Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.
Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl
Szczepienia ochronne są niezbędne do zapobiegania chorobom zakaźnym oraz tym samym do ochrony życia - takie jest przesłanie Europejskiego Tygodnia Szczepień, którego organizatorem jest Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Kolejna edycja - pod hasłem: „Długie Życie dla Wszystkich” trwać będzie w dniach 25-30 kwietnia.
Pacjenci, u których wystąpiły określone działania niepożądane po podaniu szczepionki, mogą ubiegać się o rekompensatę z Funduszu Kompensacyjnego. Obecnie dotyczy to pacjentów po szczepieniu przeciw COVID-19, ale od przyszłego roku także po szczepieniach obowiązkowych. Uwaga, nie za każde działanie niepożądane wypłacona zostanie rekompensata!
Wszystkie dzieci przyjeżdzające z Ukrainy są objęte polskim programem szczepień ochronnych. Dotyczy to nie tylko szczepienia przeciwko COVID-19, ale również innych. Szczególny priorytet nadano szczepieniom przeciwko odrze, śwince, różyczce, a także błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz polio.
Jeżeli jesteś w ciąży i zakazisz się koronawirusem, masz 20-krotnie wyższe ryzyko ciężkiej niewydolności oddechowej. Nie będzie ona obojętna dla twojego rozwijającego się dziecka - ostrzega prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, z-ca ordynatora Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Podkreśla, że szczepienie jest bezpieczne i bardzo skuteczne, w dodatku chroni nie tylko przyszłą mamę, ale również jej dziecko po urodzeniu.
Mamy obecnie możliwość zaszczepienia dzieci z grupy wiekowej 5-11 lat przeciwko COVID-19. O to, czy pójść z dzieckiem do punktu szczepień, a jeśli tak, to dlaczego warto to zrobić, zapytaliśmy dr. hab. Ernesta Kuchara, kierownika Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
Nie wierzysz w szczepienia? Porównaj statystyki dotyczące zgonów z powodu COVID-19 w Wielkiej Brytanii i w Polsce. Ewidentnie wynika z nich, że im wyższy poziom wyszczepienia w społeczeństwie, tym niższy poziom przypadków śmiertelnych. Także wtedy, gdy krzywa zakażeń rośnie.
Umowa jaką Komisja Europejska zawarła z francuską firmą Valneva daje możliwość zakupu wszystkim państwom członkowskim UE kolejnej szczepionki przeciwko Covid-19. Kontrakt przewiduje możliwość zakupu 27 mln dawek szczepionki w 2022 r.
Obecnie ponad 100 samorządów w naszym kraju realizuje programy bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Dowiedz się, kto może z nich skorzystać, a także dlaczego naprawdę warto przyjąć to szczepienie.
Nierzadko zdarza się, że osoby, które przechorowały COVID-19 wykonują badania serologiczne, z których wynika, że mają dużo przeciwciał przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Na tej podstawie podejmują decyzję, aby się nie szczepić. Czy rzeczywiście takie osoby mogą się czuć bezpiecznie?
Staranna kwalifikacja oraz solidne przygotowanie się do samego szczepienia nie tylko zwiększają jego skuteczność, lecz także i bezpieczeństwo, czyli minimalizują ryzyko wystąpienia poważnych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Istotne jest też właściwe postępowanie po szczepieniu. Sprawdź, co w tej kwestii radzą specjaliści.
To MIT! W rzeczywistości, ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne po podaniu szczepionki przeciwko wściekliźnie odnotowywane są sporadycznie. Tymczasem, każdy powinien wiedzieć, że jeśli w odpowiednim czasie nie poda się szczepionki osobie, która została zakażona wścieklizną – niemal zawsze kończy się to jej śmiercią!
Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.