Nie ma to jak optymistyczni dziadek i babcia

Na Dzień Babci oraz Dzień Dziadka mamy dobre wiadomości: pomimo różnych ograniczeń związanych z wiekiem, zdecydowana większość polskich seniorów ma pozytywne nastawienie do życia.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

„Wiele dni, wiele lat, czas nas uczy pogody” – te właśnie słowa, z refrenu znanej polskiej piosenki, nasuwają się na myśl po lekturze raportu z badań sondażowych dotyczących samopoczucia polskich seniorów. 

„Trzech na czterech seniorów ma pozytywne podejście do życia. Mimo, iż co trzeci nie jest zadowolony ze swojego zdrowia, a 37 proc. musi żyć skromnie lub bardzo skromnie” – wynika z badania ankietowego, przeprowadzonego przez firmę ARC Rynek i Opinia wśród osób w wieku 65 lat i więcej. 

Konkretnie, pozytywne lub bardzo pozytywne nastawienie do życia zadeklarowało łącznie aż 73 proc. polskich seniorów, podczas gdy negatywne lub zdecydowanie negatywne „tylko” 7 proc. Reszta, czyli 20 proc., określiła swoje nastawienie do życia jako neutralne (tj. ani pozytywne, ani negatywne). 

„Nastawienie do życia w dużej mierze zależy od wieku seniora. Optymistów jest więcej wśród osób między 65. a 79. rokiem życia, zaś mniej w wieku 80 lat i więcej” – stwierdzili badacze.  

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Starzenie się nie powinno boleć

Ból to fizjologiczna i naturalna reakcja na bodźce czuciowe. Wbrew powszechnym przekonaniom samo starzenie się nie jest obarczone bólem. Jeśli seniora coś boli, należy tę dolegliwość leczyć.

Sondaż dostarczył też ciekawych informacji na temat stanu zdrowia polskich seniorów. Z badania wynika, że nie jest z nim wcale tak źle, jak się powszechnie uważa. 

Największy odsetek seniorów (łącznie 37 proc.) ocenił swój stan zdrowia jako dobry lub bardzo dobry! Drugą co do wielkości grupą byli seniorzy, którzy swe zdrowie postrzegają jako „ani dobre, ani złe” (34 proc.). Dla porównania, negatywnie - raczej źle lub zdecydowanie źle - ocenia stan zdrowia w sumie 29 proc. ankietowanych. 

Autorzy badania podkreślają, że ocena stanu zdrowia jest związana m.in. z tym, czy dana osoba mieszka samotnie czy też z innymi ludźmi – osoby samotne częściej oceniają swój stan zdrowia negatywnie. 

„W grupie, która ocenia swoje zdrowie pozytywnie przeważają mężczyźni oraz osoby do 79 roku życia” – czytamy w raporcie z badania. 

Najważniejsza rodzina, a nie bogactwo

Warto podkreślić również fakt, że polscy seniorzy zachowują optymizm pomimo skromnych warunków życia. W sumie, jedynie 17 proc. ocenia swoją sytuację materialną jako dobrą lub bardzo dobrą, a aż 37 proc. przyznaje, że żyje skromnie lub bardzo skromnie. Największą grupę (46 proc.) stanowią jednak osoby starsze, które oceniają, że żyją na średnim poziomie. 

Na tym nie koniec. Wyniki badania sugerują, że obok stanu zdrowia i sytuacji materialnej, do kluczowych czynników wpływających na poziom optymizmu wśród seniorów należy fakt posiadania rodziny oraz przyjaciół.   

Fot. PAP

Mieszkanie przyjazne dla seniora

Jesień życia nie musi wiązać się z przeprowadzką do domu opieki. Po dostosowaniu mieszkania do potrzeb osób starszych, mogą one długo cieszyć się samodzielnością we własnych czterech kątach. I to nawet pomimo niepełnej sprawności.

- Wiele osób po 80. czy 90. roku życia nie ma już rodziny, ani przyjaciół. Skazani na samotność tracą sens życia. Nie wychodzą z domu, nie mają z kim porozmawiać, ani do kogo zadzwonić. Dopada ich apatia, brak apetytu oraz strach przed dniem jutrzejszym. Pewnie to, w największej mierze, jest przyczyną tego, że w tej grupie wiekowej optymistów jest dużo mniej – komentuje Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, które wspiera osamotnione osoby starsze, dzięki pracy wolontariuszy. 

Warto jednak pamiętać, że poza wspomnianymi wyżej obiektywnymi czynnikami, na jakość życia w starszym wieku duży wpływ mają także zgromadzone w ciągu całego życia indywidualne doświadczenia oraz tzw. życiowa mądrość. W tym kontekście warto po raz kolejny przytoczyć słowa wspomnianej na początku artykułu piosenki, pt. „Czas nas uczy pogody”:   

„Ilu ludzi czas wyleczył z ran, 
zamienił w spokój burze krwi, 
pewnie kiedyś tam, pod jesień tak, 
też czoło wypogodzi i wygładzi brwi”.

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Raport z badania „Sytuacja społeczna osób w wieku 65+”, zrealizowanego przez agencję ARC Rynek i Opinia, na zlecenie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Badanie zostało zrealizowane w 2018 r. metodą ankiet telefonicznych (CATI) na próbie 600 respondentów w wieku 65+ mieszkających w miastach. 

Słowa piosenki „Czas nas uczy pogody”, napisanej przez Jacka Cygana, a zaśpiewanej po raz pierwszy przez Grażynę Łobaszewską, zaczerpnęliśmy ze strony tekstowo.pl  

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock

    Szykują się zmiany w szczepieniach dla dorosłych

    Choć coraz więcej mówi się o konieczności szczepień dorosłych, zwłaszcza seniorów i osób z grup ryzyka, to wciąż są bariery, które sprawiają, że dla wielu osób dostęp do szczepień jest utrudniony. Eksperci liczą w tej kwestii na przełom w nadchodzącym 2025 r.

  • PAP/P. Werewka

    Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

    Kobiety żyją dłużej niż mężczyźni we wszystkich regionach Unii Europejskiej. Najbardziej długowieczne są Hiszpanki, a najmniej Bułgarki. W Polsce największą szansę na długie życie mają mieszkanki wschodnich i południowo-wschodnich województw.

  • Adobe Stock

    Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku

    Osoby pozytywnie nastawione do starości na ogół cieszą się wyższą sprawnością intelektualną i lepszym zdrowiem w późnych latach życia – sugerują badania sondażowe przeprowadzone wśród amerykańskich seniorów. Naukowcy stwierdzili, że znaczące mogą być nie tylko własne przekonania, ale też męża lub żony.

  • AdobeStock

    Wzrost kompetencji cyfrowych to większa odporność seniorów na oszustwa

    Współcześni przestępcy prześcigają się w pomysłach jak oszukiwać seniorów i wykorzystywać ich, najczęściej słabą umiejętność poruszania się w wirtualnym świecie. Dlatego warto zajrzeć do poradnika przygotowanego przez NASK na Światowy Dzień Seniora (14 października) i poznać najnowsze sztuczki internetowych złodziei i sposoby na odpierania ich ataków.

NAJNOWSZE

  • Konferencja o zdrowiu mózgu

    We wtorek, o godz. 10.00 zapraszamy na konferencję i debatę pt. „Zdrowie mózgu niezbędnym priorytetem polskiej polityki zdrowotnej”. Zapraszamy do Centrum Prasowego PAP lub transmisję w Serwisie Zdrowie.

  • Otyłość – przez żołądek do…mózgu

  • "Kamizelki" mocujące głowę do ciała dla dwóch chłopców

  • Kongo zmaga się z nową epidemią, ale służby uspokają

  • Sztuczna inteligencja pomaga w operacjach oczu

  • AdobeStock

    Sezon chorobowy w pełni

    To, że w okresie jesienno-zimowym odnotowujemy wzrost zachorowań na nieżyt górnych dróg oddechowych to żadna nowość. W tym roku zaskakujące są jednak liczby zachorowań – wielokrotnie większe niż analogicznie w ubiegłych sezonach. „Osoby wrażliwe, które idą w tłum, w kolejkę, w szaleństwo zakupów powinny uważać” – ostrzega prof. Joanna Zajkowska.

  • Zgryz ze zgryzem, czyli jak prostowano zęby

  • Enzybiotyki – następcy antybiotyków?