Zaproszenie na konferencję o zawodzie opiekuna osób starszych (komunikat)

Działania osób podejmujących się opieki nad seniorami, to nie tyle praca zarobkowa, choć oczywiście przynosi ona intratne korzyści, ale przede wszystkim misja. Opiekun niesie wsparcie tym, którzy najbardziej potrzebują jego pomocy. Zapraszamy na konferencję on-line o tym zawodzie o niewyobrażalnej mocy.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Osoby starsze nierzadko nie tylko zmagają się z następstwami zaawansowanego wieku, lecz także z objawami chorób, które pomimo postępu medycyny wciąż są dla nich nad wyraz uciążliwe. Rolą opiekuna jest więc podejmowanie takich działań, by codzienność osób w wieku zaawansowanym stała się mniej kłopotliwa. Seniorzy często nie radzą sobie z przygotowywaniem posiłków, robieniem zakupów, czy codziennymi czynnościami domowymi, takimi jak utrzymywanie porządków czy pranie odzieży. Ważny jest też aspekt utrzymywania higieny. Nierzadko konieczne jest wsparcie, gdy senior chce przebyć drogę z jednego z pomieszczeń znajdujących się w domu do łazienki. Zdarza się, że nie może sam usiąść na toalecie, by z niej skorzystać. Opiekun pomaga podopiecznemu w godnym starzeniu się i realizacji podstawowych potrzeb. 

Choroby podopiecznego – jaka jest rola opiekuna w opiece nad chorym?

Istotnym aspektem opieki nad seniorem jest niesienie odpowiedniej pomocy w chorobie. Nierzadko osoby w wieku zaawansowanym chorują bowiem m.in. na demencję, chorobę Alzheimera czy Parkinsona. Kluczowe jest to, by kiedy diagnoza zostanie postawiona przez lekarza, trzymać się jego wytycznych i odpowiednio zajmować się podopiecznym - w oparciu o uzyskane informacje: pilnować godzin podawania leków, motywować do wykonywania zaleconych ćwiczeń i pobudzać do aktywności.

Dla przykładu, wymieniona choroba Parkinsona wiąże się m.in. z drżeniem, sztywnością oraz niestabilnością postawy seniora. Zarówno on sam, jak i opiekun muszą wykonywać jak najwięcej czynności razem, by uczyć się wzajemnie radzić sobie z objawami. Opiekun powinien wiedzieć, jakie ćwiczenia zalecono choremu i dopilnowywać, by je wykonywał. Rolą opiekuna jest również zachęcania chorego do aktywnego funkcjonowania, które przyczynia się do dłuższego pozostawania w dobrej formie. 

Rys. Sever Salamon

Opiekunowie rodzinni osób starszych - zagrożeni wypaleniem i depresją

Pamiętać należy, że drobne obowiązki dają podopiecznemu poczucie wartości, a jednocześnie zmuszają do ruchu, który dla chorych ma niebagatelne znaczenie. Póki podopieczny jest w stanie wykonać czynność, lepiej go w niej nie wyręczać całkowicie. Można jedynie wspomóc, na przykład podając przedmiot, czy czuwając, gdy podopieczny jednak wprost poprosi o wsparcie. 

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: https://www.aterima-med.pl/poradnik-dla-opiekunek,choroby-podopiecznych,934,choroba-parkinsona-czesc-i-objawy-i-przebieg 

Czego dowiemy się podczas konferencji „Opiekun osób starszych – zawód o niewyobrażalnej mocy”? 

Troska o podopiecznych to dla Ciebie ważny aspekt realizacji zlecenia podczas pobytu w Niemczech? Chcesz rozwijać się w kontekście sprawowania opieki nad seniorami, by odpowiednio o nich dbać, jednocześnie nie zapominając o swoim komforcie w czasie zlecenia? Weź udział w konferencji, podczas której w centrum zainteresowania znajdą się właśnie opiekunowie. Omówione zostaną ważne zagadnienia – poruszone będą tematy, które przyczynią się do zdobycia nowej wiedzy i praktycznych wskazówek do zastosowania w codziennych działaniach. 

Spotkanie podzielone będzie na 3 interesujące bloki tematyczne.

  • Wiesz – dbasz lepiej.

Odpowiemy na wile pytań, jakie otrzymujemy od naszych opiekunów podczas dyżuru pielęgniarskiego i w trakcie organizowanych przez nas cyklicznych, bezpłatnych webinariów "Profesjonalni w opiece". 

  • Dbasz o siebie – jesteś szczęśliwsza/y.

Czy wiesz, jak ważne jest to, co robisz? Zawód Opiekuna osób starszych jest zawodem teraźniejszości, przyszłości i nieograniczonych możliwości! 

  • Masz moc – odważ się na zmianę!

Jak zostać opiekunem osób starszych? Pierwsze kroki w nowym zawodzie! Czy każdy może sprawować opiekę nad seniorem? 

Twarzą naszej konferencji odbywającej się 25 maja o godzinie 19:00 jest Iwona Przybyło – mgr pielęgniarstwa z wieloletnim doświadczeniem w zakresie opieki senioralnej, kierownik w Zespole Wsparcia Pielęgniarskiego ATERIMA MED.

Więcej informacji na temat tego niezwykle podnoszącego kompetencje opiekunów wydarzenia uzyskasz tutaj: www.profesjonalniwopiece.pl

Jeżeli temat opieki jest Ci bliski zachęcamy do udziału w spotkaniu. Ponieważ odbędzie się ono online, możesz w nim uczestniczyć nie wychodząc z domu! Wystarczy dostęp do smartfonu lub komputera. Do zobaczenia na konferencji!

Źródło komunikatu: ATERIMA MED

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "komunikat" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło komunikatu”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Dlaczego ludzie tracą wzrok?

    AMD, jaskra i cukrzyca to główne przyczyny utraty wzroku w krajach wysokorozwiniętych, także w Polsce. W wielu przypadkach ślepocie można zapobiec. Tymczasem w Polsce liczba osób niewidomych sięga 100 tysięcy i ze względu na starzenie się społeczeństwa, jak szacują specjaliści, będzie rosnąć. 

  • Fot. Aleksandra Went - Pracownia Wela Ont Ceramika współpracująca ze Stowarzyszeniem PARK ON

    Dostęp pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona do terapii jest często fikcyjny

    Materiał promocyjny

    Lekcje tańca, zajęcia z ceramiki, wsparcie psychologiczne: gdańskie Stowarzyszenie PARK ON na co dzień pomaga osobom z Parkinsonem mierzyć się z chorobą oraz motywuje je do regularnych ćwiczeń.

  • Adobe Stock

    „Więźniowie czwartego piętra” to często osoby starsze

    Starzeć zaczynamy się już od narodzin. To nieuchronny proces i większość z nas go doświadczy. Pytanie tylko, czy otrzyma odpowiednią opiekę. Jak wygląda życie osób starszych w Polsce, nie tylko z perspektywy oddziału geriatrycznego, opowiada lek. Agnieszka Skoczylas, ordynator Oddziału Geriatryczno-Internistycznego Szpitala Wolskiego w Warszawie.

  • AdobeStock, Pixel-Shot

    Linia wsparcia dla seniorów

    Telefon Zaufania dla osób starszych to często jedyna okazja, by opowiedzieć, jak minął dzień, co się wydarzyło, a także po prostu usłyszeć życzliwy głos.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B