Starzenie się nie powinno boleć
Ból to fizjologiczna i naturalna reakcja na bodźce czuciowe. Wbrew powszechnym przekonaniom samo starzenie się nie jest obarczone bólem. Jeśli seniora coś boli, należy tę dolegliwość leczyć.
Ból przewlekły, niestety częste doświadczenie polskich seniorów, wynika z ich schorzeń. Niezależnie od przyczyn, i schorzenie, i ból, należy leczyć.
Dlaczego warto leczyć przewlekły ból
Co zyskuje senior, lecząc ból przewlekły:
- nie cierpi, poprawia sobie jakość życia;
- zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji;
- poprawia sprawność funkcjonalną;
- zmniejsza ryzyko niesprawności;
- zmniejsza ryzyko popadnięcia w uzależnienie od osób trzecich.
Ból przewlekły u osób starszych najczęściej spowodowany jest problemami układu kostno-stawowego, chorobami krążenia, powikłaniami cukrzycy.
41 proc. seniorów skarżyło się na przewlekły ból
W badaniu PolSenior na ból przewlekły uskarżało się ponad 41 proc. osób w wieku 65-89 lat. Co ciekawe, osoby cierpiących z powodu tych dolegliwości było mniej w badanej grupie powyżej 89. r. ż. – ok. 37 proc. W obu grupach częściej na ból przewlekły uskarżały się kobiety niż mężczyźni. Najczęściej boli okolica krzyżowa kręgosłupa, nogi oraz kolana. Jednak co druga osoba zgłaszała dolegliwości bólowe w co najmniej trzech miejscach.
Badanie wykazało, że osoby cierpiące z powodu bólu przewlekłego przyjmują więcej leków, także tych dostępnych bez recepty, przez co zwiększają ryzyko wystąpienia interakcji. Bardzo rzadko natomiast korzystały z rehabilitacji i fizjoterapii.
W cytowanych badaniach wzięło udział 2875 mężczyzn i 2776 kobiet.
Co robić w razie bólu?
Jest wiele metod łagodzenia bólu przewlekłego – farmakoterapia (zawsze pod kontrolą lekarza!), fizykoterapia, rehabilitacja, a czasem także akupunktura. W kilku miastach są ośrodki leczenia bólu, do których można zwrócić się o pomoc. Każdy pacjent ma zaś dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje do właściwego specjalisty.
Trzeba jednak pamiętać, by o dolegliwościach bólowych, ich lokalizacji, natężeniu bólu i czasie jego występowania, informować lekarza.
Źródło: E. Kozak-Szkopek, M. Mossakowska, P. Ślusarczyk, K. Broczek, A. Szybalska, K. Wieczorowska-Tobis: „Analiza występowania bólu przewlekłego u osób starszych w Polsce” w: Monografia projektu PolSenior
Justyna Wojteczek