Tag:
  • Polskie Towarzystwo Chorób Płuc

    Jubileusz 90-lecia PTChP: wyjątkowy wieczór wdzięczności i refleksji

    Materiał promocyjny

    W czwartek, 12 grudnia, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Jubileuszowa Gala 90-lecia Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (PTChP) – wydarzenie, które zgromadziło licznych przedstawicieli świata medycyny, nauki oraz administracji publicznej.

    3 minuty czytania
  • Envato

    20 listopada Światowy Dzień POChP pod hasłem „Poznaj funkcję swoich płuc”

    Materiał promocyjny

    Światowy Dzień POChP to globalna inicjatywa, która odbywa się co roku w listopadzie. Celem tego wydarzenia jest zwrócenie uwagi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), która nadal pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie, mimo że dużo wiadomo na temat sposobów jej zapobiegania, a przypadku wykrycia - sposobów leczenia.

    7 minut czytania
  • PAP-grafika

    Wycieczka z Moniką Richardson do wylicytowania w ramach WOŚP

    Do 9 lutego na platformie Allegro trwa licytacja dwuosobowej wycieczki do Szkocji, której gospodynią będzie dziennikarka Monika Richardson. Wyprawę funduje firma farmaceutyczna LEK-AM, chcąca w ten sposób rozpropagować hasło tegorocznego 32. Finału WOŚP „Płuca po pandemii”. „To dobry sposób na zwiększenie świadomości problemów zdrowotnych, jakie obserwujemy po pandemii” - podkreśla Monika Richardson.

    1 minuta czytania
  • Fot. Materiały prasowe

    Pulmonolodzy jednoczą siły tworząc Polską Koalicję ZDROWE PŁUCA

    Gruźlica, zapalenie płuc czy astma – to jedne z nielicznych chorób pulmonologicznych, które są istnieją w świadomości społecznej. O wielu innych możemy nie wiedzieć, a pacjenci cierpiący na nie często trafiają na odpowiedniej jakości diagnostykę dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Do takich wniosków doszli uczestnicy debaty zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, która zainicjowała powstanie Polskiej Koalicji ZDROWE PŁUCA.

    5 minut czytania
  • Fot. IPPEZ

    Wezwanie do bardziej zdecydowanej walki z chorobami płuc

    O wprowadzenie strategicznych działań, które wzmocnią profilaktykę zakaźnych chorób układu oddechowego, w tym zapaleń płuc, zaapelowali eksperci i organizacje pacjentów podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

    2 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Rehabilitacja układu oddechowego po ciężkim przebiegu COVID-19

    W trakcie pandemii straszeni byliśmy, że COVID-19 niszczy płuca – być może nieodwracalnie. Okazuje się jednak, że nawet po bardzo ciężkim przebiegu tej choroby płuca mogą wrócić do formy, choć lepiej im w tym pomóc. Dowiedz się, co doradza doświadczony klinicysta zajmujący się chorobami płuc.

    3 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Płuca po COVID-19

    Śródmiąższowe zapalenie płuc to choroba dobrze znana lekarzom, jednak to wywoływane przez wirus SARS-Cov-2 zaskakuje gwałtownością i ciężkimi powikłaniami. Prof. Piotr Kuna, szef II Katedry Chorób Wewnętrznych i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ocenia, że dotychczas z tego rodzaju powikłaniami medycy się nie spotykali. Dobra wiadomość to taka, że płuca mogą się regenerować.

    4 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Smog – na co najbardziej szkodzi

    Mieszanina zanieczyszczeń, którą wdychamy z powietrzem szkodzi nie tylko naszym płucom. Lista chorób i powikłań, których ryzyko zwiększa smog jest zaskakująco długa. Dowiedz się kiedy i dla kogo jest on najgroźniejszy. 

    6 minut czytania
  • Fot. PAP/ Zdjęcie ilustracyjne

    TNP – co trzeba wiedzieć

    Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to nie to samo, co zwykłe nadciśnienie tętnicze. Ta niebezpieczna choroba polega na tym, że z niewiadomych powodów zarastają tętniczki płucne - drobne naczynia, które doprowadzają krew do pęcherzyków płucnych.

    3 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Włóknienie płuc – jak rozpoznać wczesne objawy

    W zaawansowanej fazie tej choroby trzeba walczyć o każdy oddech, a zwykłe wchodzenie po schodach staje się wyczynem na miarę wspinaczki w Himalajach. Niestety, choroba ta jest często późno wykrywana albo mylona z innymi chorobami płuc.

    3 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czy dieta wpływa na ADHD?

    Choć nadal brakuje jednoznacznych naukowych dowodów łączących zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ze sposobem odżywiania, coraz więcej przesłanek skłania badaczy do uważniejszego przyglądania się temu zagadnieniu.

  • Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

  • Zanim kupisz przeczytaj skład

  • Proste sposoby na upały

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Adobe Stock

    Jak rzucić palenie

    Wychodzenie z nałogu nikotynowego bywa długotrwałe, ponieważ nikotyna silnie uzależnia – pobudza mózgowy układ nagrody, wyzwalając dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia. To sprawia, że organizm zaczyna kojarzyć palenie z przyjemnością i ulgą, a zerwanie z tym mechanizmem wymaga czasu i zmiany nawyków. Trzeba nauczyć się zajmować i mózg, i ręce czymś innym oraz radzić sobie w sytuacjach, które uruchamiają odruch sięgania po nikotynę. O sposobach wychodzenia z nikotynizmu opowiada dr n. med. Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB.

  • Afazja – odbiera język, zostawia rozum

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP