Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
31.03.2022 , 10:18 Aktualizacja: 31.03.2022, 15:25

Czy pakiety medyczne w firmie można dostosować do stanowiska pracownika? (komunikat)

Pakiety medyczne dla firm coraz częściej są domeną nie tylko osób, które zamawiają je prywatnie. Stanowią dziś jeden z ważnych benefitów polityki kadrowej. Ogłoszenia o pracę, które nie zawierają zapisu o prywatnej medycynie zapewnianej przez firmę, z góry traktowane są jako te mniej wartościowe. Stąd duży nacisk na przedsiębiorstwa, aby ich działy HR wprowadzały zróżnicowane pakiety dla pracowników.

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Tu jednak pojawia się naturalne pytanie, czy można abonamenty dostosować do konkretnych grup pracowniczych.

Na czym polegają świadczenia pracownicze? To jedno z najczęściej zadawanych pytań, gdy dana osoba zatrudnia się w nowej firmie. Duże znaczenie odgrywa nie tylko wynagrodzenie i inne warunki zawodowe, ale też zakres pakietu świadczeń pracowniczych w formie pozapłacowej. Wśród nich duże znaczenie odgrywa ubezpieczenie zdrowotne, czy raczej pakiet medyczny finansowany przez firmę.

Zakres pakietu medycznego może diametralnie różnić się i być uzależniony od stanowiska, które zajmuje dana osoba. W praktyce, prywatne pakiety medyczne zamawiane przez firmy dla pracowników można podzielić na kilka zasadniczych grup.

Pierwszą jest zawsze standardowa. Obejmuje dostęp do podstawowych lekarzy specjalistów oraz najpopularniejszych badań diagnostycznych. Często firmy decydują się na rozwiązanie, w którym pakiet medyczny rośnie wraz ze znaczeniem pracownika dla organizacji.

Szeregowy pracownik, na przykład działu sprzedaży, możesz zostać objęty świadczeniem opłacanym przez pracodawcę. Osoby średniego szczebla w firmie zwykle otrzymują już znacząco rozszerzony zakres ochrony i usług objętych abonamentem medycznym. Najbardziej prestiżowe pakiety, których cena sięga powyżej 200 zł miesięcznie, doskonale sprawdzą się w przypadku dyrekcji i zarządu. Wynika to z faktu m.in. najszerszego zakresu usług dużego pakietu diagnostyki związanej z podróżami, które stanowią przecież naturalny element codzienności pracy osób na tych stanowiskach.

Nie tylko pakiety zdrowotne

Warto zauważyć, że prywatne pakiety medyczne - dostępne np. na www.mediccentre.pl - zapewniane przez firmy dla pracowników nie muszą być finansowane w pełni ze środków przedsiębiorstwa. Popularnym modelem jest tutaj wspólne składanie się na opłacenie świadczenia. Firma może np. poinformować, że opłaca podstawowy i najniższy poziom abonamentu. Jeśli pracownicy skłonni są podwyższyć ich standard i sięgnąć po pakiety o szerszych możliwościach, dopłacają różnicę między „bazą” a wybranym wariantem. To bardzo korzystne rozwiązanie, które zrzuca część odpowiedzialności z firmy za utrzymanie abonamentów, a jednocześnie pozwala pracownikom zadecydować o poziomie ochrony.

Ciekawą propozycją ze strony operatorów zapewniających prywatne pakiety medyczne są również dodatkowe opcje tematyczne. Podstawą jest oczywiście ogólny pakiet medyczny obejmujący bezpłatne badania profilaktyczne, ale dobrać do niego można dodatkowy zestaw stomatologiczny lub okulistyczny. Można więc przyjąć, że system ich działania jest zbliżony do tego, jak funkcjonują pakiety internetu i telewizji oraz telefonii w przypadku operatorów telekomunikacyjnych.

Pakiety medyczne dla pracownika z rodziną

Zastanawiając się, jaki pakiet medyczny wybrać, dobrze jest pamiętać również o możliwości jego rozszerzenia. Pracownicze plany świadczeń, jeśli mają charaktery charakter elastyczny, mają nie tylko ewentualną dopłatę kwoty do podwyższenia standardów. Pozwalają również na objęcie świadczeniem nie tylko siebie ale również współmałżonka oraz dzieci. W tej sytuacji również pracownicy decydują jak duże będzie pokrycie finansowe abonamentu.

Więcej na: https://mediccentre.pl 

Nadawca komunikatu Mediccentre
 

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "komunikat" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło komunikatu”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 2351

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.