Starzenie się nie powinno boleć

Ból to fizjologiczna i naturalna reakcja na bodźce czuciowe. Wbrew powszechnym przekonaniom samo starzenie się nie jest obarczone bólem. Jeśli seniora coś boli, należy tę dolegliwość leczyć.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Ból przewlekły, niestety częste doświadczenie polskich seniorów, wynika z ich schorzeń. Niezależnie od przyczyn, i schorzenie, i ból, należy leczyć.

Dlaczego warto leczyć przewlekły ból

Co zyskuje senior, lecząc ból przewlekły:

  • nie cierpi, poprawia sobie jakość życia;
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji;
  • poprawia sprawność funkcjonalną;
  • zmniejsza ryzyko niesprawności;
  • zmniejsza ryzyko popadnięcia w uzależnienie od osób trzecich.

Ból przewlekły u osób starszych najczęściej spowodowany jest problemami układu kostno-stawowego, chorobami krążenia, powikłaniami cukrzycy.

41 proc. seniorów skarżyło się na przewlekły ból

W badaniu PolSenior na ból przewlekły uskarżało się ponad 41 proc. osób w wieku 65-89 lat. Co ciekawe, osoby cierpiących z powodu tych dolegliwości było mniej w badanej grupie powyżej 89. r. ż. – ok. 37 proc. W obu grupach częściej na ból przewlekły uskarżały się kobiety niż mężczyźni. Najczęściej boli okolica krzyżowa kręgosłupa, nogi oraz kolana. Jednak co druga osoba zgłaszała dolegliwości bólowe w co najmniej trzech miejscach.

Badanie wykazało, że osoby cierpiące z powodu bólu przewlekłego przyjmują więcej leków, także tych dostępnych bez recepty, przez co zwiększają ryzyko wystąpienia interakcji. Bardzo rzadko natomiast korzystały z rehabilitacji i fizjoterapii.

W cytowanych badaniach wzięło udział 2875 mężczyzn i 2776 kobiet.

Co robić w razie bólu?

Jest wiele metod łagodzenia bólu przewlekłego – farmakoterapia (zawsze pod kontrolą lekarza!), fizykoterapia, rehabilitacja, a czasem także akupunktura. W kilku miastach są ośrodki leczenia bólu, do których można zwrócić się o pomoc. Każdy pacjent ma zaś dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje do właściwego specjalisty.

Trzeba jednak pamiętać, by o dolegliwościach bólowych, ich lokalizacji, natężeniu bólu i czasie jego występowania, informować lekarza.

Źródło: E. Kozak-Szkopek, M. Mossakowska, P. Ślusarczyk, K. Broczek, A. Szybalska, K. Wieczorowska-Tobis: „Analiza występowania bólu przewlekłego u osób starszych w Polsce” w: Monografia projektu PolSenior

Justyna Wojteczek

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Dlaczego ludzie tracą wzrok?

    AMD, jaskra i cukrzyca to główne przyczyny utraty wzroku w krajach wysokorozwiniętych, także w Polsce. W wielu przypadkach ślepocie można zapobiec. Tymczasem w Polsce liczba osób niewidomych sięga 100 tysięcy i ze względu na starzenie się społeczeństwa, jak szacują specjaliści, będzie rosnąć. 

  • Fot. Aleksandra Went - Pracownia Wela Ont Ceramika współpracująca ze Stowarzyszeniem PARK ON

    Dostęp pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona do terapii jest często fikcyjny

    Materiał promocyjny

    Lekcje tańca, zajęcia z ceramiki, wsparcie psychologiczne: gdańskie Stowarzyszenie PARK ON na co dzień pomaga osobom z Parkinsonem mierzyć się z chorobą oraz motywuje je do regularnych ćwiczeń.

  • Adobe Stock

    „Więźniowie czwartego piętra” to często osoby starsze

    Starzeć zaczynamy się już od narodzin. To nieuchronny proces i większość z nas go doświadczy. Pytanie tylko, czy otrzyma odpowiednią opiekę. Jak wygląda życie osób starszych w Polsce, nie tylko z perspektywy oddziału geriatrycznego, opowiada lek. Agnieszka Skoczylas, ordynator Oddziału Geriatryczno-Internistycznego Szpitala Wolskiego w Warszawie.

  • AdobeStock, Pixel-Shot

    Linia wsparcia dla seniorów

    Telefon Zaufania dla osób starszych to często jedyna okazja, by opowiedzieć, jak minął dzień, co się wydarzyło, a także po prostu usłyszeć życzliwy głos.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

    Wyobraźmy sobie materiał elastyczny jak gumka, który powstał z połączenia genów owada i człowieka – i który w przyszłości posłuży do regeneracji ludzkich tkanek czy wygładzania zmarszczek. Brzmi jak science fiction? A jednak w polskim laboratorium powstają właśnie takie białka rekombinowane o niezwykłych właściwościach. 

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Brak apetytu może być winą nowotworu

  • Polska bioniczna trzustka gotowa do przeszczepu

  • Adobe Stock

    Szybki test diagnozujący endometriozę

    Endometrioza, która dotyka nawet 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym, to wyzwanie diagnostyczne. Od pierwszych objawów do jej rozpoznania upływa średnio nawet 6 lat. Niedawno pojawiała się szansa na przyspieszenie diagnozy – szybki test EndoRNA. W pięciu ośrodkach w Polsce ruszyło badanie Agencji Badań Medycznych weryfikujące tę metodę. Gdyby wypadło pomyślnie, jest szansa na to, że test trafi do gabinetów nawet z końcem 2026 roku.

  • Problem z węchem może oznaczać chorobę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać