Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
09.05.2023 , 13:50 Aktualizacja: 10.05.2023, 15:40

Telemedycyna to nie są teleporady

Justyna Wojteczek

Wiele osób utożsamia telemedycynę z teleporadami. Ale są w błędzie. Jak mówi Piotr Węcławik, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia, telemedycyna to – w dużym uproszczeniu – gadżety, czyli urządzenia, które przesyłają do profesjonalistów medycznych istotne dane, takie jak zapis KTG, EKG itp. Co ważne, pacjent nie znajduje się wtedy w gabinecie.

„Gadżety”, jak mówi dyrektor, zachęcają często pacjentów do tego, by wziąć udział w rozwiązaniach telemedycznych.

- Nam zaś pomagają monitorować pacjenta, kontrolować, a jeśli jest taka potrzeba, wykonać telefon do profesjonalisty medycznego - wyjaśnia.

Impuls do rozwoju rozwiązań telemedycznych dała pandemia, realizowany był program „Pulsocare”, gdzie „gadżetem” były pulsoksymetry. Najwcześniej rozwiązania telemedyczne, jeszcze kilkanaście lat temu, wdrażane były w kardiologii. Teraz do tego działu dołączył program zdalnego monitorowania płodu za pomocą KTG, ale realizowane są też rozwiązania zdalnego wykrywania… wad postawy u dzieci. Według dyrektora Węcławika wiele zastosowań ma telemedycyna w pulmonologii, a kolejne programy uwzględniają psychiatrię.

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3103

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.