Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
24.04.2019 , 16:30 Aktualizacja: 26.04.2019, 17:35

Praca biurowa może szkodzić na wiele sposobów

Wiktor Szczepaniak

Im więcej godzin spędzamy w pracy w pozycji siedzącej, przy komputerze - tym większe ryzyko, że nabawimy się problemów zdrowotnych. Uwaga, ucierpieć może także psychika!

Fot. PAP/P. Werewka Fot. PAP/P. Werewka

Dowodzą tego badania ankietowe „HealthDesk”, zrealizowane w Polsce w latach 2017-2018 wśród aktywnych zawodowo pracowników biurowych. 

To, że spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej nie jest korzystne dla kręgosłupa raczej nie dziwi, choć zaskakiwać może skala problemu. Badania wykazały, że aż 79,1 proc. ankietowanych odczuwa ból bezpośrednio związany z wykonywaną pracą i najczęściej dotyczy on górnych partii ciała.

Ponad połowa ankietowanych skarży się na ból szyi, odczuwany w trakcie pracy. Ponadto, pracownicy biurowi często odczuwają też bóle łopatki (42,3 proc.), głowy (35 proc.), barków (31,3 proc.). Jeśli chodzi o dolną partię ciała, to najczęściej dolegliwości bólowe dotyczą kości krzyżowej (51,5 proc.). Na tym jednak nie koniec. Blisko 20 proc. ankietowanych zadeklarowało też odczuwanie bólu oczu.

W tym kontekście warto pamiętać, że ból ma funkcję ostrzegawczą – zatem pojawienie się go oznacza, że zaczyna się istotny problem zdrowotny, którego nie można bagatelizować.

Jak w pracy cierpi psyche

Aż 81 proc. respondentów zadeklarowało, że pracuje pod wpływem stresu (w tym dla co czwartej osoby jego poziom jest uporczywy). Oczywiście nie pozostaje to bez wpływu na samopoczucie i wydajność pracy. Z badania wynika, że co drugi pracownik biurowy dotknięty stresem w pracy reagował nań rozdrażnieniem (51,2 proc.), a blisko 40 proc. przyznało, że doskwierało im z tego powodu złe samopoczucie.

Prawie taki sam był odsetek osób, mających przez to problemy z koncentracją (39,2 proc.) i niższą efektywnością (25 proc.). Ponadto, 35,6 proc. pracowników biurowych przyznało, że pod wpływem stresu czuje się przytłoczona obowiązkami, a prawie jeden na pięciu nie jest w stanie odpocząć w nocy z powodu problemów ze snem (np. trudności z zasypianiem albo sny o pracy). 

Pracujesz w biurze – uważaj na sezonową depresję

Dodatkowo, niemal 73 proc. pracowników biurowych zadeklarowało odczuwanie skutków niedoboru światła słonecznego w okresie zimowym – prawie dla czterech piątych z nich brak słońca objawia się poczuciem zmęczenia i spadkiem energii. Konkretnie, w związku z tym, aż 66,5 proc. badanych deklaruje pogorszenie nastroju, 46,2 proc. więcej śpi, a 40,8 proc. odczuwa spadek motywacji. Warto jeszcze dodać, że zimą, co trzeci pracownik biurowy odczuwa zwiększony głód na węglowodany, co może owocować m.in. częstszym sięganiem po niezdrowe, słodkie przekąski. 

Zbyt długie siedzenie skraca życie

O tym, że siedzący tryb życia jest bardzo groźny dla naszego zdrowia, świadczą liczne dowody naukowe. Na przykład naukowcy z Columbia University Medical Center (USA) zmierzyli niedawno czas spędzany na siedzeniu i porównywali go z ogólnym ryzykiem przedwczesnej śmierci (all cause mortality).

Ich badanie, które objęło 8 tys. osób w wieku 45 i więcej lat, wykazało, że ludzie ci siedzą średnio 12,3 godziny w ciągu 16-godzinnego dnia. Wykazało też, że osoby siedzące najwięcej (ponad 13 godzin dziennie, które nie robią przerw w siedzeniu przynajmniej raz na godzinę), są prawie dwa razy bardziej narażone na przedwczesny zgon niż te, które siedzą w ciągu dnia najmniej i nie więcej niż 30 minut bez przerwy.

Lekarze ostrzegają, że brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia zwiększają ryzyko rozwoju wielu groźnych chorób, takich jak: zespół metaboliczny, cukrzyca typu 2, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, niektóre nowotwory, a także otyłość. To właśnie dlatego z siedzącym trybem życia wiąże się zwiększone ryzyko przedwczesnego zgonu.

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Raport "HealthDesk", podsumowujący wyniki badań ankietowych dotyczących stanu zdrowia polskich pracowników biurowych (badania zostały zrealizowane metodą CAWI w latach 2017-2018 i objęły łącznie 1300 aktywnych zawodowo pracowników biurowych) 

Badanie Columbia University Medical Center dotyczące wpływu siedzącego trybu życia na zdrowie

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1207

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.