Ile pije statystyczny Polak
Najwięcej w Polsce alkoholu wypijają mężczyźni w wieku 40-59 lat, a im gorsza sytuacja materialna, tym większe spożycie alkoholu. Od lat w tendencjach i strukturze picia się niewiele się zmienia. Polak średnio w ciągu ostatnich lat wypijał nawet 200 kufli piwa rocznie, 6 butelek wina i 3 butelki litrowe wyrobów spirytusowych.

Spożywanie alkoholu to jeden z behawioralnych czynników ryzyka dla zdrowia, a więc takich które możemy modyfikować.
„W Polsce spożycie alkoholu od kilkunastu lat w bardzo niewielkim stopniu zmienia się. Pijemy podobnie od lat. Mężczyźni piją dużo więcej niż kobiety. Spożycie alkoholu spada z wiekiem, choć najwięcej piją mężczyźni w wieku 40-59 lat” – odniósł się dr Daniel Rabczenko z Zakładu Monitorowania i Analiz Stanu Zdrowia Ludności Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PIB do części raportu instytutu dotyczącej behawioralnych czynników ryzyka zdrowotnego.
Ryzykowne picie oceniono, stawiając respondentom trzy pytania. Pierwsze dotyczyło osobistej oceny nadmiernego spożywania alkoholu i złego samopoczucia z tym związanego. Drugie - występowania poczucia winy. Trzecie - odczuwanej irytacji z powodu uwag otoczenia dotyczących picia alkoholu przez badaną osobę. Jeśli choć jedna odpowiedź była twierdząca, respondenta kwalifikowano do grupy ryzykownego picia. Okazało się, że ponad 18 proc. mężczyzn i 8 proc. kobiet zadeklarowało spożywanie alkoholu raz w tygodniu lub częściej, co można zakwalifikować jako potencjalnie szkodliwą konsumpcję alkoholu.
„Co najmniej jeden wskaźnik ryzykownego picia (niezależnie od deklarowanej częstości spożycia) wystąpił u 29,6 proc. mężczyzn oraz u 18 proc. kobiet” – wynika z badania.
Ilość spożywanego alkoholu jest związana z charakterystykami demograficznymi ankietowanych – w tym położenia ekonomicznego. Największe spożycie dotyczy mężczyzn i kobiet, którzy w badaniu deklarowali złą sytuację ekonomiczną. U mężczyzn może to nie jest aż tak widoczne, bo deklarujący dobrą sytuację ekonomiczną również spożywają więcej alkoholu niż ci w przeciętnej sytuacji materialnej.
Badanie pokazało, że wśród mężczyzn najwyższy odsetek ryzykownego picia odnotowano w wieku 40–59 lat (37,3 proc.), w grupach z wykształceniem wyższym (31,1 proc.), a także zasadniczym zawodowym (30 proc.) oraz deklarujących złą sytuację ekonomiczną (44,8 proc.).
Jeśli chodzi o kobiety, to co piąta kobieta w wieku 20-59 lat zadeklarowała ryzykowne picie, w grupach z wykształceniem wyższym oraz średnim/policealnym po blisko 17 proc. oraz w złej sytuacji ekonomicznej prawie co czwarta (24,1 proc.).
„Mieszkanki miast o blisko 2/3 częściej piją ryzykownie niż kobiety mieszkające na wsi” – wynika z badania.