Laserowa korekcja wzroku a wiek pacjenta - co warto wiedzieć?

Zabieg laserowej korekcji wzroku to rozwiązanie, które w zdecydowanej większości przypadków umożliwia wyeliminowanie wady wzroku, a tym samym daje szansę na zrezygnowanie z takich akcesoriów, jak okulary, czy soczewki kontaktowe w codziennym życiu. Bardzo rzadko zdarza się, iż pojawia się konieczność ponownego przystąpienia do zabiegu, a jeśli nawet, to pacjent jest informowany, iż pod kątem jego indywidualnego profilu zdrowotnego taka okoliczność może mieć miejsce. Czy każdy pacjent może poddać się laserowej korekcji wzroku? Czy wiek może być przeciwwskazaniem i powodem dyskwalifikacji pacjenta?

Fot. 123rf.com
Fot. 123rf.com

Jaka jest dolna granica wieku u pacjentów poddawanych zabiegowi?

Aby pacjent mógł zostać zakwalifikowany do laserowej korekcji wzroku, musi mieć ukończone minimum osiemnaście lat. Wynika to z faktu, iż osoby w wieku dojrzewania, które borykają się z wadą wzroku, bardzo często mają do czynienia z jej niestabilnością. To z kolei oznacza, iż może ona ulegać ciągłym wahaniom, nasileniom, co stanowi powód do odłożenia wspomnianego zabiegu na późniejszy termin.

Udając się do kliniki, pacjent musi w pierwszej kolejności przejść badania diagnostyczne i optometryczne, a dopiero na koniec jest zlecona konsultacja lekarska i ustalenie terminu zabiegu. Na takich wstępnych badaniach warto mieć ze sobą dokumentację poświadczającą, iż wada jest stabilna i że przez minimum rok nie ulegała wahaniom. W takiej sytuacji na zabieg może zostać zakwalifikowany nawet osiemnastoletni pacjent.

Laserowa korekcja wzroku u pacjentów do 60. roku życia

Zabieg, jakim jest laserowa korekcja wzroku, może zostać przeprowadzony również u osób starszych, które na co dzień zmagają się z objawami krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. Sam wiek nie jest u nich przeciwwskazaniem, o ile nie występują inne nieprawidłowości zdrowotne bądź wspomniane zdiagnozowane wady mieszczą się w wartościach określonych jako tych umożliwiających samo przeprowadzenie zabiegu i uzyskanie pożądanych efektów poprawy wzroku.

Grafika PAP/M. Samczuk

Jaskra – cichy złodziej wzroku

To podstępna choroba, a stawka za jej zlekceważenie wysoka – utrata wzroku. Można ją wcześnie wykryć i uniknąć tragicznego scenariusza. 11 marca zaczyna się akcja, dzięki której przez tydzień bezpłatnie można zbadać wzrok w 64 gabinetach w 38 polskich miastach.

Wielu pacjentów, którzy chcą skorzystać z omawianego zabiegu, zgłaszają się po pomoc nie tylko w kwestii wspomnianych wyżej wad, ale również z powodu prezbiopii, czyli starczowzroczności, która zazwyczaj ujawnia się po czterdziestym roku życia. Te osoby również mogą skorzystać z tej innowacyjnej technologii, dzięki czemu poprawie ulega ich wzrok - bez konieczności zakładania soczewek kontaktowych lub okularów.

Korekta wzroku u osób po 60. roku życia

Istnieją rozwiązania, dzięki którym również osoby po sześćdziesiątym roku życia mogą cieszyć się ostrością i wyrazistością widzenia, co z pewnością pomoże im w codziennym funkcjonowaniu i stanie się podstawą do poprawy samopoczucia. Tego typu rozwiązania opierają się o zaawansowane technologie - wybór konkretnej zależy od danego pacjenta oraz od wyników badań diagnostycznych, optometrycznych i konsultacji lekarskiej.

Jedną z metod jest laserowa korekcja wzroku (https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku), która dotyczy zewnętrznej warstwy oka, czyli rogówki. Zostaje ona odpowiednio wymodelowana z pomocą lasera w taki sposób, by światło mogło skupić się na siatkówce, tym samym zwiększając ostrość widzenia na każdą odległość. Drugim sposobem jest natomiast refrakcyjna wymiana soczewki, czyli metoda polegająca na usunięciu soczewki naturalnej i wszczepieniu wieloogniskowego implantu, który umożliwia dobre widzenie na każdą odległość.

Dobry wzrok w każdym wieku

Istnieje wiele metod, w których udział bierze nie tylko laser, ale również inne technologiczne urządzenia umożliwiające przywrócenie wyraźnego widzenia u osób praktycznie w każdym wieku. Jeżeli nie występują nieprawidłowości, przeciwwskazania chorobowe, pacjent może skorzystać z profesjonalnej pomocy, co możliwe jest dzięki postępowi technologicznemu i progresowi w dziedzinie okulistyki.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Obserwuj dziecko czy nie ma wady wzroku

Jeśli wada wzroku pojawia się we wczesnym dzieciństwie dziecko może nie zorientować się, że coś jest nie tak, dlatego to do rodzica należy wyłapanie nieprawidłowości. To o tyle ważne, że wada wzroku upośledza zdolności poznawcze i motoryczne dziecka, bardzo niekorzystnie wpływając na jego rozwój. 

Możliwości zabiegowych jest wiele, a każdy zabieg przeprowadzany jest w sposób, który pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty w ciągu kilku godzin podczas przebywania w klinice i opiera się na diagnostyce, badaniach kwalifikacyjnych i indywidualnych potrzebach pacjenta.

Więcej na: https://www.optegra.com.pl/ 

Źródło informacji: optegra.com.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/vadim

    Operacja bariatryczna to nie koniec choroby otyłościowej

    Operacja bariatryczna, którą wykonuje się u pacjentów z otyłością, by leczyć ją skuteczniej, nie jest końcem choroby. Kluczowa jest praca pacjenta, która nabiera coraz większego znaczenie wraz z upływem czasu – przyznaje Aldona Żukowska, przedstawicielka Fundacji FLO - Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości.

  • Wizyta adaptacyjna u stomatologa

  • Deepfake medyczny to poważne zagrożenie dla zdrowia

  • Wyrostek robaczkowy na straży mikrobioty

  • Zaszczep się! To naprawdę ma sens.

  • Polscy naukowcy na tropie nowych leków w SM i chorobie Crohna

    Udało nam się wykazać, że białka „mimiczne” mogą skutecznie łagodzić objawy chorób o podłożu zapalnym. Teraz przed nami kolejne etapy badań, które obejmą badania przedkliniczne, a następnie przejście do badań klinicznych. Liczymy na to, że przyniesie to przełomowe zmiany w leczeniu przewlekłych schorzeń, m.in. stwardnienia rozsianego i choroby Leśniowskiego Crohna - mówi dr hab. Katarzyna Donskow-Łysoniewska, prof. UŁa z Zakładu Immunoterapii Eksperymentalnej Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego.

  • Problem z węchem może oznaczać chorobę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać