz po operacji bariatrycznej.

  • Robot Rosa pomógł naprawić kolano 75-latka

  • Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

  • Apiterapia: pszczoły i leczenie nowotworów

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Przezroczyste nakładki zamiast aparatu

  • AdobeStock, Seventyfour

    Wysokie dawki witaminy D3 nie poprawiają wyników leczenia raka jelita grubego

    Od wielu lat toczą się dyskusje nad wpływem witaminy D3 na wyniki leczenia raka jelita grubego. Ostatnie ustalenia naukowe gaszą entuzjazm wywołany wcześniejszymi doniesieniami. Wyniki badania SOLARIS wskazują, że dużej dawki witaminy D3 nie można zalecać jako leczenia pacjentów z nieleczonym przerzutowym rakiem jelita grubego.

  • Pacjent, lekarz i nauka – razem czy obok siebie?

    Patronat Serwisu Zdrowie