Zasady zdrowia intymnego
Wydalanie to intymne sprawy, o których nie myślimy, nie mówimy. Biegamy do toalety za często, wypróżniamy się w pośpiechu albo siedzimy za długo. Utrwalamy w dzieciach nieprawidłowe nawyki, które potem odbijają się na zdrowiu – opowiada mgr Katarzyna Grodzica, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

Jak prawidłowo wydalać?
Jeśli chodzi o mikcję, czyli sikanie, nie powinniśmy chodzić do toalety za często, czyli co 15-20 minut; przed każdym wyjściem z domu; po dotarciu na miejsce i gdy tylko nadarzy się okazja. W ten sposób budujemy nieprawidłowe nawyki. Powinniśmy chodzić do toalety 6-8 razy w ciągu dnia i ewentualnie raz w nocy. W nocy regenerujemy się, a nie urządzamy wycieczki do toalety. Im rzadziej wstajemy, tym lepiej. Zdrowe osoby powinny oddawać mocz co 2-3 godziny. Taka jest norma. W czasie sikania nie przerywamy strumienia moczu.
Wiele kobiet niepotrzebnie unika też siadania na sedesie, które powinno być normą nawet w toaletach publicznych. Możemy zdezynfekować muszlę, przetrzeć papierem deskę i usiąść ze stopami postawionymi płasko. Uniesienie pięt powoduje napięcie mięśni. W każdym przypadku pozycja siedząca z wyprostowanymi plecami. Nie przemy w czasie oddawania moczu, nie przyspieszamy strumienia moczu ani na początku, ani w trakcie, ani na koniec mikcji.
Niezdrowo jest też wstrzymywać mocz?
Tutaj jest pewna rozbieżność zdań. Pacjenci, którym mówię o częstości oddawania moczu, twierdzą, że lekarz nie pozwolił im go wstrzymywać. Oczywiście nie można wstrzymywać go 5–7 godzin. Trzeba z toalety korzystać jednak rozsądnie. Nie biegać do niej co 15–20 minut, gdy tylko poczujemy delikatny ucisk. To przyzwyczajenie częstego odwiedzania toalety to nawyk.
Zanim wyszliśmy do szkoły, biegliśmy na zapas do toalety…
Nawet książki dla dzieci uczą nieprawidłowych nawyków. Różne zwierzątka radzą, by skorzystać z toalety przed wyjściem. Dlatego można powiedzieć, że od pieluchy jesteśmy nieprawidłowych nawyków uczeni. Dzieci nie wolno ponaglać, mówić, by sikały w pośpiechu albo na zapas. Ta edukacja zaczyna się od małego i to absolutnie od podstaw. To od rodziców czerpiemy taki nawyki zachowania. Warto być dobrym przykładem dla swoich dzieci.
Dlaczego parcie nie jest zdrowe?
Aktywacja mięśni dna miednicy to zaciśnięcie i podciągnięcie cewki moczowej pochwy i odbytu a parcie to działanie mięśni w przeciwną stronę czyli wypchnięcie. Często powtarzany taki schemat może prowadzić do nietrzymania moczu albo obniżenia narządu rodnego. Nie wykonujmy też żadnych ćwiczeń w czasie sikania. To mit, że właśnie powinno się ćwiczyć w czasie mikcji. Absolutnie tak nie robimy. Sikanie powinno być jednostajną fizjologiczną czynnością – mózg dostaje od pęcherza sygnał, że jest pełny, więc idziemy siku. To całe wydarzenie. Natomiast zaciskając i rozluźniając mięśnie dna miednicy w czasie sikania, wysyłamy do mózgu sprzeczne sygnały. Pęcherz zaczyna źle pracować, uczymy go złych nawyków. Męczymy tym niepotrzebnie mięśnie dna miednicy. Możemy powodować przewlekłe infekcje układu moczowego.