Szczepienia przeciw COVID-19 - kluczowe informacje

Szczepienia to najlepsza forma walki z chorobami infekcyjnymi i zapobiegania im, w tym ostrym wirusowym chorobom układu oddechowego takim jak COVID-19. Dzięki nim można w znaczący sposób ograniczyć szerzenie się infekcji, co w przypadku wirusa SARS-CoV-2 ma bardzo duże znaczenie z uwagi na długi okres zakaźności. Dowiedz się więcej na temat szczepienia przeciwko COVID-19.

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Gdzie można się zaszczepić przeciw COVID-19?

Szczepienia przeciwko COVID-19 realizowane są w punktach szczepień prowadzonych przez szpitale, przychodnie i apteki. Można się zaszczepić również w ponad 50 placówkach medycznych należących do LUX MED, funkcjonujących na terenie całego kraju. Dokładna mapa punktów, w których jest możliwe szczepienie COVID-19 (https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/szczepienia/szczepienia-przeciwko-covid-19), została udostępniona na stronie rządowej. Po wybraniu danego województwa wyświetla się lokalizacja wszystkich miejsc, w których można przyjąć szczepionkę.

Kto powinien zostać zaszczepiony przeciwko COVID-19?

Szczepionkę przeciwko COVID-19 finansuje NFZ, co oznacza, że jest bezpłatna. Powinna zostać podana dzieciom w wieku od ukończenia 5.roku życia, nastolatkom i dorosłym. Przeciwwskazaniem do szczepień przeciw COVID-19 jest ciężka reakcja alergiczna na którykolwiek składnik szczepionki i reakcja anafilaktyczna po podaniu wcześniejszej dawki preparatu. Szczepienie powinno zostać odłożone w czasie po uprzedniej konsultacji lekarskiej w przypadku ostrego przebiegu choroby zakaźnej z gorączką.

Jakie szczepionki przeciwko COVID-19 są dostępne w Polsce?

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Poznaj Wakefielda - guru ruchów antyszczepionkowych

Andrew Wakefield wyrasta na guru ruchów antyszczepionkowych. Uważaj, to były brytyjski lekarz, któremu udowodniono szereg naukowych fałszerstw i konflikt interesów, co przeczy jego twierdzeniom, że jest niezależny i bezstronny.

W krajach Unii Europejskiej dostępne są następujące szczepionki przeciwko COVID-19:

  • szczepionka mRNA Comirnaty (Pfizer-BioNTech) dla osób powyżej 5. roku życia;
  • szczepionka mRNA Spikevax (Moderna) dla osób powyżej 6. roku życia;
  • szczepionka wektorowa Vaxzevria (AstraZeneca) dla osób powyżej 18. roku życia;
  • szczepionka podjednostkowa, białkowa Nuvaxovid (Novavax) dla osób powyżej 18. roku życia;
  • szczepionka wektorowa Jcovden (Janssen) dla osób powyżej 18. życia.

Jak wygląda schemat szczepień przeciwko COVID-19?

Schemat szczepień przeciwko COVID-19 dla poszczególnych szczepionek wygląda następująco:

  • szczepionka Pfizer-BioNTech – szczepienie podstawowe to 2 dawki w odstępie 3 tygodni, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy u osób po ukończeniu 12. roku życia;
  • szczepionka Moderna – szczepienie podstawowe to 2 dawki w odstępie 28 dni, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy u osób po ukończeniu 12. roku życia;
  • szczepionka AstraZeneca – szczepienie podstawowe to 2 dawki w odstępie 4–12 tygodni, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy;
  • szczepionka Janssen – szczepienie podstawowe to 1 dawka, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy;
  • szczepionka Novavax – szczepienie podstawowe to 2 dawki w odstępie 3 tygodni, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy.

Działania niepożądane po szczepieniu przeciwko COVID-19

Po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 wystąpić mogą:

  • miejscowe działania niepożądane, takie jak ból, zaczerwienienie, ocieplenie, obrzęk w miejscu iniekcji, powiększenie okolicznych węzłów chłonnych;
  • ogólnoustrojowe działania niepożądane, np. podwyższona temperatura ciała, ogólne osłabienie, zmęczenie, ból mięśni, stawów i głowy.

Przeważnie objawy te są łagodne i ustępują samoistnie w ciągu 1–2 dni. Cięższe reakcje na szczepionkę powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

Więcej informacji: https://www.luxmed.pl/

Źródło informacji prasowej: Luxmed
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Polio: to ta choroba okaleczyła Fridę Kahlo… Czy może wrócić?

    Wizerunek znanej malarki kojarzy się z długimi spódnicami. Pod nimi skrywała defekt ciała, który pojawił się po przebyciu w dzieciństwie zakaźnej choroby – poliomyelitis. Wywołuje ją podstępny wirus. W Europie praktycznie już nie występuje; jednak w listopadzie w próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie wykryto zmutowanego wirusa. Główny Inspektor Sanitarny określił, że to "sytuacja alertowa", choć niegroźna dla osób zaszczepionych.

  • PAP/M. Kmieciński

    Ruszają szczepienia przeciw COVID-19

    Jesień to czas infekcji układu oddechowego. Szczepienia przeciw grypie już trwają, teraz ruszają przeciw COVID-19. Warto to zrobić w czasie jednej wizyty w punkcie szczepień - w przychodni lub aptece. Eksperci zapewniają, że to zupełnie bezpieczne.

  • AdobeStock

    Jesteś w ciąży? Zaszczep się przeciw krztuścowi

    Szczepienie przeciw krztuścowi chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia. Od dziś (15 października 2024 r.) ciężarne mogą bezpłatnie zaszczepić się w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Skuteczna broń w walce z pneumokokami

    Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych, a co gorsza - stają się oporne na antybiotyki. To właśnie te drobnoustroje doprowadzają m.in. do zapalenia płuc. A można się zaszczepić i zyskać dobrą ochronę.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Karta EKUZ – zdrowotny paszport

    Wybierając się za granicę np. na stoki narciarskie, warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewnia ona pomoc medyczną w nagłych sytuacjach. Bez EKUZ za leczenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni, a cena transportu karetką czy leczenia w szpitalu mogą iść w tysiące euro – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

  • Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

  • Hazard jak kokaina

  • Badanie wzroku wpisane w bilans

  • Bliznowce – bunt kolagenu i fibroblastów

  • Indeks sytości i gęstość odżywcza – klucze do zdrowego i smacznego odżywiania

    Jeśli kolejne podejście do zmiany modelu odżywiania na zdrowszy i mniej kaloryczny zakończyło się niepowodzeniem, może nie uwzględniliśmy dwóch ważnych czynników: indeksu sytości i gęstości odżywczej produktów. 

  • Somnifobia – lęk przed snem 

  • Uważaj na zimno