Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
23.01.2023 , 10:24 Aktualizacja: 23.01.2023, 14:50
Informacja prasowa

Szczepienia przeciw COVID-19 - kluczowe informacje

Szczepienia to najlepsza forma walki z chorobami infekcyjnymi i zapobiegania im, w tym ostrym wirusowym chorobom układu oddechowego takim jak COVID-19. Dzięki nim można w znaczący sposób ograniczyć szerzenie się infekcji, co w przypadku wirusa SARS-CoV-2 ma bardzo duże znaczenie z uwagi na długi okres zakaźności. Dowiedz się więcej na temat szczepienia przeciwko COVID-19.

Fot. Pexels Fot. Pexels

Gdzie można się zaszczepić przeciw COVID-19?

Szczepienia przeciwko COVID-19 realizowane są w punktach szczepień prowadzonych przez szpitale, przychodnie i apteki. Można się zaszczepić również w ponad 50 placówkach medycznych należących do LUX MED, funkcjonujących na terenie całego kraju. Dokładna mapa punktów, w których jest możliwe szczepienie COVID-19 (https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/szczepienia/szczepienia-przeciwko-covid-19), została udostępniona na stronie rządowej. Po wybraniu danego województwa wyświetla się lokalizacja wszystkich miejsc, w których można przyjąć szczepionkę.

Kto powinien zostać zaszczepiony przeciwko COVID-19?

Szczepionkę przeciwko COVID-19 finansuje NFZ, co oznacza, że jest bezpłatna. Powinna zostać podana dzieciom w wieku od ukończenia 5.roku życia, nastolatkom i dorosłym. Przeciwwskazaniem do szczepień przeciw COVID-19 jest ciężka reakcja alergiczna na którykolwiek składnik szczepionki i reakcja anafilaktyczna po podaniu wcześniejszej dawki preparatu. Szczepienie powinno zostać odłożone w czasie po uprzedniej konsultacji lekarskiej w przypadku ostrego przebiegu choroby zakaźnej z gorączką.

Jakie szczepionki przeciwko COVID-19 są dostępne w Polsce?

W krajach Unii Europejskiej dostępne są następujące szczepionki przeciwko COVID-19:

 • szczepionka mRNA Comirnaty (Pfizer-BioNTech) dla osób powyżej 5. roku życia;
 • szczepionka mRNA Spikevax (Moderna) dla osób powyżej 6. roku życia;
 • szczepionka wektorowa Vaxzevria (AstraZeneca) dla osób powyżej 18. roku życia;
 • szczepionka podjednostkowa, białkowa Nuvaxovid (Novavax) dla osób powyżej 18. roku życia;
 • szczepionka wektorowa Jcovden (Janssen) dla osób powyżej 18. życia.

Jak wygląda schemat szczepień przeciwko COVID-19?

Schemat szczepień przeciwko COVID-19 dla poszczególnych szczepionek wygląda następująco:

 • szczepionka Pfizer-BioNTech – szczepienie podstawowe to 2 dawki w odstępie 3 tygodni, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy u osób po ukończeniu 12. roku życia;
 • szczepionka Moderna – szczepienie podstawowe to 2 dawki w odstępie 28 dni, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy u osób po ukończeniu 12. roku życia;
 • szczepionka AstraZeneca – szczepienie podstawowe to 2 dawki w odstępie 4–12 tygodni, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy;
 • szczepionka Janssen – szczepienie podstawowe to 1 dawka, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy;
 • szczepionka Novavax – szczepienie podstawowe to 2 dawki w odstępie 3 tygodni, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy.

Działania niepożądane po szczepieniu przeciwko COVID-19

Po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 wystąpić mogą:

 • miejscowe działania niepożądane, takie jak ból, zaczerwienienie, ocieplenie, obrzęk w miejscu iniekcji, powiększenie okolicznych węzłów chłonnych;
 • ogólnoustrojowe działania niepożądane, np. podwyższona temperatura ciała, ogólne osłabienie, zmęczenie, ból mięśni, stawów i głowy.

Przeważnie objawy te są łagodne i ustępują samoistnie w ciągu 1–2 dni. Cięższe reakcje na szczepionkę powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

Więcej informacji: https://www.luxmed.pl/

Źródło informacji prasowej: Luxmed
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2852

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.