Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
20.11.2020 , 10:55 Aktualizacja: 26.11.2020, 18:18

Noszenie maseczek przez chorych na POChP to absolutna konieczność

Monika Grzegorowska

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to niezwykle groźny czynnik ryzyka zakażenia nowym koronawirusem, dlatego chorujące na nią osoby muszą wyjątkowo na siebie uważać: w ich przypadku konieczna jest izolacja środowiskowa oraz bezwzględne noszenie maseczek.

Fot. PAP Fot. PAP

Chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc mają zdecydowanie większą ekspresję enzymu konwertującego angiotensynę w płucach, który jest receptorem także dla wirusa SARS Cov-2. 

- To oznacza, że POChP jest jak otwarte wrota dla wirusa. Nie tylko zwalczanie wirusa u tych chorych jest upośledzone, ale zarażenie jakimkolwiek wirusem – czy to jest SARS-CoV-2, grypa czy retrowirus – oznacza znacznie cięższy przebieg choroby – tłumaczy prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Ryzyko zachorowania na COVID-19 jest u takich osób sześć razy większe, a ryzyko trafienia z ciężką postacią choroby do oddziału intensywnej terapii aż siedemnaście razy większe, w porównaniu do populacji osób zdrowych.

O czym muszą więc pamiętać chorzy na POChP w czasie pandemii?

  • Aby przyjmować dalej zalecane leki i przestrzegać wszystkich dotychczasowych zaleceń dotyczących postępowania niefarmakologicznego (m.in. nie palić papierosów). Pandemia nic w tych kwestiach nie zmienia.
  • Aby pozostać w izolacji środowiskowej. Zachowanie dystansu społecznego w przypadku tych chorych jest konieczne. 
  •  Aby bezwzględnie używać maseczek. „Nie ma mowy o ich zdejmowaniu! Jedyne wskazanie do niestosowania masek to klaustrofobia lub ostre psychozy, czyli wskazania psychiatryczne. Chory na POChP absolutnie nie powinien jej zdejmować, bo one chronią go przed zakażeniem” – podkreśla specjalista.
  •  Aby zaszczepić się przeciwko grypie i przeciwko pneumokokom – te szczepienia skutecznie chronią chorych na POChP przed groźnymi zaostrzeniami choroby i powikłaniami.
  •  Aby mimo izolacji utrzymywać regularną aktywność fizyczną. 
  •  Aby leczyć choroby współistniejące (nie doprowadzać do ich zaostrzenia).
  •  Aby dbać o swoją ogólną kondycję.


Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródło:  

Konferencja prasowa „Światowy Dzień POChP”, zorganizowana 18 listopada 2020 r. w ramach kampanii „Płuca Polski”. 
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1872

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.