Tag:
  • Adobe

    Inne oblicza migreny

    Migrena hemiplegiczna bywa mylona z udarem, podstawna – z zapaleniem mózgu. Cierpiącym na migrenę brzuszną mylnie zalecana jest resekcja wyrostka robaczkowego, a ci z przedsionkową czy oczną bezskutecznie szukają pomocy u laryngologów i okulistów. Migrena ma różne oblicza, obejmuje całe spektrum schorzeń, jak choćby napadowe wymioty czy nagły kręcz szyi.

    6 minut czytania
  • zdj. AdobeStock/Paweł Kacperek

    Migrena to choroba – można ją leczyć

    „Musisz nauczyć się z tym żyć” – usłyszała jako kilkuletnia dziewczynka Paulina Sykut-Jeżyna, obecnie dziennikarka i prezenterka telewizyjna, od dzieciństwa zmagająca się z migreną. Dziś już wiemy, że migrena to nie zwykły ból głowy, ale choroba, którą można i trzeba leczyć. 

    6 minut czytania
  • zdj. AdobeStock

    Uwaga na arbuza. Może wywołać migrenę. 

    O tym, że migrenę może wywoływać czekolada czy sery pleśniowe wiemy już od dawna. Brazylijscy naukowcy przekonują, że może ją wywoływać także… arbuz,

    2 minuty czytania
  • zdj. PAP

    Menopauza+migrena = większe ryzyko chorób serca

    Badanie opublikowane w czasopiśmie Menopause sugeruje, że kobiety cierpiące zarówno na migrenę, jak i typowe objawy menopauzy, mogą być obarczone większym ryzykiem chorób układu krążenia.

    1 minuta czytania
  • Fot. Adobe Stock

    Jadem kiełbasianym w migrenę

    Neurotoksyna botulinowa typu A, spopularyzowana przez nienaturalnie gładkie czoła celebrytek, jest stosowana w leczeniu przewlekłej migreny. Co ważne, podawana powinna być w odpowiedniej dawce, w odpowiednie punkty, wyłącznie przez przeszkolonych lekarzy. A z tym bywa różnie. Leczenie migreny Botoxem jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w programie lekowym B.133. Jego kryteria są dość rygorystyczne. Warto się z nimi zapoznać.

    8 minut czytania
  • Fot. Adobe Stock

    Jak leczy się migrenę?

    Na migrenę jedynie łykanie leków przeciwbólowych? Nieprawda, dostępnych jest wiele skutecznych terapii, których celem jest wyeliminowanie bólów głowy.

    8 minut czytania
  • Fot. AdobeStock

    Migrena - jakby ktoś walił młotem po głowie 

    Migrena nie jest chorobą histeryczek, mimo że taki obraz kulturowy mamy utrwalony. Emilia Korczyńska z „Nad Niemnem” wiecznie cierpiała na „globus”, arystokraci też cierpieli. Bywa więc traktowana jako ucieczka przed obowiązkami. Tymczasem ból pulsuje, rozdziera, najczęściej obejmuje połowę głowy, choć wraz z rozwojem napadu może się rozszerzać na całą. 

    7 minut czytania
  • Fot. CP PAP

    W Polsce 26 proc. populacji zagrożona jest zaburzeniami psychicznymi

    Lekooporność u pacjentów chorych na depresję, migrenę lub padaczkę - to jedno z poważniejszych wyzwań, przed którym stają lekarze psychiatrzy oraz neurolodzy. Problem jest poważny, ponieważ w Polsce 26 proc. populacji jest zagrożona zaburzeniami psychicznymi.

    7 minut czytania
  • Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

    Zagadka migreny wyjaśniona?

    Migrena to naturalny sposób autonaprawy ludzkiego mózgu - głosi najnowsza teoria dotycząca pochodzenia tej choroby. Otwiera ona zupełnie nowe perspektywy w leczeniu migreny.

    6 minut czytania

NAJNOWSZE

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

    Piwo to najczęstszy wybór młodzieży sięgającej po alkohol po raz pierwszy. Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o oddziaływaniu reklam, nawet jeśli na ekranie lub billboardzie pojawia się etykieta „zero procent”. Dlatego Fundacja GrowSpace rusza z kampanią antyalkoholową „Zero procent prawdy”. Zlecony przez nią sondaż potwierdza słuszność tej decyzji.

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Leczenie arytmii z mapowaniem serca w 3D

  • Leczenie nadciśnienia zaraz po diagnozie daje większe szanse na zdrowie

  • AdobeStock

    VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

    Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.

  • Źródło głosu

  • Supermoce ludzkiego ciała

Serwisy ogólnodostępne PAP