Do oglądania
-
Nieleczona jaskra odbiera wzrok
W terapii jaskry, bez względu na stosowaną u pacjenta metodę, chodzi o to, by jak najdłużej utrzymać prawidłową ostrość wzroku. Nieleczona jaskra nieuchronnie prowadzi do ślepoty – ostrzega prof. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
-
W leczeniu pacjentek z rakiem jajnika opornym na platynę pojawiła się nowa opcja terapeutyczna
Materiał promocyjnyPacjentki z rakiem jajnika opornym na platynę to pacjentki, u których doszło do progresji choroby w trakcie leczenia platyną lub bardzo krótko po jej zastosowaniu - powiedział dr hab. n. med. Radosław Mądry, podczas konferencji pt. „Diagnostyka i leczenie nowotworów kobiecych - gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?”, zorganizowanej przez „Puls Medycyny”.
-
Zastosowanie nowych terapii w leczeniu nowotworów kobiecych może przynieść pacjentkom wiele korzyści
Materiał promocyjnyJak na sukces terapeutyczny wpływa korzystanie z badań molekularnych, jak zachować płodność u pacjentek z nowotworami kobiecymi, w jaki sposób zmiany organizacyjne związane z tworzeniem krajowej sieci onkologicznej w kraju wpłyną na sytuację pacjentek – to zagadnienia, o których dyskutowali uczestnicy konferencji pt. „Diagnostyka i leczenie nowotworów kobiecych - gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?”, zorganizowanej przez „Puls Medycyny”.
-
Operacja bariatryczna to nie koniec choroby otyłościowej
Operacja bariatryczna, którą wykonuje się u pacjentów z otyłością, by leczyć ją skuteczniej, nie jest końcem choroby. Kluczowa jest praca pacjenta, która nabiera coraz większego znaczenie wraz z upływem czasu – przyznaje Aldona Żukowska, przedstawicielka Fundacji FLO - Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości.
-
Rzecznik Praw Pacjenta: polska prezydencja w UE zabiega o przyjęcie Europejskiej Karty Praw Pacjenta
Materiał promocyjnyEuropejska Karta Praw Pacjenta jako dokument społeczny wypracowany przez organizacje pacjentów jest znany od ponad dwóch dekad. Polska w czasie prezydencji w Radzie Unii Europejskiej zainicjowała konsultacje w sprawie zmiany tego dokumentu w obowiązujący w całej Wspólnocie akt prawny - wskazał Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, który wspólnie z Ministerstwem Zdrowia prowadzi prace w tej sprawie. Konsultacje europejskie odbywają się na X Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.
-
Jaskra – czynniki ryzyka i diagnoza
Jaskra jest nieuleczalną chorobą oczu. Postępuje powoli. Nieleczona nieuchronnie prowadzi do zaniku nerwu wzrokowego, wyjaśnia prof. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Wymienia także czynniki ryzyka oraz badania, które przeprowadza się, by chorobę zdiagnozować.
-
10 nowych źródeł finansowania NFZ
Materiał promocyjnyPodniesienie składek zdrowotnych dla wszystkich grup społecznych (choć finansowanie tych dla dzieci z budżetu), zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, opodatkowanie fastfoodów i chipsów - to przykłady propozycji zmian w finasowaniu Narodowego Funduszu Zdrowia wskazane podczas prezentacji raportu pt. „10 nowych źródeł finansowania NFZ”, opracowanego przez Think Tank SGH dla ochrony zdrowia.
-
Debata „Choroby rzadkie – wyzwania współczesnej medycyny”
Materiał promocyjnyEksperci biorący udział w debacie „Choroby rzadkie – wyzwania współczesnej medycyny”, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP, skupili się na kilku konkretnych chorobach (np. hipofosfatemii sprzężonej z chromosomem X), żeby pokazać, że na rynku są dostępne preparaty, przewyższające dotychczas stosowane terapie – zarówno pod względem skuteczności, jak i komfortu pacjenta.
-
Do czego potrzebne są nam kwasy omega 3
Korzystny wpływ kwasów omega 3 na organizm jest potwierdzony klinicznie. Ponieważ obecne są w każdej komórce organizmu są istotne dla osób w każdym wieku – począwszy od okresu prenatalnego do późnej starości.
-
Otyłość to dopiero początek
Patronat Serwisu ZdrowieOtyłość to choroba, której nie można oceniać tylko leczyć. To dopiero początek. Jej przebieg można porównać do gry w klasy, którą wymalowano kredą na chodniku. Pola, które często zmywa deszcz, mijasz nieraz obojętnie. Ale otyłości nie da się zignorować. Warto zacząć ją leczyć – zaznacza Katarzyna Głowińska, prezes FLO – Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości.
NAJNOWSZE
-
Test na HIV w gabinecie lekarza POZ
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może już zlecić bezpłatny test na HIV. Taki ruch zwiększy dostęp pacjentów do diagnostyki i pozwoli wcześniej wykrywać ewentualne zakażenie oraz skuteczniej je leczyć. To tym istotniejsze, że średnio 5–6 Polaków dziennie dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa. Mimo to blisko co piąta zakażona osoba pozostaje nieświadoma.
-
Trzy „P” dla zdrowia psychicznego
-
W leczeniu astmy są możliwości, zawodzi system
-
Fototerapia – światło, które leczy
-
Czy sztuczna inteligencja jest bezpieczna dla psychiki?