Tag:
  • PAP-grafika

    Wycieczka z Moniką Richardson do wylicytowania w ramach WOŚP

    Do 9 lutego na platformie Allegro trwa licytacja dwuosobowej wycieczki do Szkocji, której gospodynią będzie dziennikarka Monika Richardson. Wyprawę funduje firma farmaceutyczna LEK-AM, chcąca w ten sposób rozpropagować hasło tegorocznego 32. Finału WOŚP „Płuca po pandemii”. „To dobry sposób na zwiększenie świadomości problemów zdrowotnych, jakie obserwujemy po pandemii” - podkreśla Monika Richardson.

    1 minuta czytania
  • Fot. Materiały prasowe

    Pulmonolodzy jednoczą siły tworząc Polską Koalicję ZDROWE PŁUCA

    Gruźlica, zapalenie płuc czy astma – to jedne z nielicznych chorób pulmonologicznych, które są istnieją w świadomości społecznej. O wielu innych możemy nie wiedzieć, a pacjenci cierpiący na nie często trafiają na odpowiedniej jakości diagnostykę dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Do takich wniosków doszli uczestnicy debaty zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, która zainicjowała powstanie Polskiej Koalicji ZDROWE PŁUCA.

    5 minut czytania
  • Fot. IPPEZ

    Wezwanie do bardziej zdecydowanej walki z chorobami płuc

    O wprowadzenie strategicznych działań, które wzmocnią profilaktykę zakaźnych chorób układu oddechowego, w tym zapaleń płuc, zaapelowali eksperci i organizacje pacjentów podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

    2 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Rehabilitacja układu oddechowego po ciężkim przebiegu COVID-19

    W trakcie pandemii straszeni byliśmy, że COVID-19 niszczy płuca – być może nieodwracalnie. Okazuje się jednak, że nawet po bardzo ciężkim przebiegu tej choroby płuca mogą wrócić do formy, choć lepiej im w tym pomóc. Dowiedz się, co doradza doświadczony klinicysta zajmujący się chorobami płuc.

    3 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Płuca po COVID-19

    Śródmiąższowe zapalenie płuc to choroba dobrze znana lekarzom, jednak to wywoływane przez wirus SARS-Cov-2 zaskakuje gwałtownością i ciężkimi powikłaniami. Prof. Piotr Kuna, szef II Katedry Chorób Wewnętrznych i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ocenia, że dotychczas z tego rodzaju powikłaniami medycy się nie spotykali. Dobra wiadomość to taka, że płuca mogą się regenerować.

    4 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Smog – na co najbardziej szkodzi

    Mieszanina zanieczyszczeń, którą wdychamy z powietrzem szkodzi nie tylko naszym płucom. Lista chorób i powikłań, których ryzyko zwiększa smog jest zaskakująco długa. Dowiedz się kiedy i dla kogo jest on najgroźniejszy. 

    6 minut czytania
  • Fot. PAP/ Zdjęcie ilustracyjne

    TNP – co trzeba wiedzieć

    Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to nie to samo, co zwykłe nadciśnienie tętnicze. Ta niebezpieczna choroba polega na tym, że z niewiadomych powodów zarastają tętniczki płucne - drobne naczynia, które doprowadzają krew do pęcherzyków płucnych.

    3 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Włóknienie płuc – jak rozpoznać wczesne objawy

    W zaawansowanej fazie tej choroby trzeba walczyć o każdy oddech, a zwykłe wchodzenie po schodach staje się wyczynem na miarę wspinaczki w Himalajach. Niestety, choroba ta jest często późno wykrywana albo mylona z innymi chorobami płuc.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP

    Sprawdź swoje płuca. Zrób spirometrię!

    Jeśli masz kaszel, duszność, świsty podczas oddychania, możesz mieć poważną chorobę układu oddechowego. Od 25 do 30 września można za darmo sprawdzić stan swoich płuc, robiąc w wielu ośrodkach w Polsce za darmo spirometrię.

    3 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • PAP/Klaudia Torchała

    W górach lęk może przerodzić się w panikę. To śmiertelnie niebezpieczne!

    W górach, szczególnie tych wysokich, nawet mały błąd czy drobna niedyspozycja mogą kosztować zdrowie lub życie. Dlatego nie należy lekceważyć żadnego sygnału ostrzegawczego płynącego z ciała. To może być niewielki lęk czy ból. Co zrobić jednak, gdy już dojdzie do kryzysu, np. dopadnie nas lub kogoś z naszego otoczenia panika? Przede wszystkim: nie czekać z wezwaniem pomocy – radzą eksperci medycyny i ratownictwa.

  • Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi w ciąży: co warto wiedzieć?

  • Rehabilitacja domowa – co dalej?

  • Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

  • Suplementy białkowe nie dla nastolatków

  • zdj. AdobeStock

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży coraz większym problemem

    Liczba dzieci i nastolatków, które wymagają specjalistycznej pomocy w zakresie uzależnień rośnie. Nastolatki upijają się, sięgają po coraz mocniejsze alkohole, spożywają leki nasenne i godzinami przesiadują w internecie. A przecież używki mają destrukcyjny wpływ na rozwijający się układ nerwowy - alarmuje dr n. med. Aleksandra Lewandowska krajowa konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi.

  • Wapowanie - „sport” nastolatków

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy