Tag:
  • Adobe Stock

    Czatboty i sztuczna inteligencja na razie nie zastąpią lekarza

    Coraz częściej informacji medycznych szukamy za pośrednictwem czatbotów i asystentów domowych zasilanych przez sztuczną inteligencję (SI lub AI). Póki co udzielane przez nie porady powinniśmy jednak traktować z dużym dystansem. Absolutnie nie należy zastępować nimi fachowych rozpoznań medycznych – przestrzegają specjaliści.

    6 minut czytania
  • Fot.P.Werewka/PAP

    Sztuczna inteligencja w medycynie

    Rozwojowi sztucznej inteligencji (SI), zdaniem prof. Marcina Moniuszko, rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, towarzyszy szereg nieuzasadnionych lęków. Tymczasem jest ona bliżej nas, niż nam się wydaje: w telefonach, bankowości, algorytmach kierujących mediami społecznościowymi. Jest, oczywiście, i w medycynie.

    4 minuty czytania
  • Fot. Adobe Stock; ImageFlow

    Wirtualna rzeczywistość pomaga koić ból

    Ponieważ ból o różnym nasileniu towarzyszy wielu chorobom i różnorodnym medycznym procedurom, nieustannie poszukuje się nowych metod jego bezpiecznego zmniejszania. Obok farmaceutyków, które nierzadko wykazują działania niepożądane, bada się także bardziej niekonwencjonalne sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie coraz doskonalszej wirtualnej rzeczywistości (VR). Jak się okazuje, metoda ta może mieć niemało do zaoferowania.

    4 minuty czytania
  • zdj. Tatiana Shepelevam, AdobeStock

    Czytniki mózgu pomogą niepełnosprawnym?

    Pisanie internetowych wiadomości, obsługa programów, prowadzenie rozmów, sterowanie wózkiem inwalidzkim – to przykłady pokazujące, na co zaczynają pozwalać technologie czytające aktywność mózgu. Niektóre wymagają implantów, w innych wystarczy specjalny czepek.

    4 minuty czytania
  • zdj. AdobeStock

    AI pomoże w diagnozowaniu neuroróżnorodności?

    Sztuczną inteligencję można częściowo wykorzystać we wspieraniu osób ze spektrum autyzmu poprzez chatboty terapeutyczne, które mogą korygować błędy poznawcze czy wspierać w radzeniu sobie z emocjonalnym wymiarem niektórych interakcji społecznych – uważa dr Marcin Rządeczka, członek zespołu „Psychiatria i fenomenologia obliczeniowa” działającego w IDEAS NCBR.

    Dr Marcin Rządeczka, badacz i Monika Grzegorowska
    6 minut czytania
  • Fot. PAP/M. Kmieciński

    Dane medyczne pod ochroną specjalnych instytucji

    Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs, którego celem jest stworzenie Regionalnym Centrów Medycyny Cyfrowej. Zostanie na to przeznaczone 300 mln zł. Nabór wniosków rozpoczął się 15 marca 2023 r. Obecna edycja konkursu adresowana jest do podmiotów, które otrzymały dofinansowanie na tworzenie Centrów Wsparcia Badań Klinicznych we wcześniejszych edycjach.

    2 minuty czytania
  • Fot. PAP/M. Kmieciński

    Jak oceniać SI w medycynie? Co z naszymi danymi?

    Na jaki margines błędu możemy pozwolić sztucznej inteligencji (SI) w medycynie? Czy w ogóle możemy dopuszczać błędy? Co z obróbką naszych danych medycznych? Jan Zygmuntowski z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, który doktoryzuje się z łączenia zbiorów do trenowania SI tak, by uniknąć nadużyć, wyjaśnia, czemu pilnie potrzebujemy regulacji w tym obszarze. 

    Jan Zygmuntowski, naukowiec zajmujący się SI, i Beata Igielska
    7 minut czytania
  • Porządkowanie chaosu: sztuczna inteligencja w medycynie

    Sztuczna inteligencja, algorytmy, moce obliczeniowe – brzmią jak z filmu science fiction. Takie narzędzia wkraczają jednak w kolejne aspekty naszego życia, medycynę także. Zwykle boimy się tego, czego nie znamy. Czy powinniśmy obawiać się, że sztuczna inteligencja zastąpi lekarza?

    7 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Sztuczna inteligencja. Doktor komputer wykryje chorobę i będzie ją leczyć?

    Sztuczna inteligencja coraz lepiej stawia diagnozy, przewiduje, kto może zachorować, przegląda lekarskie notatki. Co więcej, wygląda na to, że nieporównanie szybciej od człowieka planuje skomplikowaną terapię, a nawet wymyśla nowe leki. Czy będziemy chodzić do doktora AI?

    5 minut czytania

NAJNOWSZE

  • PAP

    Pod choinką zdrowie!

    Zdrowie to najczęściej wymieniany prezent, który chcielibyśmy znaleźć pod choinką. Co zrobić, by tak było? Szukać rzetelnej wiedzy i dbać o siebie każdego dnia. Pozostańcie Państwo z nami również w nadchodzącym roku.

  • Zdrowie psychiczne bez granic wieku

    Materiał partnerski
  • Profilaktyka klucz do długiego życia zawodowego

    Materiał partnerski
  • Roślinożercy kontra wszystkożercy. Zdrowotne konsekwencje diet roślinnych u dzieci

  • Krzyczysz? Krzywdzisz!

  • Adobe Stock

    Znikną białe plamy na mapie rehabilitacji domowej

    Rehabilitacja domowa dostępna będzie w każdym powiecie – zapewnia Anna Miszczak, dyrektorka Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Dodaje, że zapowiadane od pół roku zmiany mają rozdzielić fizjoterapię domową od fizjoterapii ambulatoryjnej. W ośmiu województwach rozpisano dodatkowe konkursy, które uzupełnią sieć podmiotów prowadzących rehabilitację domową w ramach NFZ.

  • Przygotuj zdrowe święta

  • Wegańskie dzieci są często niższe i mają słabsze kości