Lekarze PPOZ: szczepionek brak; MZ: dojechały kolejne, i na tym nie koniec 

Od środy ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 preparatem Nuvaxovid zaktualizowanym pod dominujący podwariant koronawirusa XBB.1.5 (kraken). Lekarze PPOZ zwrócili jednak uwagę, że w tych szczepionek po prostu brakuje. Dlatego apelują o poinformowanie opinii publicznej o tej sytuacji i przekazanie placówkom harmonogramu planowanych dostaw. Rzecznik MZ uspokaja, że do Polski dotarła kolejna transza i na tym nie koniec.

Rys. S. Salamon
Rys. S. Salamon

Od środy osoby mające 12 lat i więcej mogą szczepić się w przychodniach oraz aptekach nowym wariantem szczepionki przeciw COVID-19. Dostępna jest szczepionka Nuvaxovid (firmy Novavax). Preparat ten można stosować jako dawkę podstawową szczepienia przeciw COVID-19 (dwie dawki w odstępie 3 tygodni) lub jako kolejną dawkę przypominającą (jeśli od poprzedniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy). W Polsce w pierwszym dniu dostępności szczepionki (dane z godziny 16.00) zaszczepionych zostało 3067 osób, a zarejestrowało na szczepienie 69 710 pacjentów. 

W środę do Polski dotarło 210 tys. tych szczepionek. Jednak w czwartek lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) zwrócili uwagę, że tych preparatów faktycznie w przychodniach i punktach szczepień brakuje. Dlatego zaapelowali do Ministerstwa Zdrowia o poinformowanie pacjentów o tej sytuacji, a placówki o harmonogramie planowanych dostaw. Wyjaśnili dalej, że 6 grudnia w komunikacie o dostępności szczepionek resort przekazał lekarzom rodzinnym, że dostępne w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) szczepionki Novavax-Nuvaxovid XBB.1.5 zostały wyczerpane, ale w najbliższym czasie powinna odbyć się kolejna dostawa. Placówki powinny być o tym poinformowane za pośrednictwem PUE. Niemniej jednak Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), w piśmie do MZ zwróciła uwagę, że „sytuacja braku szczepionek przy jednoczesnej akcji medialnej skutkuje ogromną liczbą telefonów i zapytań pacjentów, co utrudnia bieżącą pracę placówek“. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Nie tylko seniorzy są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19

W mass mediach wiele jest komunikatów do starszych osób, by szczególnie na siebie uważały w związku ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu infekcji wywoływanej przez nowego koronawirusa. I słusznie! Takich grup ryzyka jest jednak więcej. Dowiedz się, kto się w nich znajduje. 

Rzeczniczka prasowa MZ Iwona Kania poproszona przez PAP o komentarz do tej sprawy  poinformowała, że w czwartek do Polski dojechała kolejna transza - 200 tys. szczepionek. Zaznaczyła, że Polska prowadzi negocjacje dotyczące kolejnych zakupów. Nie przekazała jednak szczegółów "ze względu na dobro negocjacji i ich korzystne warunki". Równocześnie zapewniła, że ministerstwo "monitoruje sytuację i kolejne transze szczepionek będą do Polski docierały".

COVID-19: kto powinien się zaszczepić?

Ministerstwo Zdrowia zaleca przyjęcie szczepionki zaktualizowanej dla podwariantu XBB.1.5 jako kolejnej dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 osobom w wieku 60 lat i powyżej; pacjentom, którzy mają osłabiony układ odpornościowy lub choroby współistniejące, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19; pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym. Dla pacjentów są one bezpłatne, a koszt (kwalifikacja do szczepienia i jego wykonanie) finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Pacjenci na szczepienie mogą zapisać się w przychodni, aptece lub zrobić to poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta lub e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl. Mogą również zadzwonić na  infolinię 989 (godz.7:00-20.00). E-skierowanie wystawione jest w systemie automatycznie.

Liczba zakażeń w Polsce od początku epidemii (4 marca 2020 r.) przekroczyła już 6,5 mln, a w wyniku COVID-19 umarło 119 879 osób. Jeśli chodzi o statystykę dzienną, to z informacji przekazanych w piątek przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że zakażone koronawirusem zostały 2954 osoby (w tym ponownie 839). Zmarło 8 pacjentów. Wykonano blisko 6 tys. testów na wykrycie SARS-CoV-2.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródło:

Komunikat MZ nt. szczepień w sezonie 2023/2024:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ministra-zdrowia-w-sprawie-realizacji-szczepien-przeciw-covid-19-w-sezonie-20232024

Depesza z Serwisu PAP:

https://www.pap.pl/aktualnosci/dostawy-szczepionek-przeciwko-wariantowi-kraken-nowe-informacje
 

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Polio: to ta choroba okaleczyła Fridę Kahlo… Czy może wrócić?

    Wizerunek znanej malarki kojarzy się z długimi spódnicami. Pod nimi skrywała defekt ciała, który pojawił się po przebyciu w dzieciństwie zakaźnej choroby – poliomyelitis. Wywołuje ją podstępny wirus. W Europie praktycznie już nie występuje; jednak w listopadzie w próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie wykryto zmutowanego wirusa. Główny Inspektor Sanitarny określił, że to "sytuacja alertowa", choć niegroźna dla osób zaszczepionych.

  • PAP/M. Kmieciński

    Ruszają szczepienia przeciw COVID-19

    Jesień to czas infekcji układu oddechowego. Szczepienia przeciw grypie już trwają, teraz ruszają przeciw COVID-19. Warto to zrobić w czasie jednej wizyty w punkcie szczepień - w przychodni lub aptece. Eksperci zapewniają, że to zupełnie bezpieczne.

  • AdobeStock

    Jesteś w ciąży? Zaszczep się przeciw krztuścowi

    Szczepienie przeciw krztuścowi chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia. Od dziś (15 października 2024 r.) ciężarne mogą bezpłatnie zaszczepić się w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Skuteczna broń w walce z pneumokokami

    Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych, a co gorsza - stają się oporne na antybiotyki. To właśnie te drobnoustroje doprowadzają m.in. do zapalenia płuc. A można się zaszczepić i zyskać dobrą ochronę.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Brukiew: zdrowy symbol strasznych czasów

    Brukiew jest niskokaloryczna i sycąca, ma niskie IG, mnóstwo makro i mikroelementów, a także przeciwnowotworowe glukozynolany. Mimo to Polacy niemal jej nie jadają, bo wciąż jest postrzegana jako symbol biedy i wojny. 

  • Halitoza – oddech, który nie pachnie miętą

  • Gdy mleko kobiece staje się darem

  • Kotlet sojowy kontra schabowy

  • Dlaczego pamięć płata nam figle

  • AdobeStock/motortion

    Atak paniki to jak utrata zmysłów

    Atak paniki to reakcja organizmu na przeciążenie stresem, nadmiarem bodźców lub traumatycznych przeżyć sprzed lat. Może być też objawem choroby somatycznej. Jeżeli takie intensywne napady lęku nawracają, lepiej zgłosić się po pomoc do specjalisty. Mamy dziś wiele możliwości, by pomóc w takiej sytuacji - mówi psychiatra dr n. med. Ewa Drozdowicz-Jastrzębska, Kierownik Poradni Nerwic i Lęku w Poradni Dialog.

  • Lek na potencję – okazjonalnie, nie regularnie

  • Melatonina nie tylko na sen. To hormon regeneracji