-
Ubytek słuchu - niewidzialna niepełnosprawność
Słyszymy coraz gorzej, a do 2050 roku jedna na cztery osoby będzie żyć z pewnym stopniem ubytku słuchu. W Polsce niedosłuch i inne problemy ze słuchem dotyczą 6 proc. populacji.
5 minut czytania -
Rusza akcja bezpłatnych badań słuchu
Odsetek seniorów cierpiących na problemy ze słuchem jest alarmujący. Boryka się z nimi aż 51 proc. Polaków po 60. roku życia, a większość z nich pierwszy raz udaje się na wizytę do specjalisty dopiero po 65. roku życia.
3 minuty czytania -
Utrata słuchu powoduje większe zmęczenie
Utrata słuchu to nie tylko utrudniony kontakt z otoczeniem, ale też… większe zmęczenie. Specjaliści tłumaczą, że dzieje się tak ze względu na wytężony wysiłek umysłowy, który potrzebujemy na to, by usłyszeć i zrozumieć komunikat słuchowy.
2 minuty czytania -
Świat ciszy – takie karty się w życiu dostało
Implant w uchu odkrył przed nimi dźwięki, które przestali słyszeć lub w ogóle od urodzenia nie mieli szans wychwycić z otoczenia. Uczyli się z opóźnieniem mowy i świata dźwięków. Niektóre z nich, jak brzdęk sztućca o metalowy zlew, były nieprzyjemne, a inne stały się „kompletne” np. muzyka - w końcu bez przerw na ciszę. Dlaczego stracili słuch i co dało im wszczepienie implantu?
12 minut czytania -
Masz cukrzycę? Badaj słuch!
Wśród najczęściej występujących powikłań cukrzycowych wymienia się choroby układu sercowo-naczyniowego, niewydolność nerek, pogorszenie lub utratę wzroku czy stopę cukrzycową. Warto wiedzieć, że uszkodzenie słuchu także należy do częstych jej powikłań: u osób z cukrzycą występuje ponad dwukrotnie częściej niż u osób bez tego schorzenia. Dowiedz się, czy można się przed nim chronić.
3 minuty czytania -
Poznaj powód, by do samolotu nie wsiadać z chorymi zatokami
Wakacje, więc wielu z nas ma w planie podróż samolotem. Nagła infekcja górnych dróg oddechowych albo przewlekły stan zapalny zatok to problemy, które mogą poważnie skomplikować podniebą podróż. Zwłaszcza podczas zniżania się samolotu do lądowania w razie infekcji można doznać urazu ciśnieniowego.
4 minuty czytania -
Niedosłuch seniora trzeba leczyć
Wraz z wiekiem coraz więcej osób ma kłopoty ze słuchem - po 70. r. ż. niemal 75 proc. To nie tylko problem z dogadaniem się - niedosłuch zwiększa ryzyko depresji, zaburzeń pamięci i funkcji poznawczych!
5 minut czytania -
Fakty o badaniach słuchu u noworodków
Poważne wady słuchu występują u ok. 2 - 4 noworodków na 1000. Jednak wszystkie nowo narodzone dzieci są badane pod kątem uszkodzenia słuchu. Wyłapanie problemów na tym etapie pozwala często zapewnić dobry rozwój dziecka.
2 minuty czytania -
Słuch dziecka. Czujność trzeba zachowywać latami
Noworodek ma dobry słuch? Super! Nie uśpij jednak czujności. Foniatra dr Joanna Ratyńska radzi, na co zwracać uwagę w rozwoju dziecka, by nie przeoczyć problemów ze słuchem i dać szansę na harmonijny rozwój malucha.
Dr Joanna Ratyńska, audiolog i foniatra6 minut czytania -
Rodzicom trudno zauważyć, że ich dziecko źle słyszy
Ponad dwie trzecie rodziców nie zauważyło, że ich dziecko gorzej słyszy - wynika z przesiewowych badań słuchu u uczniów. Problemy ze słuchem wykryto u co piątego, szóstego dziecka.
4 minuty czytania
NAJNOWSZE
-
Wysokie dawki witaminy D3 nie poprawiają wyników leczenia raka jelita grubego
Od wielu lat toczą się dyskusje nad wpływem witaminy D3 na wyniki leczenia raka jelita grubego. Ostatnie ustalenia naukowe gaszą entuzjazm wywołany wcześniejszymi doniesieniami. Wyniki badania SOLARIS wskazują, że dużej dawki witaminy D3 nie można zalecać jako leczenia pacjentów z nieleczonym przerzutowym rakiem jelita grubego.
-
Milowy krok – przeszczep gałki ocznej
-
Przezroczyste nakładki zamiast aparatu
-
Osoby z niepełnosprawnością – pracownicy, na których czeka rynek
Patronat Serwisu Zdrowie -
Insulinooporność to synonim nadwagi lub otyłości, a nie choroba