-
Anty-rak: czy można uciec przed rakiem?
Każdy z nas nosi w sobie jakieś mutacje genetyczne, ale tylko u niektórych rozwija się z tego powodu choroba nowotworowa. O tym, dlaczego tak się dzieje i jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka – opowiada dr Magdalena Winiarska, immunolog z WUM.
Dr Magdalena Winiarska, immunolog10 minut czytania -
Testy genetyczne: kiedy i czy warto?
W Internecie znajdziemy niezliczone informacje o tym, co można zbadać i jak wiele danych ukrytych jest w cząsteczce DNA. Za kilka tysięcy złotych można wykonać tzw. analizę całego genomu albo eksomu. Innymi słowy: przeczytać cały swój DNA (w przypadku genomu) albo jego część - kodujące fragmenty genów (tzw. eksom). Uwaga! To nie to samo, co zrozumieć.
Dr n. med. Katarzyna Wertheim-Tysarowska6 minut czytania -
Mukowiscydoza, kto może odziedziczyć wadliwy gen?
Mukowiscydoza jest jedną z najczęstszych chorób dziedzicznych, a nosicielem genu z defektem jest, co 25. osoba. Posiadanie go nie przekreśla szansy na zdrowe dziecko.
4 minuty czytania
NAJNOWSZE
-
Sztuczna inteligencja pomaga w operacjach oczu
31-letnia pacjentka niekwalifikująca się wcześniej do zabiegu odzyskała doskonały wzrok dzięki wspartej przez sztuczną inteligencję operacji LASIK. Jednak technologia SI ma dużo większy potencjał we wspieraniu diagnostyki i chirurgii oka.
-
Mięśnie, ścięgna i więzadła w sporcie
Patronat Serwisu Zdrowie -
Diagnoza cukrzycy – jedna kropla krwi wystarczy!
-
Opiekę paliatywną warto rozpocząć jak najwcześniej
-
Pacjent, lekarz i nauka – razem czy obok siebie?
Patronat Serwisu Zdrowie