„Sobota dla zdrowia” – 20 maja, piknik CMKP 

Porady dietetyków, kontrola znamion i pieprzyków, mammografia, badania laryngologiczne i badanie słuchu oraz analiza składu ciała to wszystko bezpłatnie już 20 maja br., tj. sobota w czasie pikniku „Sobota dla zdrowia”, który organizuje Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego wraz z Młodzieżowym Domem Kultury Bielany. Wydarzenie odbędzie się na terenie MDK przy ul. Cegłowskiej 39. 

- W tym roku przypada 70-lecie kształcenia podyplomowego lekarzy w Polsce. Obchody tego jubileuszu inaugurujemy wydarzeniem edukacyjno-prozdrowotnym „Sobota dla zdrowia” - mówi prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. – CMKP posiada ponad 80 zakładów i klinik w Warszawie i okolicach. Mamy ekspertów z prawie każdej dziedziny medycyny, dlatego możemy zachęcać mieszkańców Warszawy, by dbali o swoje zdrowie i docenili wagę badań profilaktycznych. Zapraszam do skorzystania z badań oraz wysłuchania prelekcji, w których eksperci doradzą, jak zdrowo się odżywiać, zadbać o zdrowy sen i wprowadzić zasady work-life balance w swoje codzienne życie – dodaje dyrektor. 

Obok ciekawych zajęć i warsztatów zaplanowaliśmy prelekcje i debaty lekarzy specjalistów z wielu dziedzin medycyny. Eksperci podpowiedzą m.in.: jak zadbać o zdrowie psychiczne, uniknąć chorób cywilizacyjnych i zdrowo żyć. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do godz. 18:00. 

Skontrolować będzie można:

- znamiona i pieprzyki za pomocą dermatoskopu;
- uszy, gardło, nos, krtań, szyję za pomocą badań laryngologicznych; 
- skład ciała: poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie;
- narządu wzroku przesiewowo w kierunku jego chorób.

Oprócz tego będzie można skorzystać z konsultacji z fizjoterapeutą i dietetykiem. 

Przewidziano także wiele atrakcji dla dzieci: park linowy, animacje, produkcja sałatek, gry zręcznościowe, czytanie bajek, kiermasz ceramiczny, warsztaty pszczelarskie, strzelanie z łuku, plener malarski, plener ECO PLASTYKA, zabawy z chustą animacyjną, zabawy sprawnościowe

Dodatkowo kobiety będą mogły wykonać mammografię - będzie mammobus. Dodakowo Warszawskie Stowarzyszenie Amazonek poprowadzi warsztaty samobadania piersi.

Na stoisku Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia edukatorzy udzielą informacji na temat profilaktyki i promocji zdrowia oraz zapoznają uczestników pikniku z portalem diety NFZ. Będzie można także wyrobić kartę EKUZ i potwierdzić Profil Zaufany, dzięki któremu możemy zalogować się do IKP.

Dietetycy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Badawczego będą udzielać porad dietetycznych połączonych z analizą składu ciała.
Aktywizację seniorów będzie promował pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie Uniwersytetów Trzeciego Wieku im. Haliny Szwarc, który działa przy CMKP.
Fundacja STAN Uniwersytet Młodego Badacza opowie m.in. jak czytać etykiety, kupując żywność i o zaletach dogoterapii oraz zaprosi do eksperymentów chemicznych.
 
Więcej informacji: 
https://www.cmkp.edu.pl/sobota-dla-zdrowia

B. Ig.

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy