Szczepienia przeciw COVID-19 - kluczowe informacje

Szczepienia to najlepsza forma walki z chorobami infekcyjnymi i zapobiegania im, w tym ostrym wirusowym chorobom układu oddechowego takim jak COVID-19. Dzięki nim można w znaczący sposób ograniczyć szerzenie się infekcji, co w przypadku wirusa SARS-CoV-2 ma bardzo duże znaczenie z uwagi na długi okres zakaźności. Dowiedz się więcej na temat szczepienia przeciwko COVID-19.

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Gdzie można się zaszczepić przeciw COVID-19?

Szczepienia przeciwko COVID-19 realizowane są w punktach szczepień prowadzonych przez szpitale, przychodnie i apteki. Można się zaszczepić również w ponad 50 placówkach medycznych należących do LUX MED, funkcjonujących na terenie całego kraju. Dokładna mapa punktów, w których jest możliwe szczepienie COVID-19 (https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/szczepienia/szczepienia-przeciwko-covid-19), została udostępniona na stronie rządowej. Po wybraniu danego województwa wyświetla się lokalizacja wszystkich miejsc, w których można przyjąć szczepionkę.

Kto powinien zostać zaszczepiony przeciwko COVID-19?

Szczepionkę przeciwko COVID-19 finansuje NFZ, co oznacza, że jest bezpłatna. Powinna zostać podana dzieciom w wieku od ukończenia 5.roku życia, nastolatkom i dorosłym. Przeciwwskazaniem do szczepień przeciw COVID-19 jest ciężka reakcja alergiczna na którykolwiek składnik szczepionki i reakcja anafilaktyczna po podaniu wcześniejszej dawki preparatu. Szczepienie powinno zostać odłożone w czasie po uprzedniej konsultacji lekarskiej w przypadku ostrego przebiegu choroby zakaźnej z gorączką.

Jakie szczepionki przeciwko COVID-19 są dostępne w Polsce?

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Poznaj Wakefielda - guru ruchów antyszczepionkowych

Andrew Wakefield wyrasta na guru ruchów antyszczepionkowych. Uważaj, to były brytyjski lekarz, któremu udowodniono szereg naukowych fałszerstw i konflikt interesów, co przeczy jego twierdzeniom, że jest niezależny i bezstronny.

W krajach Unii Europejskiej dostępne są następujące szczepionki przeciwko COVID-19:

  • szczepionka mRNA Comirnaty (Pfizer-BioNTech) dla osób powyżej 5. roku życia;
  • szczepionka mRNA Spikevax (Moderna) dla osób powyżej 6. roku życia;
  • szczepionka wektorowa Vaxzevria (AstraZeneca) dla osób powyżej 18. roku życia;
  • szczepionka podjednostkowa, białkowa Nuvaxovid (Novavax) dla osób powyżej 18. roku życia;
  • szczepionka wektorowa Jcovden (Janssen) dla osób powyżej 18. życia.

Jak wygląda schemat szczepień przeciwko COVID-19?

Schemat szczepień przeciwko COVID-19 dla poszczególnych szczepionek wygląda następująco:

  • szczepionka Pfizer-BioNTech – szczepienie podstawowe to 2 dawki w odstępie 3 tygodni, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy u osób po ukończeniu 12. roku życia;
  • szczepionka Moderna – szczepienie podstawowe to 2 dawki w odstępie 28 dni, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy u osób po ukończeniu 12. roku życia;
  • szczepionka AstraZeneca – szczepienie podstawowe to 2 dawki w odstępie 4–12 tygodni, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy;
  • szczepionka Janssen – szczepienie podstawowe to 1 dawka, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy;
  • szczepionka Novavax – szczepienie podstawowe to 2 dawki w odstępie 3 tygodni, szczepienie przypominające to 2 dawki w odstępie przynajmniej 3 miesięcy.

Działania niepożądane po szczepieniu przeciwko COVID-19

Po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 wystąpić mogą:

  • miejscowe działania niepożądane, takie jak ból, zaczerwienienie, ocieplenie, obrzęk w miejscu iniekcji, powiększenie okolicznych węzłów chłonnych;
  • ogólnoustrojowe działania niepożądane, np. podwyższona temperatura ciała, ogólne osłabienie, zmęczenie, ból mięśni, stawów i głowy.

Przeważnie objawy te są łagodne i ustępują samoistnie w ciągu 1–2 dni. Cięższe reakcje na szczepionkę powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

Więcej informacji: https://www.luxmed.pl/

Źródło informacji prasowej: Luxmed
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Polio: to ta choroba okaleczyła Fridę Kahlo… Czy może wrócić?

    Wizerunek znanej malarki kojarzy się z długimi spódnicami. Pod nimi skrywała defekt ciała, który pojawił się po przebyciu w dzieciństwie zakaźnej choroby – poliomyelitis. Wywołuje ją podstępny wirus. W Europie praktycznie już nie występuje; jednak w listopadzie w próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie wykryto zmutowanego wirusa. Główny Inspektor Sanitarny określił, że to "sytuacja alertowa", choć niegroźna dla osób zaszczepionych.

  • PAP/M. Kmieciński

    Ruszają szczepienia przeciw COVID-19

    Jesień to czas infekcji układu oddechowego. Szczepienia przeciw grypie już trwają, teraz ruszają przeciw COVID-19. Warto to zrobić w czasie jednej wizyty w punkcie szczepień - w przychodni lub aptece. Eksperci zapewniają, że to zupełnie bezpieczne.

  • AdobeStock

    Jesteś w ciąży? Zaszczep się przeciw krztuścowi

    Szczepienie przeciw krztuścowi chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia. Od dziś (15 października 2024 r.) ciężarne mogą bezpłatnie zaszczepić się w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Skuteczna broń w walce z pneumokokami

    Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych, a co gorsza - stają się oporne na antybiotyki. To właśnie te drobnoustroje doprowadzają m.in. do zapalenia płuc. A można się zaszczepić i zyskać dobrą ochronę.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy