Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
14.11.2023 , 13:54 Aktualizacja: 15.11.2023, 16:49

Utrata słuchu powoduje większe zmęczenie  

Monika Grzegorowska

Utrata słuchu to nie tylko utrudniony kontakt z otoczeniem, ale też… większe zmęczenie. Specjaliści tłumaczą, że dzieje się tak ze względu na wytężony wysiłek umysłowy, który potrzebujemy na to, by usłyszeć i zrozumieć komunikat słuchowy. 

zdj. M.Kmiciński zdj. M.Kmiciński

Aktywność i komunikacja osób z uszkodzeniem słuchu może być wyczerpująca, a to dlatego, że muszą one angażować więcej zasobów mentalnych w rozumienie mowy i kompensować pogorszone sygnały słuchowe. Zwiększony wysiłek słuchowy potęguje zmęczenie w życiu codziennym. 

Zrozumienie związku między utratą słuchu a zmęczeniem jest ważne dla poprawy codziennego funkcjonowania osób z ubytkiem słuchu. Może także pomóc w zapobieganiu skutkom zdrowotnym. A trzeba wiedzieć, że problemy ze słyszeniem – oprócz samego niedosłuchu - mają wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Mogą bowiem powodować spadek sprawności umysłowej, pogorszenie pamięci, a nawet większe ryzyko demencji. Uczucie pominięcia w rozmowach pogarsza życie towarzyskie i może powodować wycofywanie się z aktywności – to zaś odbija się na kondycji mózgu, który potrzebuje nieustannej stymulacji. To wszystko sprawia, że obniża się jakość życia osoby z niedosłuchem.  

Choć niedosłuch może pojawić się niezależnie od wieku, najczęściej jednak dotyczy osób starszych. Wyniki badań grup osób w podeszłym wieku wskazują, że w przybliżeniu 25 proc. populacji w wieku 65–74 lat i 60–70 proc. osób powyżej 75. roku życia cierpi z powodu presbyacusis (głuchoty starczej). 

Z  raportu opracowanego w 2019 roku dla Hear-it AISBL przez Emeritę Bridget Shield z Brunel University w Londynie wynika, że w Unii Europejskiej żyje 34,4 miliona dorosłych osób z ubytkiem słuchu powodującym ich niepełnosprawność. Dwie osoby na trzy nie przeciwdziałają skutkom utraty słuchu, oznacza to, że 22,6 miliona osób gorzej słyszy. 

Uszkodzenie słuchu związane z wiekiem jest stopniowym procesem, który zazwyczaj trwa kilka lat. W związku z tym można przyzwyczaić się do niedogodności lub nie zauważać zmian związanych ze słyszeniem. Jednak w miarę jak pogarsza się słuch, coraz trudniej jest rozumieć i lokalizować otaczające  dźwięki. Nieleczony niedosłuch, bez względu na jego stopień, sprawia, że mózg traci stopniowo zdolność przetwarzania informacji. Jest to spowodowane brakiem stymulacji dźwiękowej. Specjaliści ostrzegają, że im dłużej chory zwleka z rozpoczęciem leczenia, tym trudniej jego mózgowi nadawać sens dźwiękom.  

Co zatem robić? 

  • Informować innych o swoich trudnościach w słyszeniu 
  • Patrzeć na rozmówcę 
  • Poprosić młodsze pokolenie o pomoc w opanowaniu nowych technologii komunikacyjnych  
  • Dopytywać o kluczowe informacje 
  • Spróbować poszerzyć sieć kontaktów społecznych (uniwersytet trzeciego wieku, zajęcia dla seniorów, pielęgnowanie hobby, telefony do dawnych przyjaciół, kontakty z sąsiadami itp.) 
  • Zachować poczucie humoru.  

Warto też wiedzieć, że nie ma skutecznej farmakoterapii uszkodzeń słuchu związanych z wiekiem i jedyną formą terapii, a zarazem rehabilitacji tej niepełnosprawności, jest stosowanie aparatów słuchowych. 

Źródło: 

JAMA Otolaryngol. 2023;149(8):758-760. doi:10.1001/jamaoto.2023.1328 

https://www.wadasluchu.org/wp-content/uploads/2021/03/sluch_seniora_2020-e-book-popr-isbn.pdf 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33390065/ 

 

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl 

 

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3502

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.