-
Życie bez bólu przewlekłego jest możliwe
- Przy ograniczeniach finansowych w ochronie zdrowia lekarze stają przed dylematami, czy pieniądze tego samego rzędu bądź niewiele większe wydać na efektywne leczenie pacjenta z bólem przewlekłym, czy też zoperować pacjenta z niestabilnością kręgosłupa, dyskopatią, czy innymi problemami. Tym bardziej, że ból nadal nie jest traktowany jako choroba czy stan wymagający interwencji – mówi światowej sławy neurochirurg, prof. Jarosław Maciaczyk, szef neurochirurgii czynnościowej Uniwersytetu w Bonn. Przyjechał do Polski jako mentor.
8 minut czytania -
Boli, więc jest beznadziejnie
Ból przewlekły jest chorobą, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem mającym doświadczenie w jej leczeniu. Może zlecić badania lub przepisać leki, a także zalecić inne procedury medyczne łagodzące ból. Poza tym warto spróbować zarządzać nim za pomocą technik relaksacyjnych, odpowiedniej diety, ćwiczeń i innych metod, które mogą złagodzić objawy. Pomóc może też połączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapią.
5 minut czytania -
Ageizm w medycynie dotyczy też… młodych
Dyskryminujące reakcje wynikające ze stereotypów dotyczących wieku nie są zarezerwowane tylko dla osób starszych. Cierpiący z powodu różnych dolegliwości młodzi też są lekceważeni właśnie ze względu na wiek. Takie stereotypy nie tylko pogłębiają cierpienie, ale mają też inne skutki.
6 minut czytania -
Fibromialgia: co to jest i jak się ją diagnozuje
Tego schorzenia nie widać, a powoduje istotne cierpienie. Nie pokażą jej testy czy badania obrazowe, a diagnoza stawiana jest na podstawie dokładnego wywiadu i wykluczenia innych chorób. Mowa o fibromialgii, która dostaje się do powszechnej świadomości między innymi dzięki temu, że opowiedziała o niej cierpiąca na nią Lady Gaga.
5 minut czytania -
Migrena szyjna – czy istnieje taka choroba?
To MIT! Choć w internecie można znaleźć setki informacji dotyczących migreny szyjnej, to w rzeczywistości takiej choroby nie ma.
3 minuty czytania -
Praca biurowa może szkodzić na wiele sposobów
Im więcej godzin spędzamy w pracy w pozycji siedzącej, przy komputerze - tym większe ryzyko, że nabawimy się problemów zdrowotnych. Uwaga, ucierpieć może także psychika!
3 minuty czytania -
Starzenie się nie powinno boleć
Ból to fizjologiczna i naturalna reakcja na bodźce czuciowe. Wbrew powszechnym przekonaniom samo starzenie się nie jest obarczone bólem. Jeśli seniora coś boli, należy tę dolegliwość leczyć.
2 minuty czytania
NAJNOWSZE
-
Czy mamy dobrze wychowane fizycznie dzieci?
Dziecko powinno ruszać się codziennie, a nie tylko podczas czterech lekcji wychowania fizycznego w ciągu tygodnia. Jak wybrać dziecku aktywność fizyczną i wykształcić w nim nawyk regularnego i prawidłowego ruchu – radzi dr hab. nauk o zdrowiu Anna Brzęk, SUM, Kierownik Katedry i Zakładu Fizjoterapii, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, fizjoterapeutka.
-
Leczenie SIBO jak łuk triumfalny
-
Ukryte skutki stresu – ruchliwość plemników
-
Błędne koło uzależnienia od alkoholu
-
Strefa wolna od ekranów - jak ją urządzić?