Szczepienia przeciw COVID-19 - kluczowe informacje

Szczepienia to najlepsza forma walki z chorobami infekcyjnymi i zapobiegania im, w tym ostrym wirusowym chorobom układu oddechowego takim jak COVID-19. Dzięki nim można w znaczący sposób ograniczyć szerzenie się infekcji, co w przypadku wirusa SARS-CoV-2 ma bardzo duże znaczenie z uwagi na długi okres zakaźności. Dowiedz się więcej na temat szczepienia przeciwko COVID-19.

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Gdzie można się zaszczepić przeciw COVID-19?

Szczepienia przeciwko COVID-19 realizowane są w punktach szczepień prowadzonych przez szpitale, przychodnie i apteki. Można się zaszczepić również w ponad 50 placówkach medycznych należących do LUX MED, funkcjonujących na terenie całego kraju. Dokładna mapa punktów, w których jest możliwe szczepienie COVID-19 (https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/szczepienia/szczepienia-przeciwko-covid-19), została udostępniona na stronie rządowej. Po wybraniu danego województwa wyświetla się lokalizacja wszystkich miejsc, w których można przyjąć szczepionkę.

Kto powinien zostać zaszczepiony przeciwko COVID-19?

Szczepionkę przeciwko COVID-19 finansuje NFZ, co oznacza, że jest bezpłatna. Powinna zostać podana dzieciom w wieku od ukończenia 5.roku życia, nastolatkom i dorosłym. Przeciwwskazaniem do szczepień przeciw COVID-19 jest ciężka reakcja alergiczna na którykolwiek składnik szczepionki i reakcja anafilaktyczna po podaniu wcześniejszej dawki preparatu. Szczepienie powinno zostać odłożone w czasie po uprzedniej konsultacji lekarskiej w przypadku ostrego przebiegu choroby zakaźnej z gorączką.

Jakie szczepionki przeciwko COVID-19 są dostępne w Polsce?

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Poznaj Wakefielda - guru ruchów antyszczepionkowych

Andrew Wakefield wyrasta na guru ruchów antyszczepionkowych. Uważaj, to były brytyjski lekarz, któremu udowodniono szereg naukowych fałszerstw i konflikt interesów, co przeczy jego twierdzeniom, że jest niezależny i bezstronny.

W krajach Unii Europejskiej dostępne są następujące szczepionki przeciwko COVID-19:

  • szczepionka mRNA Comirnaty (Pfizer-BioNTech) dla osób powyżej 5. roku życia;
  • szczepionka mRNA Spikevax (Moderna) dla osób powyżej 6. roku życia;
  • szczepionka wektorowa Vaxzevria (AstraZeneca) dla osób powyżej 18. roku życia;
  • szczepionka podjednostkowa, białkowa Nuvaxovid (Novavax) dla osób powyżej 18. roku życia;
  • szczepionka wektorowa Jcovden (Janssen) dla osób powyżej 18. życia.

Jak wygląda schemat szczepień przeciwko COVID-19?

Schemat szczepień przeciwko COVID-19 dla poszczególnych szczepionek wygląda następująco:

  • szczepionka Pfizer-BioNTech – szczepienie podstawowe to 2 dawki w odstępie 3 tygodni, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy u osób po ukończeniu 12. roku życia;
  • szczepionka Moderna – szczepienie podstawowe to 2 dawki w odstępie 28 dni, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy u osób po ukończeniu 12. roku życia;
  • szczepionka AstraZeneca – szczepienie podstawowe to 2 dawki w odstępie 4–12 tygodni, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy;
  • szczepionka Janssen – szczepienie podstawowe to 1 dawka, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy;
  • szczepionka Novavax – szczepienie podstawowe to 2 dawki w odstępie 3 tygodni, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy.

Działania niepożądane po szczepieniu przeciwko COVID-19

Po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 wystąpić mogą:

  • miejscowe działania niepożądane, takie jak ból, zaczerwienienie, ocieplenie, obrzęk w miejscu iniekcji, powiększenie okolicznych węzłów chłonnych;
  • ogólnoustrojowe działania niepożądane, np. podwyższona temperatura ciała, ogólne osłabienie, zmęczenie, ból mięśni, stawów i głowy.

Przeważnie objawy te są łagodne i ustępują samoistnie w ciągu 1–2 dni. Cięższe reakcje na szczepionkę powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

Więcej informacji: https://www.luxmed.pl/

Źródło informacji prasowej: Luxmed
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Skuteczna broń w walce z pneumokokami

    Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych, a co gorsza - stają się oporne na antybiotyki. To właśnie te drobnoustroje doprowadzają m.in. do zapalenia płuc. A można się zaszczepić i zyskać dobrą ochronę.

  • Fot.PAP

    Jeżeli zranimy się przy powodzi, uwaga na tężec

    Eksperci przypominają, że najważniejsza w przypadku skaleczenia, zadraśnięcia, rany i kontaktu z brudem, błotem czy wodą, które niesie powódź jest profilaktyka przeciw tężcowi. Szczepionki powinny być dostępne bezpłatnie w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

  • Fot.Canva

    Kogo NIE ochronimy przed RSV w tym sezonie zakażeń?

    Materiał promocyjny

    Wirus RS to główna przyczyna infekcji i hospitalizacji u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Atakuje drogi oddechowe i może doprowadzić do ciężkiej infekcji, wymagającej leczenia w szpitalu, często na oddziale intensywnej terapii i zastosowania wentylacji mechanicznej. Czy da się ochronić wszystkie dzieci przed RSV i konsekwencjami wynikającymi z zakażenia?

  • Fot.P.Werewka/PAP

    Gdy szczepienie samo przychodzi do dziecka

    Wraz z pierwszym dzwonkiem do szkół zawitała możliwość bezpłatnego zaszczepienia dzieci w wieku 9-14 lat przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) wywołującego nowotwory m.in. głowy, gardła i szyjki macicy. Wystarczy pisemna zgoda rodzica. Z tym szczepieniem jesteśmy w tyle, choć szczepionka jest zarejestrowana od osiemnastu lat, a niektóre europejskie kraje m.in. Szwecja i Portugalia uodporniły już blisko 90 proc. swoich nastolatków.

NAJNOWSZE

  • Fot.P.Werewka/PAP

    Czy mamy dobrze wychowane fizycznie dzieci?

    Dziecko powinno ruszać się codziennie, a nie tylko podczas czterech lekcji wychowania fizycznego w ciągu tygodnia. Jak wybrać dziecku aktywność fizyczną i wykształcić w nim nawyk regularnego i prawidłowego ruchu – radzi dr hab. nauk o zdrowiu Anna Brzęk, SUM, Kierownik Katedry i Zakładu Fizjoterapii, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, fizjoterapeutka.

  • Leczenie SIBO jak łuk triumfalny

  • Ukryte skutki stresu – ruchliwość plemników

  • Ćwicz nie tylko po pracy, w pracy też

  • Błędne koło uzależnienia od alkoholu

  • anihta/Adobe Stock

    Zaburzenia odżywiania – pustka i życie w czerni

    Zaburzenia odżywiania zabierają wszystko. To pustka i życie w czerni, bez znajomych i pasji – tak mówią osoby, które dzielą się swoimi doświadczeniami w filmie edukacyjnym przygotowanym przez Fundację helpED. Psychoterapeutka Katarzyna Gaber-Kasprzyk wyjaśnia, kiedy w głowie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza, że coś jest nie tak.

  • Niedotlenie okołoporodowe – hipotermia lecznicza na sygnale

  • Niewesołe skutki gazu rozweselającego – nadużywany może być niebezpieczny