-
Neurolodzy apelują o badania przesiewowe noworodków w kierunku MLD
Materiał promocyjnyPolskie Towarzystwo Neurologii Dziecięcej zwraca uwagę na pilną potrzebę wprowadzenia w Polsce powszechnego badania przesiewowego noworodków w kierunku leukodystrofii metachromatycznej (MLD) – rzadkiej, śmiertelnej choroby neurodegeneracyjnej. Wczesna diagnoza tej choroby może znacząco poprawić rokowania pacjentów dzięki nowoczesnej terapii genowej.
2 minuty czytania -
Niedotlenie okołoporodowe – hipotermia lecznicza na sygnale
Niedotlenienie okołoporodowe dotyka jednego do dwóch noworodków na 1000. By nie dopuścić do poważnych zmian w mózgu, trzeba jak najszybciej rozpocząć hipotermię leczniczą. Kluczowe jest pierwszych sześć godzin. Nie zawsze jednak szpital dysponuje odpowiednim sprzętem. Na szczęście wyścig z czasem można podjąć już w karetce. W Polsce jest pięć pojazdów z niezbędną aparaturą. Od 2019 roku przetransportowały 28 noworodków.
3 minuty czytania -
Powrót do domu z noworodkiem – emocje i rodzące się pytania
Powrót do domu z noworodkiem to niezapomniane chwile, ale też ogromne emocje. Wokół wielu doradców, ale jeden głos powinien być szczególnie brany pod uwagę - położnej. To o jej opiekę warto postarać się już na wczesnym etapie ciąży, bo przysługuje ona każdej kobiecie niezależnie, czy jest zatrudniona czy nie.
4 minuty czytania -
Miastenia u noworodka dość szybko przemija
Kobiety w ciąży, które chorują na miastenię, mogą przekazać przeciwciała płodowi. W takim przypadku dziecko urodzi się z miastenią. Na szczęście najczęściej jest ona stosunkowo łagodna i zwykle trwa nie dłużej niż przez kilka tygodni. A co najważniejsze - nie oznacza to ryzyka rozwoju miastenii w późniejszym życiu.
2 minuty czytania -
Oddaj krew pępowinową na cele publiczne!
Dni Krwi Pępowinowej to akcja społeczna, która odbędzie się od 1 do 10 listopada 2022 w polskich szpitalach już po raz siódmy. Jej punktem kulminacyjnym będzie obchodzony na całym świecie 15 listopada Światowy Dzień Krwi Pępowinowej. Celem projektu jest zwiększenie świadomości na temat możliwości wykorzystania komórek macierzystych krwi pępowinowej oraz powiększenie zasobów krwi pępowinowej w Polsce, a tym samym wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych. Kampanię organizuje Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM).
3 minuty czytania -
Wcześniak: niemowlę specjalnej troski
Pojawienie się w domu wcześniaka stawia rodziców przed wieloma dylematami w codziennym życiu: nawet najprostsze rzeczy jak ubieranie czy wychodzenie na spacer nie jest bowiem oczywiste. Pewne jest, że wcześniak potrzebuje więcej troski.
3 minuty czytania -
Aż kilkanaście procedur u noworodka w pierwszej dobie
Noworodek, który przychodzi na świat w szpitalu, jest nie tylko ważony i mierzony. Personel medyczny ma obowiązek wykonać szereg procedur. Sprawdź, jakie i po co.
9 minut czytania -
Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty
Pierwsze oceny dziecko dostaje już w pierwszej minucie jego życia - mowa o skali Apgar. Jeśli noworodek otrzyma 8-10 punktów, jego stan uważa się za dobry.
3 minuty czytania -
Co lekarz sprawdzi u Twojego noworodka?
W pierwszych 12 godzinach życia noworodka dużo się dzieje. Dowiedz się, co i dlaczego specjaliści sprawdzają po narodzeniu dziecka.
9 minut czytania -
Raport NIZP-PZH: żyjemy coraz dłużej
Polacy żyją coraz dłużej i rzadziej umierają na choroby krążenia, a ponadto systematycznie spada w Polsce umieralność noworodków – takie pozytywne obserwacje przytaczają autorzy najnowszego raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”, sporządzonego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
2 minuty czytania
NAJNOWSZE
-
Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?
Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
-
Kiedy zacząć myć zęby dziecku?
-
Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne
-
Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów
-
"Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?