Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
07.03.2024 , 18:44 Aktualizacja: 11.03.2024, 06:48

Minister zdrowia: nie będzie umorzenia długów szpitali

Klaudia Torchała

Szpitale powiatowe są potrzebne. Nie będzie ich likwidacji, ale ewentualne ich przekształcanie w powiatowe ośrodki zdrowia z oddziałami dziennymi. Ich długi również nie będą umarzane, ale restrukturyzowane, by nie ważyły tak bardzo na funkcjonowaniu tych placówek – wyjaśniła minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

fot. Grand Warszawski/Adobe Stock fot. Grand Warszawski/Adobe Stock

„Szpitale powiatowe są potrzebne. Mówimy o ewentualnym przekształcaniu ich w powiatowe centra, ośrodki zdrowia, ale oczywiście z oddziałami szpitalnymi” – zaznaczyła minister.

Dodała, że szpitale powinny ze sobą współpracować, a nie konkurować.

„Jeśli mamy w regionie, w danym województwie szpitale marszałkowskie specjalistyczne i szpitale powiatowe nie mogą one ze sobą konkurować. One muszą ze sobą współpracować. Musimy raz i porządnie odpowiedzieć  na mapę potrzeb zdrowotnych, a nie odpowiadać na potrzeby polityczne poszczególnych decydentów, także na poziomie samorządów” - podkreśliła. 

Równocześnie dodała, że resort wraz z NFZ pracuje aktualnie nad wycenami dla porodówek.

„Tam gdzie więcej niż 40 km do porodówki, myślimy o ryczałcie, ale będziemy też promować te porodówki, które mają dużo porodów naturalnych ze znieczuleniem okołoporodowym” – powiedziała.

Jednocześnie w kontekście długów szpitali powiatowych zaznaczyła, że czasami są one zadłużone w parabankach, ale rozwiązaniem nie będzie umarzanie ich długów, ale restrukturyzacja.

„Parabanki w gruncie rzeczy nie liczą na spłatę kapitału, bo odsetki są dla nich wystarczającą zapłatą. Będę chciała rozmawiać o restrukturyzacji tego długu, ale chcę jednoznacznie powiedzieć, że nie będzie umorzenia długów szpitali. Szpitale muszą spłacać swoje długi. Będziemy starali się te długi restrukturyzować, spowodować, żeby one nie były tak dużą pozycją w kosztach funkcjonowania szpitala” - podkresliła.

Kongresu Wyzwań Zdrowotnych to spotkanie specjalistów różnych dziedzin medycznych, przedstawicieli uczelni medycznych, gospodarki, finansów, ubezpieczeń, organizacji pozarządowych, polityki, administracji państwowej i samorządowej. Odbywało się 7-8 marca br. w Katowicach. W tym czasie zaplanowano 50 sesji z udziałem około 300 prelegentów.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3737

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.