Utrata słuchu powoduje większe zmęczenie  

Utrata słuchu to nie tylko utrudniony kontakt z otoczeniem, ale też… większe zmęczenie. Specjaliści tłumaczą, że dzieje się tak ze względu na wytężony wysiłek umysłowy, który potrzebujemy na to, by usłyszeć i zrozumieć komunikat słuchowy. 

zdj. M.Kmiciński
zdj. M.Kmiciński

Aktywność i komunikacja osób z uszkodzeniem słuchu może być wyczerpująca, a to dlatego, że muszą one angażować więcej zasobów mentalnych w rozumienie mowy i kompensować pogorszone sygnały słuchowe. Zwiększony wysiłek słuchowy potęguje zmęczenie w życiu codziennym. 

Zrozumienie związku między utratą słuchu a zmęczeniem jest ważne dla poprawy codziennego funkcjonowania osób z ubytkiem słuchu. Może także pomóc w zapobieganiu skutkom zdrowotnym. A trzeba wiedzieć, że problemy ze słyszeniem – oprócz samego niedosłuchu - mają wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Mogą bowiem powodować spadek sprawności umysłowej, pogorszenie pamięci, a nawet większe ryzyko demencji. Uczucie pominięcia w rozmowach pogarsza życie towarzyskie i może powodować wycofywanie się z aktywności – to zaś odbija się na kondycji mózgu, który potrzebuje nieustannej stymulacji. To wszystko sprawia, że obniża się jakość życia osoby z niedosłuchem.  

Choć niedosłuch może pojawić się niezależnie od wieku, najczęściej jednak dotyczy osób starszych. Wyniki badań grup osób w podeszłym wieku wskazują, że w przybliżeniu 25 proc. populacji w wieku 65–74 lat i 60–70 proc. osób powyżej 75. roku życia cierpi z powodu presbyacusis (głuchoty starczej). 

Z  raportu opracowanego w 2019 roku dla Hear-it AISBL przez Emeritę Bridget Shield z Brunel University w Londynie wynika, że w Unii Europejskiej żyje 34,4 miliona dorosłych osób z ubytkiem słuchu powodującym ich niepełnosprawność. Dwie osoby na trzy nie przeciwdziałają skutkom utraty słuchu, oznacza to, że 22,6 miliona osób gorzej słyszy. 

Uszkodzenie słuchu związane z wiekiem jest stopniowym procesem, który zazwyczaj trwa kilka lat. W związku z tym można przyzwyczaić się do niedogodności lub nie zauważać zmian związanych ze słyszeniem. Jednak w miarę jak pogarsza się słuch, coraz trudniej jest rozumieć i lokalizować otaczające  dźwięki. Nieleczony niedosłuch, bez względu na jego stopień, sprawia, że mózg traci stopniowo zdolność przetwarzania informacji. Jest to spowodowane brakiem stymulacji dźwiękowej. Specjaliści ostrzegają, że im dłużej chory zwleka z rozpoczęciem leczenia, tym trudniej jego mózgowi nadawać sens dźwiękom.  

Co zatem robić? 

  • Informować innych o swoich trudnościach w słyszeniu 
  • Patrzeć na rozmówcę 
  • Poprosić młodsze pokolenie o pomoc w opanowaniu nowych technologii komunikacyjnych  
  • Dopytywać o kluczowe informacje 
  • Spróbować poszerzyć sieć kontaktów społecznych (uniwersytet trzeciego wieku, zajęcia dla seniorów, pielęgnowanie hobby, telefony do dawnych przyjaciół, kontakty z sąsiadami itp.) 
  • Zachować poczucie humoru.  

Warto też wiedzieć, że nie ma skutecznej farmakoterapii uszkodzeń słuchu związanych z wiekiem i jedyną formą terapii, a zarazem rehabilitacji tej niepełnosprawności, jest stosowanie aparatów słuchowych. 

Źródło: 

JAMA Otolaryngol. 2023;149(8):758-760. doi:10.1001/jamaoto.2023.1328 

https://www.wadasluchu.org/wp-content/uploads/2021/03/sluch_seniora_2020-e-book-popr-isbn.pdf 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33390065/ 

 

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl 

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Podróżowanie w ciąży – co warto wiedzieć?

    Kobieta w ciąży może bezpiecznie podróżować. Należy jednak pamiętać, że ciąża to nie czas na eksperymenty. Wyjazd trzeba odpowiednio zaplanować i omówić z lekarzem prowadzącym. W podróż warto zabrać ze sobą kartę ciąży i zdrowy rozsądek.

  • Osoby z niepełnosprawnością – pracownicy, na których czeka rynek

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Uwaga, wścieklizna!

  • Ratownik medyczny: na polu walki nikt się nie przejmuje bakteriami

  • Dekalog zdrowych piersi

  • Nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko drugiego nowotworu

    Osoby z nadwagą lub otyłością mają zwiększone ryzyko wystąpienia określonych nowotworów, między innymi raka trzonu macicy, trzustki, jelita grubego oraz dróg żółciowych. Większe jest też prawdopodobieństwo drugiego nowotworu pierwotnego – wynika z badania opublikowanego w JAMA Network Open.

  • Insulinooporność to synonim nadwagi lub otyłości, a nie choroba

  • Praca na stojąco przy biurku jednak szkodliwa dla zdrowia