Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
19.06.2019 , 16:35 Aktualizacja: 21.06.2019, 18:19

Migrena szyjna – czy istnieje taka choroba?

Wiktor Szczepaniak

To MIT! Choć w internecie można znaleźć setki informacji dotyczących migreny szyjnej, to w rzeczywistości takiej choroby nie ma.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Według tego mitu, migrenowe bóle głowy u niektórych osób są spowodowane różnego rodzaju urazami, dysfunkcjami lub zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie szyi (kręgosłupa szyjnego). Co na to eksperci? 

- Istnienie migreny szyjnej to dość szeroko rozpowszechniony mit, nie tylko jednak wśród samych pacjentów, lecz także wśród części lekarzy – powiedział dr hab. Jacek Rożniecki, kierownik Kliniki Neurologii, Udarów Mózgu i Neurorehabilitacji  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, podczas konferencji prasowej poświęconej inauguracji kampanii społeczno-edukacyjnej pt. „Razem pokonajmy migrenę… Zawodowo”. 

Przeczytaj, jakiego bólu głowy nie możesz zignorować

Warto zatem wiedzieć skąd wziął się ten mit i dlaczego jest aż tak żywotny. 

Otóż prawdą jest, iż ból głowy może pochodzić z… szyi. Eksperci wspierający merytorycznie wspomnianą wyżej kampanię wyjaśniają, że źródłem mitu o migrenie szyjnej jest fakt, że istnieje bardzo wiele różnych rodzajów bólów głowy, które „imitują” migrenę – w tym m.in. niemigrenowe, „szyjnopochodne” bóle głowy

Tego rodzaju ból może obejmować szyję, okolicę potyliczną, okolicę żuchwy, gałek ocznych, a także ramion. Ból ten ma zazwyczaj charakter połowiczny (jednostronny) i lokalizację zbliżoną do napadu migreny.

Jakieś podobieństwa, dotyczące objawów bólowych, zatem istnieją. Ale zupełnie inne są ich przyczyny. Napad bólu, który swój początek ma w szyi, jest wywoływany przez ucisk kręgosłupa szyjnego w określonych miejscach lub utrzymywanie głowy i szyi w niewygodnej pozycji. Migrena zaś, to schorzenie nerwowo-naczyniowe, które ma swoje źródło w unerwieniu czaszki.

Właściwe rozpoznanie występującego u danej osoby rodzaju bólów głowy oraz ich przyczyn stanowi klucz do skutecznego leczenia – np. w przypadku szyjnopochodnych bólów głowy zastosowanie typowego leczenia przeciwmigrenowego nie zmniejsza dolegliwości bólowych.

Po czym rozpoznać migrenę? 

Nie każdy silny ból głowy to migrena. Aby ból głowy mógł być zaklasyfikowany jako migrena, musi spełniać następujące warunki: 

  • Ból głowy narasta, od łagodnego do bardzo silnego, trwa od 4 do 72 godzin, jest tętniący, pulsujący.
  • Ból zlokalizowany jest jednostronnie w okolicy skroni, czoła, niekiedy potylicy. 
  • Poza bólem występują też nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i na hałas. 

Lekarze przypominają, że migrena to groźna choroba przewlekła, która nieleczona lub niewłaściwie leczona może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Niestety, część chorych na migrenę, zanim zgłosi się do lekarza, który zaleci odpowiednią terapię, najpierw na własną rękę stosuje różnego rodzaju, nieadekwatne leki przeciwbólowe. Dla wielu z nich kończy się to stałym, przewlekłym bólem głowy z okresowymi zaostrzeniami lub silniejszymi napadami migreny.

Krzywdzące mity i stereotypy na temat migreny

Kampania „Razem pokonajmy migrenę… Zawodowo” obala też kilka innych mitów dotyczących migreny. Na przykład taki, że migrena nie dotyka mężczyzn. Prawda jest taka, że chorują na nią i mężczyźni i kobiety, choć kobiety dotyka ona dwa razy częściej. Inny mit głosi, że wystarczy zmienić tryb życia na zdrowszy i dzięki temu migrena minie albo osłabnie. Fakty są jednak takie, że migreny nie można wyleczyć, można natomiast złagodzić jej objawy poprzez odpowiednie leczenie i profilaktykę, w czym pomaga także zdrowy styl życia.  

Warto wiedzieć, że 21 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę. Eksperci przypominają w związku z tym, że z powodu niskiej świadomości społecznej dotyczącej migreny, osoby cierpiące na tę chorobę często spotykają się z negatywnym podejściem otoczenia, brakiem zrozumienia i stygmatyzacją, a ich choroba i dolegliwości są często lekceważone, jako „przesada” albo „udawanie”. 

Tymczasem, jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), ciężka migrena jest jedną z tych chorób przewlekłych, które wywołują u ludzi największą niepełnosprawność - podobnie jak demencja, porażenie czterokończynowe czy psychoza. 

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl 

Źródła: 

Konferencja prasowa poświęcona kampanii społeczno-edukacyjnej „Razem pokonajmy migrenę… Zawodowo” (zainicjowanej przez organizację Pracodawcy RP), która odbyła się w czerwcu w siedzibie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH).   

Artykuł specjalistyczny pt. „Rzadkie bóle głowy imitujące migrenę”, autorstwa dr hab. Izabeli Domitrz, opublikowany w czasopiśmie „Neurologia po dyplomie”.  

Artykuł specjalistyczny - opublikowany na stronie internetowej Medycyny Praktycznej - na temat migreny, autorstwa Sarah Miller, Manjit S. Matharu.
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1272

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.