Tag:
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Zawód lekarz – weryfikacja kompetencji dopiero przy łóżku pacjenta?

    Medycyna zawsze kojarzona była z ciężkimi i wymagającymi studiami. W tej chwili dostać się na nią jest łatwiej niż kiedykolwiek. Jak wyglądają studia oraz pierwsze kroki w zawodzie i dlaczego pewien egzamin lekarski można porównać do tego na prawo jazdy? – Serwisowi Zdrowie opowiada Jakub Kosikowski, lekarz w trakcie specjalizacji z onkologii klinicznej w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej.

    Lek. Jakub Kosikowski, rezydent, rzecznik NIL i Klaudia Torchała
    12 minut czytania
  • Fot. PAP/J.Turczyk

    Szykują się zmiany w nauczaniu medycyny. Będzie szybszy kontakt z pacjentem.

    Od października szykują się zmiany w kształceniu przyszłych medyków. Ma być więcej praktyki, mniej teorii, by student nie został zamęczony nauką i nie stracił zapału, z którym przyszedł na uczelnię. Do tej pory przez pierwsze dwa lata nie widział nawet paznokcia pacjenta. Chcemy to zmienić. Położyć nacisk też na skuteczną komunikację nie tylko z pacjentem, ale też z jego rodziną i członkami całego zespołu terapeutycznego - wyjaśnia prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

    2 minuty czytania
  • Materiały prasowe nadawcy komunikatu

    Rekrutacja na kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego zakończona (komunikat)

    Uczelnie kształcące w Polsce przyszłych lekarzy na brak kandydatów na studia nie narzekają. Z danych rekrutacyjnych wynika, że medycyna jest wciąż w czołówce najbardziej obleganych kierunków studiów na polskich uczelniach.  Nie inaczej jest także na Uczelni Łazarskiego - niepublicznej uczelni wyższej, kształcącej przyszłych lekarzy od 2017 roku. 

    2 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czy dieta wpływa na ADHD?

    Choć nadal brakuje jednoznacznych naukowych dowodów łączących zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ze sposobem odżywiania, coraz więcej przesłanek skłania badaczy do uważniejszego przyglądania się temu zagadnieniu.

  • Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

  • Zanim kupisz przeczytaj skład

  • Proste sposoby na upały

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Adobe Stock

    Jak rzucić palenie

    Wychodzenie z nałogu nikotynowego bywa długotrwałe, ponieważ nikotyna silnie uzależnia – pobudza mózgowy układ nagrody, wyzwalając dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia. To sprawia, że organizm zaczyna kojarzyć palenie z przyjemnością i ulgą, a zerwanie z tym mechanizmem wymaga czasu i zmiany nawyków. Trzeba nauczyć się zajmować i mózg, i ręce czymś innym oraz radzić sobie w sytuacjach, które uruchamiają odruch sięgania po nikotynę. O sposobach wychodzenia z nikotynizmu opowiada dr n. med. Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB.

  • Afazja – odbiera język, zostawia rozum

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP