Tag:
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Uchodźcy i migranci - chorzy i straumatyzowani

    Niemal 300 milionów osób na świecie nie mieszka w kraju swojego pochodzenia. Migrują za pracą, bliskimi, lepszymi warunkami życia. Przynajmniej 35 milionów osób na całym świecie nie wybrało swojego losu: to uchodźcy, których z własnego kraju wypędziły wojny, prześladowania lub katastrofy naturalne. Stan ich zdrowia bywa zatrważający. Dziś, 18 grudnia - Międzynarodowy Dzień Migrantów.

    3 minuty czytania
  • dr Svitlana Borysenko, lekarz rodzinny  z Ukrainy; fot. WHO

    Nie chodzi tylko o to, że mówimy tym samym językiem

    Uchodźcy, którzy są pracownikami ochrony zdrowia i mediatorami kulturowymi, odgrywają szczególną rolę w zaspakajaniu potrzeb zdrowotnych społeczności uchodźczych.

    6 minut czytania
  • Fot. PAP/M. Kmieciński

    Szczepienia dla dzieci uchodźców – ważne informacje

    Szczepienia dla dzieci uchodźców są bezpłatne i obowiązuje je polski kalendarz szczepień. Brakujące można szybko uzupełnić. Pediatra dr n. med. Alicja Karney z Instytutu Matki i Dziecka, ekspertka kampanii „Powiedz TAK szczepieniom”, wyjaśnia, dlaczego warto zachęcać naszych gości do szczepień.

    dr n. med. Alicja Karney, pediatra, i Monika Grzegorowska
    7 minut czytania
  • Infografika

    Adresy i telefony dla przyjaciół z Ukrainy

    Sytuacja wojny u naszych wschodnich sąsiadów bardzo nas wszystkich poruszyła. Po spontanicznych akcjach zbierania ubrań i żywności, organizowaniu noclegu dla przybywających do naszego kraju uchodźców, przyszedł czas na bardziej zorganizowaną pomoc medyczną i psychologiczną. Poniżej zebraliśmy dla was przydatne adresy i telefony.

    5 minut czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

    Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy