Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
04.07.2024 , 11:18 Aktualizacja: 18.07.2024, 10:44

Kolejna szczepionka przeciw wirusowi RSV, tym razem mRNA

Klaudia Torchała

Europejska Agencja Leków zatwierdziła jednodawkową szczepionkę mRNA Moderny przeciwko wirusowi RSV dla osób powyżej 60 lat. To dobra wiadomość, bo wirus jest główną przyczyną infekcji dolnych dróg oddechowych i zapalenia płuc. Co roku z tego powodu w UE do szpitala trafia ok. 160 tys. dorosłych, większość z nich to osoby starsze.

Fot. PAP/ M. Kmieciński Fot. PAP/ M. Kmieciński

W Polsce dostępne są już dwie szczepionki przeciwko syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV) i osoby starsze mogą z nich korzystać. Teraz ma szansę pojawić się nowa, produkowana przez firmę Moderna w technologii mRNA dla osób powyżej 60 lat - mRESVIA (mRNA-1345). Preparat otrzymał już zielone światło od Europejskiej Agencji Leków (EMA). W tej chwili ruch po stronie Komisji Europejskiej, która powinna wydać jeszcze pozwolenie na dopuszczenie go do obrotu.

Technologia mRNA to przyszłość wakcynologii

Prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH-PIB przyznaje, że tak naprawdę technologia mRNA to rewolucja technologiczna. Pozwala na szybkie opracowanie szczepionki w przypadku, gdy pojawia się nowy patogen np. wirus.

–  To dobra wiadomość, że ma pojawić się nowa szczepionka, szczególnie dla tych osób, dla których jest przeznaczona. Technologia mRNA choć postrzegana jako nowa, faktycznie znana jest z nami od dawna. Pracowano nad nią już w latach 70., a badania dotyczyły wtedy szczepionki przeciw wirusowi Ebola. Potem te prace trochę spowolniły. Przełomem, jak wszyscy pewnie wiedzą, jeśli chodzi o nowe technologie, stał się COVID-19. Od tego momentu ta technologia bardzo silnie się rozwija – przypomina prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz w rozmowie z Serwisem Zdrowie.

mRESVIA – jednodawkowa ampułkostrzykawka

Obecnie technologia mRNA znajduje coraz szersze zastosowanie. Najlepszym przykładem jest mRESVIA. Szczepionka ta podawana jest w jednej dawce.

„(…)  jest jedyną szczepionką przeciwko RSV dostępną w jednodawkowej ampułkostrzykawce zaprojektowanej, tak aby zmaksymalizować łatwość podawania, oszczędzając czas szczepiących i zmniejszając ryzyko błędów administracyjnych” – podkreśla Stéphane Bancel, dyrektor generalny Moderna.

Firma zaznacza, że pozytywna opinia dla szczepionki mRESVIA opiera się na pozytywnych danych z badania klinicznego trzeciej fazy przeprowadzonego z udziałem około 37 tys. dorosłych w wieku 60 lat lub starszych w 22 krajach.

„Analiza pierwotna z medianą obserwacji wynoszącą 3,7 miesiąca wykazała skuteczność szczepionki (VE) przeciwko chorobie dolnych dróg oddechowych (LRTD) RSV na poziomie 83,7 proc., a wyniki te zostały opublikowane w „The New England of Medicine”. W dodatkowej analizie z medianą obserwacji wynoszącą 8,6 miesiąca, mRNA-1345 utrzymała trwałą skuteczność, z VE na poziomie 63,3 proc. przeciwko RSV-LRTD, w tym dwóm lub więcej objawom. VE wyniósł 74,6 proc. przeciwko RSV-LRTD z ≥2 objawami, w tym dusznością, a VE wyniósł 63 proc. przeciwko RSV LRTD z trzema lub więcej objawami. Rygorystyczne kryterium statystyczne badania, dolna granica 95 proc. CI >20 proc., nadal było spełnione dla obu punktów końcowych” – wyjaśnia firma w komunikacie prasowym.

Jednocześnie zaznacza, że najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi były ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni i bóle stawów.

Niebezpieczny wirus RSV

Wirus RSV jest mocno zaraźliwym, sezonowym  wirusem, który atakuje układ oddechowy. Szczególnie groźny jest szczególnie dla niemowląt, małych dzieci, ale także dla osób starszych i z wielochorobowością. Wynika to, w przypadku dzieci, z niedojrzałości układu odpornościowego, a w przypadku osób starszych – jego osłabienia. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie przed zakażeniem.

„Zwykle u osób dorosłych RSV wywołuje objawy przypominające przeziębienie. Jednak w przypadku osób starszych i osób z chorobami współistniejącymi wirus ten może prowadzić do poważnych zakażeń dróg oddechowych. Choroba może być wyniszczająca, szczególnie dla osób starszych z współistniejącymi chorobami, w tym z astmą, cukrzycą i chorobami układu krążenia” –  wskazują eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB.

Zdaniem prof. Paradowskiej-Stankiewicz w tej chwili kluczowe jest to, by przekonać i zachęcić do tego, by osoby dla których ta szczepionka jest przeznaczona zaszczepiły się.

W Polsce, zgodnie z danymi epidemiologicznymi NIZP PZH-PIB, od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku zakażonych wirusem RSV zostało ponad 37,8 tys. osób, w tym 17,6 tys. dzieci do dwóch lat, a w analogicznym okresie 2023 roku rok odpowiednio: 1,5 tys. osób, w tym 767 dzieci do dwóch lat.

Klaudia Torchała

Źródło:

Komunikat prasowy Moderny o szczepionce mRESVIA

Informacja nt. wirusa RSV i dopuszczonych w Polsce szczepionek
 

 

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 4007

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.