-
Ruszają szczepienia przeciw COVID-19
Jesień to czas infekcji układu oddechowego. Szczepienia przeciw grypie już trwają, teraz ruszają przeciw COVID-19. Warto to zrobić w czasie jednej wizyty w punkcie szczepień - w przychodni lub aptece. Eksperci zapewniają, że to zupełnie bezpieczne.
3 minuty czytania -
Lekarze PPOZ: szczepionek brak; MZ: dojechały kolejne, i na tym nie koniec
Od środy ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 preparatem Nuvaxovid zaktualizowanym pod dominujący podwariant koronawirusa XBB.1.5 (kraken). Lekarze PPOZ zwrócili jednak uwagę, że w tych szczepionek po prostu brakuje. Dlatego apelują o poinformowanie opinii publicznej o tej sytuacji i przekazanie placówkom harmonogramu planowanych dostaw. Rzecznik MZ uspokaja, że do Polski dotarła kolejna transza i na tym nie koniec.
3 minuty czytania -
Szczepienia przeciw COVID-19 - kluczowe informacje
Szczepienia to najlepsza forma walki z chorobami infekcyjnymi i zapobiegania im, w tym ostrym wirusowym chorobom układu oddechowego takim jak COVID-19. Dzięki nim można w znaczący sposób ograniczyć szerzenie się infekcji, co w przypadku wirusa SARS-CoV-2 ma bardzo duże znaczenie z uwagi na długi okres zakaźności. Dowiedz się więcej na temat szczepienia przeciwko COVID-19.
3 minuty czytania -
COVID-19 obecnie: czy będą nowe szczepionki?
Firmy pracują nad preparatami przeciwko nowym wariantom koronawirusa. Według FDA mają one uwzględniać nowe typu szczepu Omikron, tak aby mogły działać jesienią. Eksperci mają różne wątpliwości, a prognozy odnośnie rozwoju sytuacji obarczone są niepewnością.
5 minut czytania -
Czy można jednocześnie zaszczepić się przeciw grypie i COVID-19?
To FAKT! Wraz z nadejściem sezonu jesienno-zimowego znacznie wzrosło ryzyko zachorowania na grypę i COVID-19. Dlatego medycy rekomendują jak najszybsze zaszczepienie się przeciwko obydwu chorobom – zwłaszcza tym, którzy należą do grup podwyższonego ryzyka, np. z powodu wieku, chorób przewlekłych czy też wykonywanego zawodu. Co istotne, obecnie można przyjąć obydwie szczepionki w czasie tej samej wizyty w punkcie szczepień!
2 minuty czytania -
70 proc. dorosłych w UE zaszczepionych, niektórzy wkrótce przyjmą trzecią dawkę
70 proc. w pełni zaszczepionych osób w całej Unii Europejskiej – podała w tym tygodniu Komisja Europejska. W Polsce ten odsetek to 58 proc. Tym samym w UE jest ponad 256 mln dorosłych w pełni zaszczepionych, w tym w Polsce – ponad 18 820 milionów. Eksperci przypominają: pandemia się nie skończyła i warto, by decyzję o szczepieniu podjęli ci, którzy nadal tego nie zrobili. Szczepionek nie zabraknie, a niektórzy mają już wystawione skierowanie na trzecią dawkę.
3 minuty czytania -
Szczepienie przeciw COVID-19: staranna kwalifikacja i dobre przygotowanie to podstawa!
Wiele osób obawia się niepożądanych odczynów poszczepiennych, czyli tzw. NOP-ów. Lekarze uspokajają jednak, że związane z nimi ryzyko można zminimalizować, m.in. poprzez odpowiednie przygotowanie się do przyjęcia szczepionki, a także odpowiedzialne postępowanie po zabiegu. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
7 minut czytania -
Pandemia COVID-19: widać już światełko w tunelu?
Trzecia fala epidemii w Polsce znalazła się już w odwrocie, ale na poluzowanie obostrzeń i powrót do normalności będziemy jeszcze musieli trochę zaczekać. Jak długo? I od czego to w największym stopniu zależy? Sprawdź, co na ten temat sądzi prof. Andrzej M. Fal z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
7 minut czytania -
Czy koronawirus wymyka się nam spod kontroli?
W rocznicę wykrycia pierwszego potwierdzonego przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce nie jesteśmy wcale w dużo lepszej sytuacji niż w marcu 2020 r. Co prawda dysponujemy już szczepionkami, ale tempo szczepień jest zbyt wolne, przez co wirus, dzięki mutacjom, może wymknąć się nam spod kontroli – ostrzega prof. Andrzej M. Fal z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWIA w Warszawie.
10 minut czytania
NAJNOWSZE
-
Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?
Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska Ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, Krajowa konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
-
Kiedy zacząć myć zęby dziecku?
-
Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne
-
Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów
-
"Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?