Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
12.06.2024 , 10:58 Aktualizacja: 12.06.2024, 11:22
Materiał promocyjny

Pacjenci onkologiczni czekają na dostęp do diagnostyki molekularnej

Ogólnopolska Federacja Onkologiczna w kwietniu b.r. odbyła spotkanie z minister zdrowia Izabelą Leszczyną dotyczące m.in. refundacji badań molekularnych w diagnostyce nowotworów. Pracownicy resortu zdrowia zapewniają, że temat zostanie zrealizowany do końca 2024 roku.

„Jako optymistka trzymam się tego, że po pierwsze w niedługim czasie otrzymamy pełną informację co się dzieje ze wszystkimi wnioskami, które były w tej sprawie złożone i jednocześnie trzymam się też tej nadziei, że diagnostyka molekularna dla pacjentów onkologicznych będzie w pełnej ofercie do końca bieżącego roku” - mówi Dorota Korycińska, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.

Nowotwory trzeba jak najszybciej diagnozować, żeby móc je jak najszybciej zacząć leczyć. Diagnostyka molekularna, która w większości krajów europejskich jest już standardem, przyspieszy przyjęcia pacjentów onkologicznych i umożliwi wdrożenie skutecznych spersonalizowanych terapii.

Prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej stwierdza, że szybciej rozpoznany dzięki diagnostyce molekularnej i precyzyjnie leczony pacjent onkologiczny jest tańszy dla systemu opieki zdrowotnej niż pacjent w zaawansowanym nowotworze.

„Jeżeli pacjent nie jest odpowiednio szybko zdiagnozowany, dłużej czeka na rozpoczęcie leczenia, a ponieważ leczenie bez badań molekularnych nie może być dobrze dopasowane, ścieżka terapeutyczna pacjenta bardzo się wydłuża. W raku nie ma na to czasu” - zaznacza Dorota Korycińska.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Copyright

Za materiały sponsorowane opublikowane w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem Serwis Zdrowie PAP lub PAP MediaRoom są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.
Id materiału: 3948

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.