Smog wpływa na chorobotwórcze bakterie

Pod wpływem zanieczyszczeń powietrza niektóre drobnoustroje stają się mniej podatne na kuracje antybiotykowe. To kolejny argument za tym, by mniej jeździć samochodami i nie palić w piecach, kominkach i kotłach domowych złej jakości paliwem.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

O tym, że zanieczyszczenie powietrza może powodować poważne problemy zdrowotnie, nie trzeba nikogo już przekonywać. Światowa Organizacja Zdrowia określa je „największym pojedynczym środowiskowym zagrożeniem zdrowotnym”. Ocenia się, że każdego roku z powody chorób wywołanych przez drobinki unoszące się w powietrzu umiera 7 milionów osób.

Naukowcy sprawdzają nie tylko to, w jaki sposób owe trujące substancje wpływają bezpośrednio na funkcjonowanie organizmu człowieka, lecz także jak działają na chorobotwórcze mikroorganizmy.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

W czasie smogu nie ćwicz na zewnątrz

Lepiej ograniczyć wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu w czasie alertów związanych z wysokim zanieczyszczeniem atmosfery. W przeciwnym razie można narazić się na kłopoty zdrowotne – wynika z ustaleń zaprezentowanych na początku grudnia 2016 roku na odbywającym się w Lipsku kongresie EuroEcho-Imaging.

Dowiedz się więcej

Interdyscyplinarny zespół badawczy z University of Leicester postanowił ustalić, w jaki sposób na zachowanie baterii wpływa czarny węgiel – substancja powstająca na skutek spalania węgla, biomasy i paliwa w silnikach dieslowskich.

Jak bakterie adaptują się do zanieczyszczeń?

Uczeni zajęli się dwoma rozpowszechnionymi wśród ludzi bakteriami: dwoinką zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae) oraz gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus). Obydwie można znaleźć w ludzkich drogach oddechowych – nosie, gardle i płucach.

Badania wykazały, że pod wpływem czarnego węgla zmienia się sposób, w jaki owe mikroby rozwijają się i tworzą kolonie. To może mieć znaczenie dla strategii ich przetrwania w nabłonku naszych dróg oddechowych, a dalej – możliwości ich przetrwania w ludzkim ciele.

Dwoinka zapalenia płuc: zmiany nie idą w korzystnym dla ludzi kierunku

W przypadku dwoinki zapalenia płuc okazało się, że pod wpływem zanieczyszczeń staje się ona bardziej odporna na antybiotyki, zwłaszcza na penicylinę. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ w przypadku stwierdzenia bakteryjnego zapalenia płuc, ten akurat specyfik jest zazwyczaj pierwszym wyborem lekarza.

Co więcej, obecność zanieczyszczeń powoduje, że dwoinka z nosa (gdzie często występuje) rozprzestrzenia się dalej, kolonizując całe drogi oddechowe, a to pierwszy etap na drodze ku pełnowymiarowej infekcji płuc.  

Gronkowiec: smog go osłabia

Co ciekawe, w przypadku gronkowca złocistego sytuacja jest zupełnie odwrotna. Okazuje się, że pod wpływem czarnego węgla staje się on mniej odporny na antybiotyki.

– Nasze badania mogą sprawić, że w zupełnie nowych sposób zaczniemy pojmować to, jak zanieczyszczenia wpływają na ludzkie zdrowie – mówi dr Julie Morrisey z Wydziału Genetyki University of Leicester, szefowa zespołu badawczego i główna autorka pracy w „Environmental Microbiology”.

Potwierdzona jest też hipoteza, że zanieczyszczenie powietrza może oddziaływać na nasze zdrowie nie tylko bezpośrednio, ale i pośrednio.

Anna Piotrowska 

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • P. Werewka

    Aromaterapia na pewno przyjemna

    Inhalacje z olejków eterycznych znane są od wieków, a i we współczesnych czasach mają wielu zwolenników. Na temat aromaterapii prowadzi się badania naukowe, ale często są one bardzo słabej jakości metodologicznej, a zatem nie można z nich wyciągać kategorycznego wniosku, że „działa” lub „nie działa”. Pewne jest zaś to, że o ile nie mamy alergii na jakiś olejek, aromaterapia nam nie zaszkodzi, a mamy duże szanse, że poprawi nam samopoczucie. To już coś.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Poezja ma większą moc niż myślisz

    Platon nie widział miejsca dla poetów i poezji w idealnym państwie, ale jego postulat tylko przyczynia się do tym większego uznania jej siły oddziaływania na jednostki i społeczeństwo. We współczesności poezja wciąż jest czytana i tworzona, choć tomiki raczej nie są często kupowane w księgarniach - wiersze przeniosły się do internetu. Poezja może wpływać na zdrowie - koi samotność, może wspierać w trudnym leczeniu. Jej czytanie, zwłaszcza głośne, reguluje oddech i synchronizuje pracę serca. Jesienne ponure wieczory to doskonały moment na wiersze.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Brukiew: zdrowy symbol strasznych czasów

    Brukiew jest niskokaloryczna i sycąca, ma niskie IG, mnóstwo makro i mikroelementów, a także przeciwnowotworowe glukozynolany. Mimo to Polacy niemal jej nie jadają, bo wciąż jest postrzegana jako symbol biedy i wojny. 

  • Halitoza – oddech, który nie pachnie miętą

  • Gdy mleko kobiece staje się darem

  • Kotlet sojowy kontra schabowy

  • Dlaczego pamięć płata nam figle

  • AdobeStock/motortion

    Atak paniki to jak utrata zmysłów

    Atak paniki to reakcja organizmu na przeciążenie stresem, nadmiarem bodźców lub traumatycznych przeżyć sprzed lat. Może być też objawem choroby somatycznej. Jeżeli takie intensywne napady lęku nawracają, lepiej zgłosić się po pomoc do specjalisty. Mamy dziś wiele możliwości, by pomóc w takiej sytuacji - mówi psychiatra dr n. med. Ewa Drozdowicz-Jastrzębska, Kierownik Poradni Nerwic i Lęku w Poradni Dialog.

  • Lek na potencję – okazjonalnie, nie regularnie

  • Melatonina nie tylko na sen. To hormon regeneracji