„Sobota dla zdrowia” – 20 maja, piknik CMKP 

Porady dietetyków, kontrola znamion i pieprzyków, mammografia, badania laryngologiczne i badanie słuchu oraz analiza składu ciała to wszystko bezpłatnie już 20 maja br., tj. sobota w czasie pikniku „Sobota dla zdrowia”, który organizuje Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego wraz z Młodzieżowym Domem Kultury Bielany. Wydarzenie odbędzie się na terenie MDK przy ul. Cegłowskiej 39. 

- W tym roku przypada 70-lecie kształcenia podyplomowego lekarzy w Polsce. Obchody tego jubileuszu inaugurujemy wydarzeniem edukacyjno-prozdrowotnym „Sobota dla zdrowia” - mówi prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. – CMKP posiada ponad 80 zakładów i klinik w Warszawie i okolicach. Mamy ekspertów z prawie każdej dziedziny medycyny, dlatego możemy zachęcać mieszkańców Warszawy, by dbali o swoje zdrowie i docenili wagę badań profilaktycznych. Zapraszam do skorzystania z badań oraz wysłuchania prelekcji, w których eksperci doradzą, jak zdrowo się odżywiać, zadbać o zdrowy sen i wprowadzić zasady work-life balance w swoje codzienne życie – dodaje dyrektor. 

Obok ciekawych zajęć i warsztatów zaplanowaliśmy prelekcje i debaty lekarzy specjalistów z wielu dziedzin medycyny. Eksperci podpowiedzą m.in.: jak zadbać o zdrowie psychiczne, uniknąć chorób cywilizacyjnych i zdrowo żyć. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do godz. 18:00. 

Skontrolować będzie można:

- znamiona i pieprzyki za pomocą dermatoskopu;
- uszy, gardło, nos, krtań, szyję za pomocą badań laryngologicznych; 
- skład ciała: poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie;
- narządu wzroku przesiewowo w kierunku jego chorób.

Oprócz tego będzie można skorzystać z konsultacji z fizjoterapeutą i dietetykiem. 

Przewidziano także wiele atrakcji dla dzieci: park linowy, animacje, produkcja sałatek, gry zręcznościowe, czytanie bajek, kiermasz ceramiczny, warsztaty pszczelarskie, strzelanie z łuku, plener malarski, plener ECO PLASTYKA, zabawy z chustą animacyjną, zabawy sprawnościowe

Dodatkowo kobiety będą mogły wykonać mammografię - będzie mammobus. Dodakowo Warszawskie Stowarzyszenie Amazonek poprowadzi warsztaty samobadania piersi.

Na stoisku Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia edukatorzy udzielą informacji na temat profilaktyki i promocji zdrowia oraz zapoznają uczestników pikniku z portalem diety NFZ. Będzie można także wyrobić kartę EKUZ i potwierdzić Profil Zaufany, dzięki któremu możemy zalogować się do IKP.

Dietetycy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Badawczego będą udzielać porad dietetycznych połączonych z analizą składu ciała.
Aktywizację seniorów będzie promował pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie Uniwersytetów Trzeciego Wieku im. Haliny Szwarc, który działa przy CMKP.
Fundacja STAN Uniwersytet Młodego Badacza opowie m.in. jak czytać etykiety, kupując żywność i o zaletach dogoterapii oraz zaprosi do eksperymentów chemicznych.
 
Więcej informacji: 
https://www.cmkp.edu.pl/sobota-dla-zdrowia

B. Ig.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czy dieta wpływa na ADHD?

    Choć nadal brakuje jednoznacznych naukowych dowodów łączących zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ze sposobem odżywiania, coraz więcej przesłanek skłania badaczy do uważniejszego przyglądania się temu zagadnieniu.

  • Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

  • Zanim kupisz przeczytaj skład

  • Proste sposoby na upały

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Adobe Stock

    Jak rzucić palenie

    Wychodzenie z nałogu nikotynowego bywa długotrwałe, ponieważ nikotyna silnie uzależnia – pobudza mózgowy układ nagrody, wyzwalając dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia. To sprawia, że organizm zaczyna kojarzyć palenie z przyjemnością i ulgą, a zerwanie z tym mechanizmem wymaga czasu i zmiany nawyków. Trzeba nauczyć się zajmować i mózg, i ręce czymś innym oraz radzić sobie w sytuacjach, które uruchamiają odruch sięgania po nikotynę. O sposobach wychodzenia z nikotynizmu opowiada dr n. med. Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB.

  • Afazja – odbiera język, zostawia rozum

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP