Smog wpływa na chorobotwórcze bakterie
Pod wpływem zanieczyszczeń powietrza niektóre drobnoustroje stają się mniej podatne na kuracje antybiotykowe. To kolejny argument za tym, by mniej jeździć samochodami i nie palić w piecach, kominkach i kotłach domowych złej jakości paliwem.
O tym, że zanieczyszczenie powietrza może powodować poważne problemy zdrowotnie, nie trzeba nikogo już przekonywać. Światowa Organizacja Zdrowia określa je „największym pojedynczym środowiskowym zagrożeniem zdrowotnym”. Ocenia się, że każdego roku z powody chorób wywołanych przez drobinki unoszące się w powietrzu umiera 7 milionów osób.
Naukowcy sprawdzają nie tylko to, w jaki sposób owe trujące substancje wpływają bezpośrednio na funkcjonowanie organizmu człowieka, lecz także jak działają na chorobotwórcze mikroorganizmy.
Interdyscyplinarny zespół badawczy z University of Leicester postanowił ustalić, w jaki sposób na zachowanie baterii wpływa czarny węgiel – substancja powstająca na skutek spalania węgla, biomasy i paliwa w silnikach dieslowskich.
Jak bakterie adaptują się do zanieczyszczeń?
Uczeni zajęli się dwoma rozpowszechnionymi wśród ludzi bakteriami: dwoinką zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae) oraz gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus). Obydwie można znaleźć w ludzkich drogach oddechowych – nosie, gardle i płucach.
Badania wykazały, że pod wpływem czarnego węgla zmienia się sposób, w jaki owe mikroby rozwijają się i tworzą kolonie. To może mieć znaczenie dla strategii ich przetrwania w nabłonku naszych dróg oddechowych, a dalej – możliwości ich przetrwania w ludzkim ciele.
Dwoinka zapalenia płuc: zmiany nie idą w korzystnym dla ludzi kierunku
W przypadku dwoinki zapalenia płuc okazało się, że pod wpływem zanieczyszczeń staje się ona bardziej odporna na antybiotyki, zwłaszcza na penicylinę. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ w przypadku stwierdzenia bakteryjnego zapalenia płuc, ten akurat specyfik jest zazwyczaj pierwszym wyborem lekarza.
Co więcej, obecność zanieczyszczeń powoduje, że dwoinka z nosa (gdzie często występuje) rozprzestrzenia się dalej, kolonizując całe drogi oddechowe, a to pierwszy etap na drodze ku pełnowymiarowej infekcji płuc.
Gronkowiec: smog go osłabia
Co ciekawe, w przypadku gronkowca złocistego sytuacja jest zupełnie odwrotna. Okazuje się, że pod wpływem czarnego węgla staje się on mniej odporny na antybiotyki.
– Nasze badania mogą sprawić, że w zupełnie nowych sposób zaczniemy pojmować to, jak zanieczyszczenia wpływają na ludzkie zdrowie – mówi dr Julie Morrisey z Wydziału Genetyki University of Leicester, szefowa zespołu badawczego i główna autorka pracy w „Environmental Microbiology”.
Potwierdzona jest też hipoteza, że zanieczyszczenie powietrza może oddziaływać na nasze zdrowie nie tylko bezpośrednio, ale i pośrednio.
Anna Piotrowska
Copyright
Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.