Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
08.12.2023 , 15:32 Aktualizacja: 11.12.2023, 10:59

Lekarze PPOZ: szczepionek brak; MZ: dojechały kolejne, i na tym nie koniec 

Klaudia Torchała

Od środy ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 preparatem Nuvaxovid zaktualizowanym pod dominujący podwariant koronawirusa XBB.1.5 (kraken). Lekarze PPOZ zwrócili jednak uwagę, że w tych szczepionek po prostu brakuje. Dlatego apelują o poinformowanie opinii publicznej o tej sytuacji i przekazanie placówkom harmonogramu planowanych dostaw. Rzecznik MZ uspokaja, że do Polski dotarła kolejna transza i na tym nie koniec.

Rys. S. Salamon Rys. S. Salamon

Od środy osoby mające 12 lat i więcej mogą szczepić się w przychodniach oraz aptekach nowym wariantem szczepionki przeciw COVID-19. Dostępna jest szczepionka Nuvaxovid (firmy Novavax). Preparat ten można stosować jako dawkę podstawową szczepienia przeciw COVID-19 (dwie dawki w odstępie 3 tygodni) lub jako kolejną dawkę przypominającą (jeśli od poprzedniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy). W Polsce w pierwszym dniu dostępności szczepionki (dane z godziny 16.00) zaszczepionych zostało 3067 osób, a zarejestrowało na szczepienie 69 710 pacjentów. 

W środę do Polski dotarło 210 tys. tych szczepionek. Jednak w czwartek lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) zwrócili uwagę, że tych preparatów faktycznie w przychodniach i punktach szczepień brakuje. Dlatego zaapelowali do Ministerstwa Zdrowia o poinformowanie pacjentów o tej sytuacji, a placówki o harmonogramie planowanych dostaw. Wyjaśnili dalej, że 6 grudnia w komunikacie o dostępności szczepionek resort przekazał lekarzom rodzinnym, że dostępne w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) szczepionki Novavax-Nuvaxovid XBB.1.5 zostały wyczerpane, ale w najbliższym czasie powinna odbyć się kolejna dostawa. Placówki powinny być o tym poinformowane za pośrednictwem PUE. Niemniej jednak Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), w piśmie do MZ zwróciła uwagę, że „sytuacja braku szczepionek przy jednoczesnej akcji medialnej skutkuje ogromną liczbą telefonów i zapytań pacjentów, co utrudnia bieżącą pracę placówek“. 

Rzeczniczka prasowa MZ Iwona Kania poproszona przez PAP o komentarz do tej sprawy  poinformowała, że w czwartek do Polski dojechała kolejna transza - 200 tys. szczepionek. Zaznaczyła, że Polska prowadzi negocjacje dotyczące kolejnych zakupów. Nie przekazała jednak szczegółów "ze względu na dobro negocjacji i ich korzystne warunki". Równocześnie zapewniła, że ministerstwo "monitoruje sytuację i kolejne transze szczepionek będą do Polski docierały".

COVID-19: kto powinien się zaszczepić?

Ministerstwo Zdrowia zaleca przyjęcie szczepionki zaktualizowanej dla podwariantu XBB.1.5 jako kolejnej dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 osobom w wieku 60 lat i powyżej; pacjentom, którzy mają osłabiony układ odpornościowy lub choroby współistniejące, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19; pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym. Dla pacjentów są one bezpłatne, a koszt (kwalifikacja do szczepienia i jego wykonanie) finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Pacjenci na szczepienie mogą zapisać się w przychodni, aptece lub zrobić to poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta lub e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl. Mogą również zadzwonić na  infolinię 989 (godz.7:00-20.00). E-skierowanie wystawione jest w systemie automatycznie.

Liczba zakażeń w Polsce od początku epidemii (4 marca 2020 r.) przekroczyła już 6,5 mln, a w wyniku COVID-19 umarło 119 879 osób. Jeśli chodzi o statystykę dzienną, to z informacji przekazanych w piątek przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że zakażone koronawirusem zostały 2954 osoby (w tym ponownie 839). Zmarło 8 pacjentów. Wykonano blisko 6 tys. testów na wykrycie SARS-CoV-2.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródło:

Komunikat MZ nt. szczepień w sezonie 2023/2024:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ministra-zdrowia-w-sprawie-realizacji-szczepien-przeciw-covid-19-w-sezonie-20232024

Depesza z Serwisu PAP:

https://www.pap.pl/aktualnosci/dostawy-szczepionek-przeciwko-wariantowi-kraken-nowe-informacje
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3559

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.