Tag:
  • Envato

    20 listopada Światowy Dzień POChP pod hasłem „Poznaj funkcję swoich płuc”

    Materiał promocyjny

    Światowy Dzień POChP to globalna inicjatywa, która odbywa się co roku w listopadzie. Celem tego wydarzenia jest zwrócenie uwagi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), która nadal pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie, mimo że dużo wiadomo na temat sposobów jej zapobiegania, a przypadku wykrycia - sposobów leczenia.

    7 minut czytania
  • zdj. Angelini Pharma

    Akcja społeczna „Przywracamy oddech” Angelini Pharma Polska

    Materiał promocyjny

    Zakończyły się bezpłatne badania spirometryczne, które w ramach akcji społecznej w pięciu polskich miastach przeprowadziła firma farmaceutyczna Angelini Pharma Polska. Przebadano aż 492 pacjentów w wieku od 20 do 86 lat. Ponad 20 proc. z nich wymagało pilnej konsultacji lekarza pulmonologa i dalszej, szerszej diagnostyki.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP/M. Kmieciński

    POChP - poważna, ale lekceważona choroba płuc

    Ponad 6 mln osób w Polsce choruje na choroby płuc, z czego ponad 2 mln na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Szacuje się, że do 2030 r. będzie ona trzecią przyczyną zgonów na świecie. Ok. 90 proc. chorych to byli lub obecni palacze tytoniu. Jednak świadomość tego, że duszności i kaszel mogą świadczyć o POChP, zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy, jest bardzo niska - dlatego Polska Koalicja Zdrowe Płuca podjęła działania na rzecz skutecznej walki z POChP.

    5 minut czytania
  • Źródło: Shutterstock

    15 listopada – Światowy Dzień POChP. „Oddychanie to życie – działaj wcześniej”

    Co roku w połowie listopada obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). Z uwagi na światowy zasięg występowania tej choroby, jej znaczenie społeczne, stale niezaspokojone potrzeby i cele leczenia – inicjatywa ta gromadzi ekspertów i pacjentów, aby o POChP mówić jak najgłośniej. Tegoroczne hasło dnia brzmi „Oddychanie to życie – działaj wcześniej”. Celem jest podkreślenie znaczenia wczesnego zadbania o zdrowie płuc, wczesnego rozpoznania choroby i wczesnej interwencji medycznej, w tym zmniejszania ryzyka zaostrzeń. Ich właściwa identyfikacja nadal stanowi istotne wyzwanie.

    6 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    POChP: terapia tej choroby to nie tylko leki

    Niestety, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc nie można wyleczyć, ale można znacząco poprawić sobie komfort życia i spowolnić przebieg tej choroby. Im wcześniej zostanie wykryta, tym lepsze rokowanie. Sprawdź, co sprawia, że pacjent ma duży wpływ na to, czy rozwój POChP zostanie u niego spowolniony.

    6 minut czytania
  • Fot. PAP

    Noszenie maseczek przez chorych na POChP to absolutna konieczność

    Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to niezwykle groźny czynnik ryzyka zakażenia nowym koronawirusem, dlatego chorujące na nią osoby muszą wyjątkowo na siebie uważać: w ich przypadku konieczna jest izolacja środowiskowa oraz bezwzględne noszenie maseczek.

    2 minuty czytania
  • Fot. PAP

    Noszenie maseczek a astma i POChP

    Osoby chorujące na przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak astma i POChP mogą nosić maseczki zasłaniające nos i usta nie obawiając się o problemy z oddychaniem, choć powinny przestrzegać prawidłowych zasad zarówno ich noszenia, jak i zdejmowania. Maseczek nie powinni nosić pacjenci z ciężką niewydolnością oddechową, do której może dojść nie tylko z powodu astmy czy POChP.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP

    Kto choruje na raka płuca?

    To największy kiler wśród nowotworów, zarówno ze względu na częstość występowania, jak i umieralność. Prestiżowe pismo NEJM doniosło właśnie, że w USA rośnie występowanie raka płuca u młodych kobiet, przy czym nie da się tego wyjaśnić paleniem tytoniu.

    4 minuty czytania
  • Fot. PAP

    Ryzyko POChP powstaje już w okresie noworodkowym

    POChP to przede wszystkim choroba palaczy – stanowią 80 proc. pacjentów z tą dolegliwością. Są też inne czynniki ryzyka sięgające nawet niemowlęctwa.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP

    Sprawdź swoje płuca. Zrób spirometrię!

    Jeśli masz kaszel, duszność, świsty podczas oddychania, możesz mieć poważną chorobę układu oddechowego. Od 25 do 30 września można za darmo sprawdzić stan swoich płuc, robiąc w wielu ośrodkach w Polsce za darmo spirometrię.

    3 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • AdobeStock/Halfpoint

    Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

    Jednym ze sposobów pomocy osobom z poważną otyłością są operacje bariatryczne, które polegają na zmniejszeniu objętości żołądka lub zmianie przebiegu przewodu pokarmowego. Stosowane metody są coraz lepsze, a naukowcy coraz dokładniej analizują długotrwałe skutki takich zabiegów. W większości efekty są pozytywne – wynika z badań.

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Ludzkie ciało z termostatem

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

  • Dieta planetarna wydłuża życie

  • AdobeStock

    Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

    Mamy coraz więcej dowodów na to, że produktywność pracowników jest bezpośrednio związana ze zdrową dietą i regularnymi ćwiczeniami. Tymczasem pracodawcy, choć podejmują pewne działania, by promować aktywność fizyczną u swoich pracowników, nie robią tego ze zbyt dużym zaangażowaniem.

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

  • Klimatyzacja w czasie upału. Mieć czy nie mieć?

Serwisy ogólnodostępne PAP