-
Polska ma coraz więcej rozwiązań telemedycznych w kolejnych dziedzinach
Ministerstwo Zdrowia stworzyło telemedyczną platformę „Domowa Opieka Medyczna” – informuje dyrektor Departamentu Innowacji w tym resorcie Piotr Węcławik. Dzięki niej koordynowane są różne programy pilotażowe w dziedzinie telemedycyny. Zwiększa się liczba dziedzin medycyny, w których są realizowane: kardiologia, pediatria, położnictwo, psychiatria, pulmonologia.
1 minuta czytania -
Telemedycyna to nie są teleporady
Wiele osób utożsamia telemedycynę z teleporadami. Ale są w błędzie. Jak mówi Piotr Węcławik, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia, telemedycyna to – w dużym uproszczeniu – gadżety, czyli urządzenia, które przesyłają do profesjonalistów medycznych istotne dane, takie jak zapis KTG, EKG itp. Co ważne, pacjent nie znajduje się wtedy w gabinecie.
1 minuta czytania -
Polska pionierem? Tak – w telemedycynie
Niektórych może to zdziwić, ale Polska jest pionierem w dziedzinie telemedycyny. Jest o tym przekonany dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia Piotr Węcławik. Co więcej, podkreśla, że Ministerstwo nie ma problemów z pozyskaniem profesjonalistów medycznych i placówek, w których pracują, do kolejnych programów pilotażowych wdrażania rozwiązań telemedycznych.
1 minuta czytania -
Polskie firmy działające w obszarze telemedycyny zawiązały koalicję
Wypracowanie optymalnych rozwiązań w zakresie telemedycyny, zapewnienie jak najlepszej jakości świadczeń oraz zagwarantowanie pacjentom łatwego i bezpiecznego dostępu do opieki zdrowotnej - to główne cele zawiązanej w kwietniu koalicji czołowych polskich firm działających w obszarze telemedycyny. Grupę tworzy pięć podmiotów: Rapiomed Group, Erecept, Medicept, Telemedika.net oraz Easymed.
3 minuty czytania -
Z Internetowego Konta Pacjenta korzysta już 17 mln osób
Internetowe Konto Pacjenta w niecałe pięć lat od uruchomienia zyskało już 17 mln użytkowników. Na tym bezpłatnym portalu sprawdzisz historię leczenia, wybierzesz lekarza, złożysz zamówienie na Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), a przede wszystkim masz dostęp i podgląd do elektronicznych skierowań i recept – przekazał w komunikacie prasowym Piotr Olewiński, dyrektor Departament Komunikacji Centrum e-Zdrowia.
2 minuty czytania -
Czy dług zdrowotny można spłacić?
Mimo że o długu zdrowotnym mówi się od czasu pandemii, nie powstał on jedynie w tamtym czasie. Pandemia go nasiliła, narastał zaś przez co najmniej dwie dekady. Czy sposobem na jego spłatę może okazać się rozwój e - zdrowia? Chodzi o e - usługi, e - wizyty, rozwój aplikacji medycznych m.in przypominających o regularnym zażywaniu leków. Ważna też byłaby zmiana roli farmaceuty, który nie tylko ma sprzedawać leki w aptece, ale też wspierać lekarza na pierwszej linii kontaktu z pacjentem.
5 minut czytania -
Blaski i cienie e-zdrowia
Mnożą się ostatnio różne cyfrowe innowacje służące do samodzielnego diagnozowania lub monitorowania chorób. Polskie doświadczenia wskazują, że w przypadku cukrzycy cyfrowa rewolucja pomaga skuteczniej trzymać chorobę w ryzach, ale w wielu innych chorobach przydatność takich rozwiązań budzi wciąż wątpliwości.
5 minut czytania -
Sprawdź ryzyko choroby przez telefon
Czy wiesz, jakie masz ryzyko zachorowania na raka? A może jesteś w ciąży i zmagasz się z cukrzycą? Są aplikacje mobilne, które oszacują zagrożenie, pomogą dobrać dietę i przypomną o badaniach – specjalnie dla Ciebie.
3 minuty czytania
NAJNOWSZE
-
Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?
Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
-
Kiedy zacząć myć zęby dziecku?
-
Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne
-
Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów
-
"Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?