Starzenie się nie powinno boleć

Ból to fizjologiczna i naturalna reakcja na bodźce czuciowe. Wbrew powszechnym przekonaniom samo starzenie się nie jest obarczone bólem. Jeśli seniora coś boli, należy tę dolegliwość leczyć.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Ból przewlekły, niestety częste doświadczenie polskich seniorów, wynika z ich schorzeń. Niezależnie od przyczyn, i schorzenie, i ból, należy leczyć.

Dlaczego warto leczyć przewlekły ból

Co zyskuje senior, lecząc ból przewlekły:

  • nie cierpi, poprawia sobie jakość życia;
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji;
  • poprawia sprawność funkcjonalną;
  • zmniejsza ryzyko niesprawności;
  • zmniejsza ryzyko popadnięcia w uzależnienie od osób trzecich.

Ból przewlekły u osób starszych najczęściej spowodowany jest problemami układu kostno-stawowego, chorobami krążenia, powikłaniami cukrzycy.

41 proc. seniorów skarżyło się na przewlekły ból

W badaniu PolSenior na ból przewlekły uskarżało się ponad 41 proc. osób w wieku 65-89 lat. Co ciekawe, osoby cierpiących z powodu tych dolegliwości było mniej w badanej grupie powyżej 89. r. ż. – ok. 37 proc. W obu grupach częściej na ból przewlekły uskarżały się kobiety niż mężczyźni. Najczęściej boli okolica krzyżowa kręgosłupa, nogi oraz kolana. Jednak co druga osoba zgłaszała dolegliwości bólowe w co najmniej trzech miejscach.

Badanie wykazało, że osoby cierpiące z powodu bólu przewlekłego przyjmują więcej leków, także tych dostępnych bez recepty, przez co zwiększają ryzyko wystąpienia interakcji. Bardzo rzadko natomiast korzystały z rehabilitacji i fizjoterapii.

W cytowanych badaniach wzięło udział 2875 mężczyzn i 2776 kobiet.

Co robić w razie bólu?

Jest wiele metod łagodzenia bólu przewlekłego – farmakoterapia (zawsze pod kontrolą lekarza!), fizykoterapia, rehabilitacja, a czasem także akupunktura. W kilku miastach są ośrodki leczenia bólu, do których można zwrócić się o pomoc. Każdy pacjent ma zaś dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje do właściwego specjalisty.

Trzeba jednak pamiętać, by o dolegliwościach bólowych, ich lokalizacji, natężeniu bólu i czasie jego występowania, informować lekarza.

Źródło: E. Kozak-Szkopek, M. Mossakowska, P. Ślusarczyk, K. Broczek, A. Szybalska, K. Wieczorowska-Tobis: „Analiza występowania bólu przewlekłego u osób starszych w Polsce” w: Monografia projektu PolSenior

Justyna Wojteczek

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Eksperci wskazują, że szczepienia ochronne dorosłych to sposób na zdrowsze i dłuższe życie

    Materiał promocyjny

    Populacja w Europie szybko się starzeje, a osoby dorosłe, szczególnie po pięćdziesiątce są grupą narażoną na choroby zakaźnie i wywołane przez nie powikłania. Poprawę ich bezpieczeństwa ma zapewnić opracowywany w UE program szczepień ochronnych. Pierre Van Damme z Uniwersytetu w Antwerpii (Belgia) i prof. Paolo Bonanni z Uniwersytetu we Florencji (Włochy), założyciele Adult Immunization Board (AIB), mówią w rozmowie z PAP, jak i dlaczego powinno się zachęcać dorosłych do szczepień.

  • Oddychaj wolniej

    Powolne oddychanie pomaga nie tylko w codziennym stresie, ale i w łagodzeniu skutków zaburzeń nerwicowych czy PTSD. Według najnowszych badań kontrolowane wdechy i wydechy obniżają ciśnienie krwi, pozwalają zasnąć i poprawiają funkcje poznawcze.

  • zinkevych/Adobe Stock

    Fizjoterapia w opiece długoterminowej

    Pacjent w opiece długoterminowej wymaga indywidualnego podejścia. Proponujemy mu różne aktywności, które często wykorzystują nasze lub jego doświadczenie sportowe. Budujemy prawdziwą relację, choć dzieli nas jedno,dwa pokolenia – przyznaje Jakub Kaługa, fizjoterapeuta pracujący w Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym.

  •  Adobe Stock/FotoArtist

    Cyfrowe technologie służą seniorom

    Przy odpowiednim użytkowaniu internetu, komputerów czy smartfonów, u osób starszych maleje ryzyko zaburzeń poznawczych i rośnie samodzielność – donoszą naukowcy. Badania z udziałem seniorów nie tylko przeczą koncepcji „cyfrowej demencji”, ale wręcz wskazują na możliwe korzyści kognitywne z nowych technologii.

NAJNOWSZE

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

    Piwo to najczęstszy wybór młodzieży sięgającej po alkohol po raz pierwszy. Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o oddziaływaniu reklam, nawet jeśli na ekranie lub billboardzie pojawia się etykieta „zero procent”. Dlatego Fundacja GrowSpace rusza z kampanią antyalkoholową „Zero procent prawdy”. Zlecony przez nią sondaż potwierdza słuszność tej decyzji.

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Czerniak – 5 liter, które ratują życie

  • Leczenie arytmii z mapowaniem serca w 3D

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

    O śledzionie zazwyczaj wiemy tyle, że „można bez niej żyć”. Jednak współczesna nauka odkrywa, że śledziona wcale nie jest zbędna – to kluczowy strażnik krwioobiegu i układu immunologicznego. Pełni jednocześnie funkcję filtra dla krwi, centrum odpornościowego reagującego na zagrożenia, magazynu krwinek oraz organu recyklingu zużytych elementów krwi. Nowe badania przynoszą zaś zaskakujące dowody, że śledziona odgrywa istotną rolę w regeneracji tkanek. 

  • Źródło głosu

  • Supermoce ludzkiego ciała

Serwisy ogólnodostępne PAP