Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
26.03.2024 , 20:46 Aktualizacja: 27.03.2024, 14:26
Materiał promocyjny

Pobyt w szpitalu a formalności. Czy opłaca się skorzystanie z polisy?

Zarówno krótki jak i zdecydowanie dłuższy pobyt w szpitalu wiąże się zarówno z wydatkami, jak i stresem. Ciekawym rozwiązaniem, które pozwala zredukować część z problemów są ubezpieczenia szpitalne - pod warunkiem, że właściwie dobrano ich specyfikę do potrzeb pacjenta. Co warto wiedzieć o tej opcji analizując oferty?

Grafika: Freepik Grafika: Freepik

Opcje pakietów medycznych dostępnych na rynku, skierowanych zarówno do pojedynczych osób, par, jak i całych rodzin, charakteryzują się względną przejrzystością. Oparte są na modelu abonamentowym, co oznacza, że w zamian za miesięczną opłatę, pacjenci mogą korzystać z wcześniej określonego wachlarza usług medycznych, w tym od badań diagnostycznych, poprzez konsultacje, aż po analizy i diagnozy lekarskie. Warto przy tym mieć na uwadze kilka istotnych kwestii dotyczących prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.Prywatne ubezpieczenia zdrowotne stanowią alternatywę lub uzupełnienie publicznego systemu ochrony zdrowia, oferując podobny lub rozszerzony zakres usług. Należy jednak być świadomym potencjalnych wyłączeń w ubezpieczeniach prywatnych, które mogą ograniczać pokrycie kosztów leczenia w określonych sytuacjach, takich jak choroby wynikające z samookaleczeń czy wypadków pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

System państwowy i prywatny - podobieństwa i różnice

System ochrony zdrowia w Polsce opiera się na dwóch głównych filarach: publicznym ubezpieczeniu obowiązkowym oraz prywatnych ubezpieczeniach dobrowolnych, w tym abonamentach medycznych oferowanych przez podmioty takie jak LUX MED czy polisach zdrowotnych dostarczanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Prywatna polisa zdrowotna może stanowić cenne uzupełnienie ochrony gwarantowanej przez NFZ, nie będąc jednak rozwiązaniem izolowanym, a raczej elementem komplementarnym. Dzięki ubezpieczeniu zdrowotnemu pacjent zyskuje pewność, że ewentualne koszty leczenia nieobjętego przez NFZ zostaną pokryte przez ubezpieczyciela, pod warunkiem że zakres polisy na to pozwala.

W sytuacji nagłego zagrożenia życia, pierwszeństwo ma publiczna służba zdrowia. Oznacza to, że w przypadkach takich jak zawał serca, pacjent kierowany jest do najbliższej jednostki samorządowej szpitalnej, co podkreśla rolę i znaczenie publicznego systemu ochrony zdrowia w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi.

Osoba przyjęta na oddział szpitalny poddana zostanie terapii adekwatnej do oceny jej stanu zdrowia i zaleceń lekarskich.

Zakres leczenia szpitalnego

W trakcie pobytu w szpitalu, pacjentowi gwarantowane są bezpłatne badania diagnostyczne, niezbędne leki, wyroby medyczne i środki pomocnicze, które są konieczne do zdiagnozowania i leczenia choroby lub udzielenia określonych świadczeń zdrowotnych. Np. ubezpieczenia szpitalne (https://mediccentre.pl/ubezpieczenia-szpitalne) dają dodatkowe możliwości w placówkach prywatnych - wpływają m.in. na komfort powrotu do zdrowia czy też szersze spektrum zabiegów.

Jak kwestię tę reguluje państwowy system opieki zdrowotnej? Bezpłatne leki i wyroby medyczne przysługują także w sytuacji, gdy w czasie hospitalizacji:

- ujawnią się dodatkowe choroby współwystępujące,

- pacjent będzie kontynuować leczenie przewlekłe,

- będzie w trakcie trwającej terapii.

Pacjent nie zostanie pozostawiony bez niezbędnego leczenia chorób współistniejących, niezależnie od momentu ich wystąpienia.

Po zakończeniu leczenia szpitalnego, a także po udzieleniu wsparcia w szpitalnym oddziale ratunkowym czy izbie przyjęć, pacjent otrzyma, stosownie do potrzeb zdrowotnych:

- kartę informacyjną ze szpitala,

- skierowania na zalecone dalsze świadczenia,

- recepty na niezbędne leki, specjalistyczne środki żywieniowe i wyroby medyczne,

- zlecenia na wymagane wyroby medyczne,

- skierowanie na transport sanitarny lub inny transport określony przepisami.

Lekarz prowadzący w szpitalu jest zobowiązany poinformować lekarza skierowującego do szpitala o:

- diagnozie,

- zastosowanym leczeniu,

- rokowaniach,

- przepisanych medykamentach (wraz z okresem stosowania i dawkowaniem),

- terminach planowanych wizyt kontrolnych.

Więcej na: https://mediccentre.pl/

Źródło informacji: mediccentre.pl

 

Copyright

Za materiały sponsorowane opublikowane w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem Serwis Zdrowie PAP lub PAP MediaRoom są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.
Id materiału: 3782

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.